Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Piráti přijali stanovisko ke kolektivní obraně v rámci EU a NATO

Hodnocení uživatelů:  / 5
NejhoršíNejlepší 

Ivan Bartoš, předseda Pirátů, k přijetí stanoviska říká: "Jsem rád, že jsme si ve straně vyjasnili stanovisko k mezinárodní obranné spolupráci. Piráti respektují spojenecké závazky, z NATO tedy vystupovat nechceme, ale současně nechceme, aby se NATO pasovalo do role automatického vykladače světové spravedlností, jehož kroky se nesmí podrobovat věcné kritice. Obavu potom máme z politického vývoje v některých členských zemích, příklad za všechny je Turecko, které se v posledních letech výrazně odklání od demokracie. V dlouhodobém horizontu potom usilujeme o obrannou spolupráci v rámci Evropy."

  • pirati-prijali-stanovisko-ke-kolektivni-obrane-v-ramci-eu-a-nato
 
Celý text schváleného stanoviska:
 
Pirátská strana respektuje závazek České republiky vůči NATO a EU podílet se na kolektivní obraně v případě napadení našich spojenců, jak to vyplývá z článku 5 Severoatlantické smlouvy a z článku 42 Smlouvy o Evropské unii. Zároveň usilujeme o reformu těchto organizací, aby reflektovaly realitu 21. století.
 
Chceme, aby se evropské státy staly v obraně soběstačnými, proto by měla Česká republika aktivně podporovat vznik fungující společné evropské obrany. Ačkoliv si uvědomujeme, že není možné tohoto cíle dosáhnout během jednoho volebního období, je nutné na něm začít systematicky pracovat. Je třeba vytvořit jasný mechanismus zajišťující dlouhodobě stabilní financování kolektivní obrany. Jako možnou cestu vidíme financovaní společné obrany přímo z rozpočtu Evropské unie.
 
NATO by mělo být aliancí založenou na sdílených hodnotách. Pokud se některá ze zemí NATO výrazně odkloní od těchto hodnot, měla by NATO opustit. Nechceme, aby členové svým agresivním chováním zatahovali ostatní členy do válečných konfliktů. V mezinárodních sporech chceme upřednostňovat diplomatická řešení před silovými. Angažmá naší nebo společné evropské armády mimo hranice EU nebo NATO by mělo být podpořeno mandátem OSN.
 
Kontakty:
Ivan Bartoš, předseda Pirátů, 603 415 378
Mikuláš Ferjenčík, vedoucí mediálního odboru Pirátů, 737 943 770
 

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#2 Origenes 2017-06-02 16:00
Jsou to jenom takové pirátské bláboly: co by se mělo, aby se..... atd. NATO a už i EU jsou zločinecké organizce a pokud s nimi šlapeme vodu, tak jsme spoluviníci.... . To je nad slunce jasné všem lidem co se dívají kolem sebe. Co se týka Pirátú tak ne zahrnuji mezi TOP09, ODS, KDUCSL a ostatní vlastizrádné partaje.
#1 chalupab@psp.cz 2017-06-02 15:17
...hezké, zní to velmi přitažlivě - ale reálně je to tak, že EU, národní evropské státy, zejména z politického hlediska aktuálně (a myslím, že to ještě nějakou dobu potrvá) nemá v žádném případě na to, aby byla schopna se dohodnout a vybudovat vlastní Evropskou kolektivní vojenskou obranu - podívejte se na rozpočty jednotlivých evropských armád, podívejte se na jejich skutečné bojové schopnosti, stav výzkumu a vývoje (porovnejte s kapacitami a inovačním potenciálem USA, Izraele a VB) a zejména se reálně podívejte na často velmi protichůdné zájmy politických reprezentací současných aliančních zemí NATO....další komentář netřeba
místopředseda Výboru pro obranu PSP ČR

Facebook komentáře