Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vědci varují před dlouhodobými následky COVID-19 u mužů: tohle může udělat i mírný průběh...

KODAŇ - Podle zjištění prezentovaných na zasedání Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a embryologii (ESHRE) mají muži více než tři měsíce po překonání kovidu nižší koncentraci a méně pohyblivých spermií. Tento jev byl pozorován i u těch, kteří měli pouze mírný průběh onemocnění.


V dánském hlavním městě právě probíhá zasedání Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a embryologii (ESHRE). Profesorka Rocio Núñez-Calongeová z oddělení reprodukce v Madridu tam oznámila, že sto dní po překonání infekce SARS-CoV-2 se u mužů v průměru nezlepšila kvalita a koncentrace spermií, přestože produkovali nové spermie. "V minulosti byly provedeny studie, které naznačovaly, že kvalita spermií je po infekci kovidem krátkodobě ovlivněna, ale pokud je nám známo, žádná z nich nesledovala muže po delší dobu.

  • vedci-varuji-pred-dlouhodobymi-nasledky-covid-19-u-muzu-tohle-muze-udelat-i-mirny-prubeh

Předpokládali jsme, že kvalita spermií se zlepší, když se začnou tvořit nové spermie, ale to se nestalo. Nevíme, jak dlouho může trvat, než se jejich kvalita obnoví, a může se stát, že tato nemoc způsobila trvalé následky i u mužů, kteří ji prodělali jen v mírném průběhu," uvedla podle serveru EurekAlert.

Calongeová a její kolegové zjistili, že někteří muži, kteří navštěvovali kliniky asistované reprodukce ve Španělsku, měli po překonání infekce horší kvalitu spermií než před ní, i když se uzdravili. Rozhodli se proto prozkoumat, zda nemoc ovlivnila i jejich kvalitu. "Vzhledem k tomu, že tvorba nových spermií trvá přibližně 78 dní, hodnotili jsme kvalitu spermií nejméně tři měsíce po vyléčení," uvedla vědkyně. Studie se mezi únorem 2020 a říjnem 2022 zúčastnilo 45 mužů navštěvujících šest reprodukčních klinik ve Španělsku. Všichni podstoupili mírnou léčbu COVID-19 a kliniky měly k dispozici údaje z analýzy vzorků spermií odebraných předtím, než se stali aketickými. Další vzorek byl odebrán mezi 17. a 516. dnem po infekci. Průměrný věk účastníků byl 31 let a doba, která uplynula mezi odběry před infekcí a po ní, činila v průměru 238 dní. 

Výzkumníci analyzovali všechny vzorky odebrané do sta dnů od infekce a poté se zaměřili na podskupinu vzorků odebraných po více než sto dnech. Zjistili přitom statisticky významný rozdíl v objemu spermií (pokles o 20 procent z 2,5 na dva mililitry), koncentraci spermií (pokles o 26,5 procenta z 68 na 50 milionů na mililitr ejakulátu), počtu spermií (pokles o 37,5 procenta ze 160 na 100 milionů na mililitr spermií) a jejich celkové pohyblivosti, tedy schopnosti pohybovat se a plavat vpřed (pokles o 9,1 procenta ze 49 na 45 procent). Významný rozdíl byl zjištěn také v počtu živých spermií (pokles o pět procent z 80 na téměř 76 procent). Nejvíce byla ovlivněna pohyblivost a celkový počet spermií. U poloviny mužů byl celkový počet spermií po kovidě o 57 procent nižší ve srovnání se vzorky před infekcí. Tvar spermií však nebyl významně ovlivněn.

Když autoři studie pozorovali skupinu mužů, kteří poskytli vzorek více než sto dní po překonání nemoci, zjistili, že se nezlepšila ani koncentrace spermií, ani jejich pohyblivost. "Přetrvávající vliv kovidové infekce na kvalitu spermií v pozdějším období může být způsoben trvalým poškozením virem, a to i při mírném průběhu. Domníváme se, že lékaři by si měli být vědomi škodlivého vlivu SARS-CoV-2 na mužskou plodnost." Zvláště zajímavé je podle vědců to, že ke snížení kvality spermií dochází i u pacientů s mírným průběhem onemocnění. To znamená, že virus může ovlivnit plodnost, aniž by muži vykazovali jakékoli klinické příznaky onemocnění.

SARS-CoV-2 může ovlivnit varlata a spermie, mechanismus však zatím není znám. Podle profesora by mohlo jít o zánět a poškození imunitního systému, ke kterému dochází u pacientů s dlouhodobým covidem. "Zánětlivý proces může zničit pohlavní buňky infiltrací bílých krvinek zapojených do imunitního systému a snížit hladinu testosteronu ovlivněním intersticiálních buněk, které produkují mužský hormon. Zhoršení parametrů spermií nemusí být způsobeno přímým účinkem SARS-CoV-2. K dlouhodobému snížení kvality spermií pravděpodobně přispívají i další faktory, jejichž identita není v současné době známa."

Vědci plánují ve sledování pokračovat, aby mohli po určitou dobu měřit kvalitu spermií i hormonální stav. Domnívají se, že by měl být proveden další výzkum reprodukčních funkcí mužů po kovidu, aby se zjistilo, zda je jejich plodnost ovlivněna dočasně nebo trvale.

Zdroj: https://www.topky.sk/cl/13/2540251/Tisice-ludi-trpia-dlhodobym-covidom--Prevratne-zistenie--prevenciou-moze-byt-tento-lacny-liek

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 miroslav petr 2023-06-29 16:22
zlatá půlmiliarda se plní
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře