Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Stačí jednotky v Iráku přejmenovat a vše je OK

  • barack-obama-usmev
S velkými fanfárami Barack Obama oznámil, že jak bylo „slíbeno podle časového plánu", ukončí „bojovou misi" v Iráku k prvnímu září letošního roku.

Jen škarohlídi přitom vzpomenou na jeho slova z předvolební kampaně, podle nichž v Iráku neměl být ani jediný americký voják už letos v květnu, ale budiž, oněch 50 tisíc vojáků, kteří v Iráku zůstanou po ukončení „bojové mise" je plus mínus to, co Obama slíbil po nástupu do Bílého domu.

Oficiálně tak skončí „bojová mise", nikoli ovšem boje jako takové a ani účast amerických vojáků v nich. Finta je v tom, že oněch zbylých 50 tisíc vojáků bude z bojových jednotek prostě přejmenováno na „přechodné" síly, a papírově tak bude vše v pořádku.

Těch 50 tisíc vojáků mělo podle původních plánů zůstat v Iráku „bez omezení", nyní se ale zdá, že se Bílý dům s jejich stažením přiklání ke konci roku 2011, což bylo datum původně stanovené ve smlouvě SOFA, kterou Bagdádu vnutil ještě Bush. Přitom jsou ve hře stále ještě i jiné možnosti, mezi nimi například americká žádost k OSN o nový mandát, který by ponechal jednotky v Iráku i po tomto datu.

Mnohem pravděpodobnější je ale jiná varianta. Ministerstvo zahraničí USA už nyní tvrdě pracuje na vytváření své vlastní alternativní armády, která by ale neměla punc oficiální armády a mohla tak v okupaci pokračovat i poté, co se (nebo pokud se) bude muset pentagonská armáda stáhnout.

Počty amerických vojáků v Iráku od nástupu Baracka Obamy do úřadu postupně neustále klesají, což lze považovat za pozitivní, část jednotek je ale přitom rovnou přesouvána do Afghánistánu. Vzhledem k tomu, že Irák má ke stabilitě daleko, celkový odsud Američanů se nejeví nijak reálně.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře