Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Abdulhamid Rajdží: Džandolláh dostával příkazy od Američanů

  • abdulhamid-rajdzi
Íránská sunnitská teroristická organizace Džandolláh udržovala kontakty s hnutím Al Kajda, nicméně se s ním rozešla v roce 2003 kvůli rozporům ohledně taktiky boje v Íránu, prohlásil na mezinárodní tiskové konferenci v íránském Záhedánu Adbulhamid Rajdží, k trestu smrti odsouzený bratr šéfa Džandolláhu Abdolmalika Rajdžího.

Podle jeho slov Džandolláh (Boží vojáci) krátce po rozchodu s Al Kajdou navázal styky s vládou Spojených států. Tento fakt nebyl nikdy zpochybňován, neboť američtí vládní činitelé opakovaně připouštěli, že Bushova vláda tajně podporuje a radí Džandolláhu v jeho boji proti íránské vládě.

Nyní Abdulhamid Rajdží dodal podrobnosti: americká vláda prý skupině dala 100 tisíc dolarů a slíbila, že jí poskytne „vše, co bychom potřebovali". Američané navíc řídili útoky Džandolláhu, „říkali nám, koho zastřelit a koho ne. Všechny příkazy přicházely od nich."

Americká vláda za George Bushe nefinancovala Džandolláh a podobné teroristické skupiny přímo, aby se vyhnula kontrole Kongresu, nicméně vynakládala značné sumy peněz na „tajné" operace proti režimu v Teheránu. Tím spíš, že Džandolláh má na kontě řadu velkých ozbrojených a pumových útoků a prozrazení jakéhokoli přímého financování této skupiny by přece jen byla pro hlavního světového "bojovníka proti terorismu" ostudou. Není zatím jasné, zda Obamova vláda v podpoře íránských teroristů pokračuje.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře