Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA končí podporu íránské opozici

  • iranska-opozice
Obamova vláda zrušila tzv. Iran Democracy Fund, z něhož byly v Bushových dobách snah o „změnu režimu" v Íránu financována íránská opozice. Zatímco američtí neokonzervativci tento krok kritizují, íránská opozice ho vítá.

„Americký demokratizační fond byl krutě kontraproduktivní," konstatuje íránský disident a novinář Akbár Gandží. „Žádný z lidskoprávních aktivistů nebo členů opozice o peníze z něj neměli zájem, všichni jsme byli ale vládou v Teheránu obviňováni, že jsme američtí špioni, a to jen proto, že několik skupin těchto financí využívalo." Terčem režimu se tak staly prakticky všechny íránské nevládní organizace.

Změnu americké politiky přivítal i známý íránský obhájce lidských práv Adbolfatah Soltání: „Tyto fondy beztak směřovaly k lidem, kteří toho měli jen málo společného se skutečným bojem za demokracii. Ukončení programu tak na naše aktivity nebude mít žádný vliv."

Není jasné, jestli se konec Iran Democracy Fund týká také ukončení americké finanční podpory Džandolláhu a dalším íránským teroristickým organizacím, které bojují proti režimu v Teheránu. Jak ale podotýká list Asia Times, je zvláštní, jak rychle se nyní USA a Británie distancovaly od teroristického útoku, při němž zahynulo na 60 lidí, včetně několika velitelů Revolučních gard. Deník v této souvislosti naznačuje, že sponzory Džandolláhu je třeba hledat v sunnitské Saúdské Arábii, jejíž vztahy s šíitským Íránem dosáhly hranice otevřeného nepřátelství.

Saúdská média, vesměs všechna v rukách vládnoucí dynastie, v posledních měsících publikovala řadu ostrých útoků proti režimu v Teheránu a prakticky vyhlásila státní smutek, když se demonstrace po letních volbách postupně zklidnily. Saúdská Arábie se podle všeho obává výsledků nynější diplomatické iniciativy Baracka Obamy vůči Íránu, která by mohla vyústit v normalizaci vztahů. Írán by se tak mohl stát skutečnou mocností v regionu, a to na úkor dosud neotřesitelného postavení Saúdů.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře