Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Írán oznámil zatčení šéfa Džandolláhu, údajně měl pas od USA

  • abdalmalik-rajdzi-chyceny
Írán oznámil, že do svých rukou získal Abdalmalika Rajdžího, zakladatele a vůdce teroristické sunnitské organizace Džandolláh. Rajdží byl údajně zatčen na letu z Dubaje do Kyrgyztsánu.

Džandolláh je separatistická skupina operující převážně v íránském Balúčistánu a má na svědomí několik krvavých útoků, včetně loňského zničení šíitské mešity v Záhedánu. V jejích troskách zahynulo na 30 lidí.

Američtí činitelé neoficiálně přiznávali, že USA Džandolláh celé roky tajně podporovala, nicméně přesný obrázek o této pomoci nikdy k dispozici nebyl. Abdalmalikův bratr Abdalhamid po svém loňském zatčení přiznal, že Džandolláh dostal od USA tisíce dolarů na teroristické útoky na íránském území.

Džandolláh operuje sice takřka výhradně v Íránu, nicméně jeho činnost byla zaregistrována i v Pákistánu. Íránská vláda k tomu tvrdí, že USA poskytly Džandolláhu útočiště v sousedním Afghánistánu a dokonce Rajdžímu nechaly vystavit afghánský pas.

Teherán a vedení Džandolláhu údajně vedly tajné rozhovory o smíru, které se měly konat počátkem února v Dubaji, nicméně tato snaha podle všeho skončila neúspěchem, neboť Džandolláh minulý týden vydal prohlášení, v němž slíbil další útoky proti íránské šíitské vládě.

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře