Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Piráti si přejí slušnou a reprezentativní osobnost včele státu + další TZ Pirátů

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Praha, 9. ledna – Nejdůležitější volby tohoto roku začínají už za tři dny. Piráti vyzývají všechny voliče, aby využili svého občanského práva a šli volit. Rozhodnutí voličů ovlivní směřování země na příštích pět let. Každý hlas se počítá.

“Piráti již v dubnu 2016 představili deset požadavků, které by měl splňovat budoucí prezident. Především by měl důstojně reprezentovat svou zemi. A to nejen doma, ale i v zahraničí,” vysvětluje základní očekávání od nové hlavy státu předseda Pirátů Ivan Bartoš a dodává, že zahraniční politiku dle Ústavy ČR formuluje vláda: “Pokud prezident na diplomatické úrovni nejedná v souladu s vládou, snižuje kredit naší země v zahraničí.”

  • pirati-si-preji-slusnou-a-reprezentativni-osobnost-vcele-statu-dalsi-tz-piratu

Piráti se dále shodli, že prezident by neměl společnost rozdělovat, naopak by měl přispívat k její stabilizaci a být nejvyšší zárukou férovosti a dodržování psaných i nepsaných pravidel. “Úřad prezidenta vyžaduje osobnost, která bude nezávislá na zájmech politických stran a lobbistických skupin doma i v zahraničí,” dodal Bartoš.

“Prezident má jít příkladem. Například nemá neustále urážet a zesměšňovat své protivníky. K tomu role prezidenta sloužit nemá,” připomněla první místopředsedkyně Pirátské strany Olga Richterová.

O přímé volbě prezidenta rozhodl parlament v roce 2011. Pro Piráty je důležité, aby občané svého práva volit využili a nepropadli skepsi a lhostejnosti: “Piráti důvěřují zdravému rozumu voličů, proto nedávají návod, koho mají lidé volit. Mezi devíti kandidáty je několik skutečně kvalitních osobností,” komentuje předvolební situaci Ivan Bartoš.

Piráti rovněž uspořádali anketu mezi svými členy. Na otázku, koho by volili v prvním kole, odpovědělo přes 200 lidí. Přes 40 % by důvěřovalo Marku Hilšerovi, pětina Pirátů by dala hlas Jiřímu Drahošovi a 17 % hlasujících Pirátů chce podpořit Michala Horáčka.

Předseda strany Ivan Bartoš zveřejní svou osobní preferenci tento čtvrtek: “Bude to čistě můj osobní postoj, který vznikl právě na základě vyhodnocení našich deseti priorit,” uzavírá.

Programové priority Pirátů pro volbu prezidentka 2018 naleznete zde: https://wiki.pirati.cz/program/prezident2018
 

Vnitrostranická anketa Pirátů zde: https://forum.pirati.cz/clenske-ankety-f637/anketa-prezidentske-volby-2018-1-kolo-t38884-40.html#p535733

Karolína Sadílková

Premiér Babiš kostí vlastní programové prohlášení o protikorupční opatření

Praha, 9. ledna 2018 - Z včera představené úpravy programového prohlášení Babišovy vlády zmizely důležité formulace týkající se nutných protikorupčních opatření. V návrhu například zůstal požadavek novelizovat registr smluv, již zde však premiér explicitně nejmenuje podniky, kterých by se podmínka zveřejňovat smlouvy měla týkat, tedy ČEZ či Českou poštu. V původním znění prohlášená přitom konkrétní informace uvedeny byly.

Obáváme se, že úpravy, které premiér představil směřují přesně opačným směrem, než-li ke zvýšení transparentnosti fungování státu. U firem čerpajících veřejné prostředky nebyl zahrnut požadavek na odkrytí vlastnické struktury. U veřejných zakázek byl doplněn jen obecný závazek k transparentnosti. Nezávislost státního zastupitelství byla doplněna, ale místo jejího posílení je uvedeno "nové nastavení," což zní mnohoznačně. Chybí úprava nominací do dozorčích rad státních firem. Je nově doplněna jen obecná teze, že vláda nebude do státní správy dosazovat politické nominanty,” komentuje nové prohlášení předseda Pirátů Ivan Bartoš.  O přípravě legislativy k ztransparentnění ČEZu a podobných firem v novele zákona o registru smluv i v boji proti trafikám ve formě nominační legislativy přitom Piráti explicitně jednali s premiérem Babišem i šéfem klubu Faltýnkem na posledním společném setkání. Zákonnou novelu týkající se zprůhlednění ČEZu a dalších Piráti předložili hned v prvních dnech roku 2018. Nominační zákon pak Piráti chtějí představit poslancům již v únoru.

 

Zůstává otázkou, proč najednou tyto klíčové části, na kterých byla při jednání s ANO shoda a bylo potřeba pouze řešit podporu dalších politických stran, dostály takovému vykostění a zevšeobecnění. Každý, kdo to s bojem proti korupci myslí vážně, přesně ví, proč je potřeba být přesný a neumožňovat relativizaci potřebných opatření. Doufám že se podobně jako s textem prohlášení, nevytratí i deklarovaná podpora hnutí ANO těchto návrhů ve Sněmovně a naše konstruktivní opoziční návrhy předseda Vondráček zařadí na pořad jednání neprodleně,” dodává předseda klubu Pirátů Jakub Michálek.

Karolína Sadílková

PR Manager a kontakt pro média

 

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#1 damirr@volny.cz 2018-01-09 16:41
Správné komentáře jsou jen od Aloise Krejčího a Jany Kubíčkové. Vždy jejich komentáře u všech článků "sedí".
Ta fotografie Babiše a Bartoše jen ukazuje kam by Bartoš mohl časem vlézt Babišovi....... ....A piráti si přejí...ať táhnou k čertu, ale spíše k Sorosovi, nebo lepe do pr....

Facebook komentáře