Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Ženy mají mít možnost svobodně si rozhodnout o formě svého příjmení. Piráti proto podají pozměňovací návrh

Hodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 

Praha, 3. září 2019 – Vláda včera odmítla připomínku vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové, která požaduje, aby se ženy mohly rozhodnout, zda budou používat svá příjmení v základním tvaru, nebo připojí koncovku -ová. Podle současného stavu tak mohou činit pouze cizinky nebo ženy plánující žít v zahraničí, což je podle Pirátů diskriminující. S postojem vlády nesouhlasíme a chceme umožnit svobodnou volbu formy příjmení. Předložíme proto pozměňovací návrh, který má narovnat stávající stav.

  • zeny-maji-mit-moznost-svobodne-si-rozhodnout-o-forme-sveho-prijmeni-pirati-proto-podaji-pozmenovaci-navrh

 

V minulosti byla ženská příjmení v češtině běžně uváděna v obou formách, tedy i bez koncovky -ová, neexistuje tedy mluvnický důvod pro povinné přechylování. Naše snaha je podporována i částí české odborné veřejnosti, např. soudní znalkyní v oblasti jmen jazykovědkyní Janou Valdrovou.

Podporuji liberalizaci legislativy v oblasti jmen a možnost svobodné volby formy příjmení je jedním ze základních kroků, proto k novele matričního zákona podáme pozměňovací návrh, který by to umožnil. Rovněž budu prosazovat zjednodušení procesu při volbě méně častých křestních jmen, kdy dnešní praxe není napříč matrikami jednotná a často je matrikami zbytečně požadován posudek soudního znalce.

 

--

Jak pracují Piráti?

Přehled nejdůležitějších aktivit nejen pirátských poslanců naleznete na stráncewww.piratipracuji.cz.

Držíme kurz!

 

--

Karolína Sadílková
PR Manager a kontakt pro média

Facebook komentáře