SMKČ k „brexitu“
- Podrobnosti
- Z domova / Vaše free zóna|
- 13. červenec 2016|
- SMKČ|
- 4406 x
Dne 24. června se obyvatelé Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v referendu rozhodli pro opuštění Evropské unie. SMKČ daný krok vítá, Britům a Irům za něj gratuluje.
Chybou části levice, především reformistických stran a hnutí (u nás zejména eurokomunistů v KSČM, prosazujících politiku Strany evropské levice) včetně levice ve Velké Británii, byla role ďáblova advokáta – obhajování existence EU. Tento nesourodý konglomerát, jehož mocenskou praxi jsme mohli pozorovat na ekonomickém zotročení Řecka a jiných států „Jihu“, prosazování TTIP či agresivní zahraniční politice na Ukrajině jednoznačně nevypadá jako ona Evropská unie, v rámci níž můžeme prosazovat společně lepší politiku pro dělnickou třídu. Jak se ukázalo, Evropská unie je nereformovatelná a místo utlumování krize ji neoliberální škrtovou politikou naopak zesilovala.
Komunisté, případně levice obecně, si bohužel nechali vzít vítr z plachet pravicovými populisty, kteří svou podporu odchodu Spojeného království z EU postavili na xenofobii. Byly to zásadové pokrokové síly, které mnohem dříve než tito noví bojovníci, včetně bývalého prezidenta Klause, odmítaly EU jako imperialistický, antikomunistický nástroj kontroly západní Evropy.
Redakce SMKČ
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (03.05.2025)
- ŽALUJI VÁS
- Z Russkoj Vesny (3.5. - 4.5.2025): Zelenského slova vyvolala v USA poplach
- PETER STANĚK - Vystoupit z EU. Je to možné? Co by to znamenalo? Je nejvyšší čas nad tím přemýšlet!
- Mgr. Lubomír Volný - sobotní nářez
- Banderovci napálili Trumpa? Ukrajina není zdrojem žádného ze 17 kovů vzácných zemin, které USA potřebují...
Související články