Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

SMKČ k „brexitu“

Hodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 

Dne 24. června se obyvatelé Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v referendu rozhodli pro opuštění Evropské unie. SMKČ daný krok vítá, Britům a Irům za něj gratuluje.

  • smkc-k-brexitu

Chybou části levice, především reformistických stran a hnutí (u nás zejména eurokomunistů v KSČM, prosazujících politiku Strany evropské levice) včetně levice ve Velké Británii, byla role ďáblova advokáta – obhajování existence EU. Tento nesourodý konglomerát, jehož mocenskou praxi jsme mohli pozorovat na ekonomickém zotročení Řecka a jiných států „Jihu“, prosazování TTIP či agresivní zahraniční politice na Ukrajině jednoznačně nevypadá jako ona Evropská unie, v rámci níž můžeme prosazovat společně lepší politiku pro dělnickou třídu. Jak se ukázalo, Evropská unie je nereformovatelná a místo utlumování krize ji neoliberální škrtovou politikou naopak zesilovala.

Komunisté, případně levice obecně, si bohužel nechali vzít vítr z plachet pravicovými populisty, kteří svou podporu odchodu Spojeného království z EU postavili na xenofobii. Byly to zásadové pokrokové síly, které mnohem dříve než tito noví bojovníci, včetně bývalého prezidenta Klause, odmítaly EU jako imperialistický, antikomunistický nástroj kontroly západní Evropy.

Redakce SMKČ

Facebook komentáře