Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Tresty v kauze OKD nepadly. Soud dnes všechny obviněné osvobodil

Praha, 7. května 2018 - Soud dnes osvobodil všechny tři obžalované v kauze OKD. Na lavici obžalovaných před dvěma a půl lety usedl znalec Rudolf Doucha kvůli zkreslenému znaleckému posudku a místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek. Dnes odcházejí od soudu bez trestu. Přestože se státní zástupce na místě odvolal a spor bude pokračovat, rozhodnutí nelze podle Pirátů hodnotit ve vztahu k dalšímu vyšetřování nikterak pozitivně.

  • tresty-v-kauze-okd-nepadly-soud-dnes-vsechny-obvinene-osvobodil

Pirátský předseda sněmovní vyšetřovací komise ke kauze OKD Lukáš Černohorský verdikt soudu dnes komentoval takto: „Tehdejší zodpovědní ministři Bohuslav Sobotka a Milan Urban se vymlouvají na chybné podklady. Podle nich se rozhodovali a za zpackanou privatizaci nemohou. Ti, kteří podklady zpracovali, podle soudkyně vinu také nenesou, nechybovali úmyslně a rozhodli přece politici. Nikdo tedy za nic nemůže. Veřejnost pak právem ztrácí důvěru v politiky i spravedlnost.“

Soudkyně Iva Fialová rozsudek odůvodnila nedostatkem důkazů o trestní odpovědnosti obviněných, kritizovala také, že byla žaloba podána až deset let po prodeji státního podílu v OKD. „Nevím, zda soud přihlédl také k tomu, že Ministerstvo financí ČR několik měsíců odmítalo vydat sdružení BYTYOKD.cz důležité informace, na jejichž základě bylo podáno trestní oznámení. Nebylo snadné od státu získat všechny potřebné podklady a trestní oznámení připravit, aby kauza mohla před soud. Vyšetřovací komisi osvobozující verdikt samozřejmě nepomůže, naše úsilí musí být teď o to větší. Kauza OKD ale nesmí vyšumět,“ doplňuje Černohorský.

Prodej akcií OKD schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Státní podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Už tehdy ovládaná Zdeňkem Bakalou. Ten koupil od tehdejších vlastníků Viktora Koláčka a Petra Otavy podíl v Karbon Investu za cenu od 9 do 12 miliard korun. 

Podle státního zástupce Tomáše Černého byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy korun, státu tak vznikla při prodeji škoda přes 5,7 miliardy korun. Ministrem financí byl tehdy Bohuslav Sobotka (ČSSD), který je kvůli prodeji OKD častým terčem kritiky. Významnou roli v rozhodování vlády hrál ale také Milan Urban, který stál v čele Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a předkládal vládě dokumenty, na jejichž základě rozhodovala. Oba byli před soud předvoláni jako svědci, oba vinu odmítají.

--

Karolína Sadílková
PR Manager a kontakt pro média
 
----------------------
 

Piráti navrhují razantní změnu přístupu ke státním lesům

Praha, 7. května 2018 – Pirátský poslanec Radek Holomčík navrhne na pátečním jednání sněmovního Podvýboru pro lesní hospodářství razantní změnu přístupu ke státním lesům. Holomčík chce navrhnout, aby v lesích zůstával vyšší podíl zisků z těžby dřeva a další kroky, které povedou k napravení klíčové role lesů v boji proti suchu při probíhající klimatické změně. Cílem je podpořit ekologické a krajinné funkce a vyrovnat tím hospodářskou funkci lesů.

Navrhneme, aby zisky z těžby zůstávaly ve větší míře v lesích, aby se více investovalo do budování a obnovy retenčních prvků, které dokáží zadržet vodu. Na místě je i debata o zavedení certifikace FSC na části státních lesů. Celkově musíme vytvořit legislativní podmínky pro urychlené adaptování lesů ohrožených globální klimatickou změnou, která spočívá také ve změně druhové skladby a zlepšení struktury lesních porostů. Musíme řešit problém přemnožené spárkaté zvěře i prověřit, zda nedošlo k pochybení na straně managementu Lesů ČR a Ministerstva zemědělství ČR a případně vyvodit důsledky, například v podobě personálních změn,“ shrnuje plány Holomčík, který chce mezi poslanci otevřít debatu o budoucnosti hospodaření ve společnosti Lesy ČR.

Lesy pokrývají cca ⅓ rozlohy ČR, z toho cca 48 % je pod správou společnosti Lesy ČR, proto je zájem o jejich stav jednou z priorit Pirátů v oblasti zemědělství. „Zisky společnosti Lesy ČR jsou pro státní rozpočet jistě důležité, zdravý les je ale pro občany ČR důležitější. Pokud nebudeme situaci v lesích řešit, budou dopady na kvalitu života u nás fatální. Daleko horší, než miliardový výpadek příjmů do státní pokladny. Kůrovcová kalamita na severu Moravy a ve Slezsku a opakované větrné kalamity ukazují zásadní slabiny způsobu hospodaření společnosti Lesy ČR a celkovou nepřipravenost lesních porostů na probíhající změnu klimatu. Velmi suchý měsíc duben naznačuje, že letošní rok bude ještě kritičtější, než loňský. Smrky a borovice se ještě oslabují, když vydávají energii do produkce pylu, která je letošní rok extrémní. Alarmující je také klesající stav spodních vod a jejich masová kontaminace pesticidy,“ říká Holomčík.  

Tématem lesů se Piráti zabývali i na jednání Podvýboru pro ochranu přírody a krajiny, kterého se za Piráty účastnili Radek Holomčík a Dana Balcarová, předsedkyně Výboru pro životní prostředí. Poslanci se usnesli, že požádají o zprávu České inspekce životního prostředí o loňské kůrovcové kalamitě, která je dle dostupných informací značně znepokojující. „Po společnosti Lesy ČR požadujeme kompletní dokumentaci o hospodaření v daných revírech od roku 2015, abychom mohli posoudit, zda skutečně bylo učiněno maximum při řešení kalamity,uzavírá Holomčík.

Jakub Dušánek

Mediální odbor Pirátské strany

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře