Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Proč prezident Trump rozšířil seznam zemí, jejichž občanům je zakázáno cestovat do USA?

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Rozšíření seznamu zemí, jejichž občanům je zakázáno cestovat do USA, je všeobecně zdůvodněno: nedostatečnou kontrolou cestujících do Spojených států v těchto zemích, neochotou poskytovat osobní údaje potenciálních návštěvníků Spojených států ze strany těchto zemí a odmítáním převzít své občany zpět v případě jejich vyhoštění z USA.

V tomto seznamu je na prvním místě Kyrgyzstán a to z důvodu jeho laxního přístupu k vydávání cestovních pasů, což vedlo k tomu, že falešné kyrgyzské cestovní pasy jsou ve velké míře využívány ke vstupu na území euroasijských zemí. Kyrgyzstán je též známý svojí neochotou bojovat proti terorismu.

Nejvyšší soud USA v červnu 2018 rozhodl, že vzhledem ke své povinnosti chránit americké občany má prezident právo zakázat občanům některých zemí vstup do USA. Nejvyšší soud USA rovněž rozhodl, že první seznam zemí, zařazených do programu omezení víz v roce 2017 nebyl namířen proti muslimům, protože v něm byly i země jako Severní Korea a Venezuela... Eritrea má více křesťanů, než muslimů a Myanmar (dříve Barma) je téměř celý buddhistický.

Ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf, který tento administrativní krok podporuje, vyslovil názor, že je naprosto logické, aby všichni lidé, kteří žádají o vízum do USA, byli řádně prověřeni.

  • proc-prezident-trump-rozsiril-seznam-zemi-jejichz-obcanum-je-zakazano-cestovat-do-usa

Existuje řada obecných i specifických důvodů proč americký prezident Donald Trump 31. ledna 2020 nařídil, aby bylo na seznam k Nigérii, Tanzanii, Eritrei, Kyrgyzstánu, Súdánu a Myanmaru přidáno sedm dalších zemí, na něž se bude také vztahovat omezení cestování do Spojených států - Írán, Libye, Severní Korea, Somálsko, Sýrie, Venezuela a Jemen.

Zákaz cestování je všeobecně zdůvodněn: nedostatečnou kontrolou cestujících do Spojených států v těchto zemích, neochotou poskytovat osobní údaje potenciálních návštěvníků Spojených států ze strany těchto zemí a odmítáním převzít své občany zpět v případě jejich vyhoštění z USA.

Ačkoli každá z dalších šesti zemí přidaných do seznamu bude podléhat omezenému cestování - od 22. února 2020 - nemají Súdán a Tanzanie rovněž nárok účastnit se loterie o zelenou kartu ministerstva zahraničí.

Konkrétní odůvodnění pro každou ze šesti nových zemí přidaných do seznamu zákazu cestování jsou následující:

Nigérie

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti (Department of Homeland Security, DHS) je znepokojeno velkým počtem Nigerijců, kteří překročili dobu platnosti svých víz. V roce 2018 byl jejich počet odhadován na 30 000. Kromě toho podle DHS Nigérie nedostatečně spolupracuje při zadržování nigerijských zločinců, kteří do USA utíkají a hledají tam bezpečné útočiště.

Pokud Nigérie nesplní bezpečnostní požadavky USA, tak bude zákazem cestování do USA nejvíce postižena. Mnoho nigerijských pracovníků - držitelů zelených karet legálně zaměstnaných v USA - posílá peníze zpět domů svým rodinám. Světová banka odhaduje, že peněžní prostředky zasílané domů nigerijskou globální diasporou činí asi 25 miliard dolarů.

Nigerijci tvoří v USA největší skupinu přistěhovalců z Afriky. Aby předešel zákazu cestování Nigerijců do USA, dohodl se nigerijský ministr zahraničí Geoffrey Onyeama na společné tiskové konferenci 4. února 2020 ve Washingtonu s ministrem zahraničí USA Mikem Pompeem na řešení všech amerických požadavků týkajících se bezpečnosti.

Tanzanie

Tanzanie je na seznamu zemí, jejichž občanům je zakázáno cestovat do USA, ze tří hlavních důvodů. Za prvé, přístup tanzanské vlády k poskytování informací o svých občanech, kteří žádají o víza do USA, je neustále velmi laxní. Za druhé, Tanzanie nezmodernizovala zabezpečení vydávání svých cestovních pasů. Za třetí, vedení amerických zpravodajských služeb má důkazy o rostoucí islámské radikalizaci tanzanské mládeže. Mnoho mladých Tanzanců odcestovalo do Somálska, aby se připojili k teroristické skupině aš-Šabáb, nebo vyhledalo teroristické buňky v oblasti Tanga na severovýchodě Tanzanie. Někteří aktivní tanzanští džihádisté překračují hranici do Mosambiku, aby bojovali na straně islamistů v provincii Cabo Delgado.

Na tanzanském ostrově Zanzibaru, který je téměř z 99 % muslimský, prudce rostou protikřesťanské nálady a mezi obyvateli, kteří odsuzují "Mfumo Kristo" (křesťanský systém), panují separatistické nálady. Obyvatelé ostrova tvrdí, že pevninská Tanzanie je ovládána křesťany. Toto separatistické cítění často vyvíjí tlak na přísné prosazování práva šaría.

Eritrea

Eritrea se na seznam zemí, jejichž občanům je zakázáno cestovat do USA, dostala kvůli tomu, že odmítá přijímat své občany, které chtějí USA deportovat. Masový exodus ze země je důsledkem represivního eritrejského režimu.

Ministerstvo zahraničí vydává každoročně rady na cesty, varuje Američany, aby kvůli častému výskytu nášlapných min nejezdili do několika regionů v Eritreji. Zejména se to týká hraničního pásma s Etiopií. Poslední "Zpráva ministerstva zahraničí o zločinech a bezpečnosti" (Crime and Safety Report) týkající se Eritreje také varuje Američany před násilnými aktivitami Eritrejského islámského džihádu - známého také jako Islámská fronta spásy - který usiluje o zřízení islámského kalifátu v "Africkém rohu".

Kyrgyzstán

Kyrgyzstán se ocitnul na seznamu zemí, jejichž občanům je zakázáno cestovat do USA, převážně z důvodu jeho laxního přístupu k vydávání cestovních pasů, což vedlo k tomu, že falešné kyrgyzské cestovní pasy jsou ve velké míře využívány ke vstupu na území euroasijských zemí. Kyrgyzstán je též známý svojí neochotou bojovat proti terorismu. Stovky Kyrgyzů se údajně připojily k ISIS a není přesně známo, kolik jich zahynulo v boji a kolik jich přežilo. Předpokládá se, že mnozí se vrátili do Kyrgyzstánu.

Súdán

V Súdánu, který byl v roce 1993 přidán na seznam "Států sponzorujících terorismus" amerického ministerstva zahraničí - a jehož genocidní režim byl svržen loni v dubnu – se mohou ukrývat teroristické buňky. Přesto ministerstvo zahraničí v důsledku vyhnání prezidenta Umara al-Bašíra vyjmulo Súdán ze seznamu zemí, které nejvíce porušují náboženskou svobodu. Ministr zahraničí Mike Pompeo navíc pozval předsedu súdánské Přechodné rady generála Abdel Fattah al-Burhana do Washingtonu a obě země brzy plánují poprvé po 23 letech výměnu velvyslanců. Bílý dům může využít návštěvu generála al-Burhana k vyškrtnutí Súdánu ze seznamu.

Myanmar (do roku 1989 Barma)

Pokračující třenice mezi buddhistickými etnickými Barmánci a muslimskými etnickými Bangladéšany (Rohingy) narušily standardní emigraci do USA. V loňském roce USA přijaly asi 5 000 uprchlíků, kteří utekli před násilím v Myanmaru. Většina těchto uprchlíků pravděpodobně doufá, že do USA také přivedou své rodiny. Myanmarská vláda tvrdí, že etnické násilí začalo, když rohingská islámská teroristická skupina zaútočila na policejní stanice v severozápadním regionu země. Myanmarská armáda od té doby vytlačila většinu Rohingů ven ze země.

Zpřísnění udělování víz občanům některých zemí "ministerstvem vnitřní bezpečnosti" (DHS) je mnohými pracovníky sdělovacích prostředků a odpůrci Donalda Trumpa označováno jako "zákaz vstupu muslimů". Jedná se však o nesprávný výklad tohoto nařízení. Nigérie, nejlidnatější země v Africe, je téměř rovnoměrně rozdělena mezi křesťany a muslimy. Tanzanie je asi z jedné třetiny křesťanská a z jedné třetiny muslimská. Eritrea má více křesťanů než muslimů. Myanmar je téměř úplně buddhistický. Pouze Súdán a Kyrgyzstán mají jasně muslimskou většinu.

Nejvyšší soud USA v červnu 2018 rozhodl, že vzhledem ke své povinnosti chránit americké občany má prezident právo zakázat občanům některých zemí vstup do USA. Nejvyšší soud USA rovněž rozhodl, že první seznam zemí, zařazených do programu omezení víz v roce 2017 nebyl namířen proti muslimům, protože v něm byly i země jako Severní Korea a Venezuela. Ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf, který tento administrativní krok podporuje, vyslovil názor, že je naprosto logické, aby všichni lidé, kteří žádají o vízum do USA, byli řádně prověřeni.

Dr. Lawrence A. Franklin byl odborníkem na Írán v administrativě ministra obrany Donalda Rumsfelda. Dr. Franklin také aktivně sloužil v americké armádě jako plukovník letectva v záloze.

zdroj: https://cs.gatestoneinstitute.org/16037/trump-zakaz-cestovani

Facebook komentáře