Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Provolání Vladimira Putina v souvislosti s přijetím společného prohlášení Ruska a USA k Sýrii.

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

22. února 2016

Hlava státu vystoupila se speciálním provoláním v souvislosti s přijetím společného prohlášení Ruské federace a Spojených států amerických jako spolupředsedů Mezinárodní skupiny na podporu Sýrie o ukončení bojů v Sýrii.

V. Putin: Vážení přátelé, právě jsem ukončil telefonický rozhovor s prezidentem Spojených států Barackem Obamou. Iniciativa uskutečnit tento rozhovor vycházela z ruské strany. Zájem na něm však nesporně měly obě strany.

V průběhu rozhovoru jsme schválili společné prohlášení Ruska a USA jako spolupředsedů Mezinárodní skupiny na podporu Sýrie o ukončení bojových akcí v této zemi. Přijetí tohoto prohlášení předcházela intenzivní práce týmů ruských a amerických odborníků. Byly přitom využity i pozitivní zkušenosti získané v průběhu naší součinnosti při likvidaci chemických zbraní v Sýrii.

Naši vyjednavači provedli několik kol uzavřených konzultací. Nakonec se nám podařilo dosáhnout důležitého konkrétního výsledku. Bylo dosaženo dohody o ukončení bojových akcí v Sýrii od půlnoci 27. února 2016 damašského času, a to za podmínek, které jsou součástí rusko-amerického prohlášení.

  • provolani-vladimira-putina-v-souvislosti-s-prijetim-spolecneho-prohlaseni-ruska-a-usa-k-syrii

 

Podstata těchto podmínek. Před polednem 26. února 2016 všechny strany bojující v Sýrii musí potvrdit nám nebo americkým partnerům svůj souhlas se zastavením palby. Ruští a američtí vojáci společně na mapách vytýčí území, na nichž působí taková seskupení. Vojenské operace ozbrojených sil Syrské arabské republiky, ruských ozbrojených sil a koalice vedené Američany proti nim probíhat nebudou. Opozice ze své strany zase ukončí bojové akce proti ozbrojeným silám Syrské arabské republiky a skupinám, které jim poskytují podporu.

Co se týče ISIL, Fronty an-Nusra a dalších teroristických organizací, které za teroristické byly uznány Radou bezpečnosti Organizace spojených národů, tak ty jsou z režimu ukončení bojových akcí zcela vyloučeny. Údery proti nim budou vedeny i nadále.

Je zásadně důležité, že Rusko a USA jako spolupředsedové Mezinárodní skupiny podpory Sýrie jsou připraveni spustit účinný mechanismus realizace a

kontroly dodržování režimu zastavení palby, jak ze strany syrské vlády, tak i ze strany ozbrojených opozičních skupin.

Pro tento účel budou zřízeny komunikační "horká linka" a – v případě potřeby – pracovní skupina pro výměnu informací. Rusko provede nezbytnou komunikaci s Damaškem – s legitimním syrským vedením. Počítáme s tím, že Spojené státy totéž učiní se svými spojenci a skupinami, které podporují.

Jsem přesvědčen, že společné akce dohodnuté s americkou stranou jsou schopny radikálním způsobem změnit krizovou situaci v Sýrii. Konečně se objevila reálná šance skoncovat z mnohaletým krveprolitím a násilím. Výsledkem má být snadnější humanitární přístup ke všem syrským občanům, kteří to potřebují.

Ovšem hlavní je, že se vytvářejí podmínky pro zahájení skutečného politického procesu prostřednictvím širokého dialogu mezi stranami syrského konfliktu v Ženevě pod záštitou OSN.

Moderní historie nám bohužel předkládá mnoho příkladů, kdy jednostranné akce bez sankce OSN, podnikané k uspokojení okamžitých politických nebo konjunkturních zájmů, vedly k dramatickým výsledkům. Tyto příklady jsou všeobecně známy: Somálsko, Irák, Libye, Jemen.

Na tomto pozadí se rusko-americká dohoda o zastavení palby v Sýrii, její společná realizace v koordinaci se všemi zeměmi účastníky Mezinárodní skupiny podpory Sýrie, může stát příkladem zodpovědného jednání mezinárodního společenství proti hrozbě terorismu, založeného na normách mezinárodního práva a zásad OSN.

Doufám, že jak syrské vedení, tak i všichni naši partneři v regionu i mimo něj podpoří tento algoritmus jednání, zvolený představiteli Ruska a USA.

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#1 Bus Bělojar 2016-02-25 08:52
Putinův mistrovský výkon.Je jasné,že dal Obamovi "nabídku která se neodmítá". Teď jsou všichni v pasti.Erdogan se klepe jak ratlík,německé stíhačky si také moc nezalítaj,Franc ie tak dlouho "kiksovala",až jí úplně opomněli,takže vlastně se už čeká jen na to,až USA nebo Saudská Arábie udělají chybu a poruší příměří. Mimochodem kam zmizeli zprávy a hlavně důkazy o bombardování syrské nemocnice ruským letectvem? Já jen,že před týdnem se kvůli tomu dělali tiskovké konference a dnes je ticho po pěšině.No bude to asi takhle-až rusové nashromáždí potajmu všechny důkazy o tom,že nemocnice byla vybombardovaná turkama na rozkaz USA,pak se teprv začnou svolávat "tiskovky",kter é budou přeplněné ruskými důkazy o sestřelení jak letedla nad Ukrajinou,tak nad Egyptem,atd. Všem rozvračečům bude ještě hodně horko.

Facebook komentáře