Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Piráti představili řešení kyberbezpečnosti na komisi pro NÚKIB

Praha, 9. ledna 2019 – Na dnešním jednání Stálé komise pro kontrolu činnosti Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, jejíž jsem místopředsedou, byl na programu bod s názvem „Problematika backdoor v Hardwaru“.

  • pirati-predstavili-reseni-kyberbezpecnosti-na-komisi-pro-nukib

Hardware společností Huawei Technologies a ZTE Corporation používaný státními úřady považují Piráti za nevhodný již delší dobu, příslušný bod jsem proto využil k debatě nad prostředky, kterými lze riziko minimalizovat. Řešení preferované Piráty se opírá o otevřený hardware od certifikovaného výrobce.

Otevřený hardware spočívá v přístupu ke kompletní dokumentaci, která koncovému spotřebiteli umožňuje důkladně prozkoumat schémata daného výrobku a případně jej upravit podle potřeby. Pakliže by se jednalo o projekt společně financovaný Evropskou unií nebo NATO, došlo by ke snížení nákladů jednotlivých států. Zároveň by se zvýšila vzájemná kompatibilita infrastruktury kybernetické obrany. O funkčnosti této metody svědčí to, že otevřený hardware využívá i sociální síť Facebook.

Další řešení problému, který je znám již několik desítek let, může spočívat například v kontrole procesu výroby. Producenti rizikových dílů pro kritickou infrastrukturu by museli mít zajištěný certifikovaný provoz pod dohledem státního orgánu. Přísný dohled nad potenciálně nebezpečnými produkty již funguje v celé řadě odvětví – od farmaceutického přes potravinářský průmysl až po hračky. Logicky se tak nabízí i v odvětví komunikačních technologií, které má vliv na každého z nás, ať už chceme nebo ne.

Podrobnější informace o zmíněné problematice můžete dohledat v mém blogovém článku: Otevřený hardware jako součást kybernetické bezpečnosti

 --

Jak pracují Piráti ve Sněmovně?

Aktivity pirátských poslanců, chystanou legislativu, tiskové zprávy i údaje o hospodaření poslaneckého klubu naleznete na jednom místě – na stránce www.pirati.cz/snemovna.

Držíme kurz!


Jakub Dušánek

Mediální odbor Pirátské strany

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 herodes@volny.cz 2019-01-10 13:19
Co jsou to za blaboly! Backdoor maji i Windows.
A tech je ve st. spravě jako hnoje. Taky Cisco.
Plati jen toto:CR se propujcuje obchodni valce usa vuci Cine.
Tam to spustili v 11/2018.Pokud jde o otevrene systemy, tak co Linux??? Propagace Linuxu
jeste horsi nez u Win. Pokud jsou nekde rizika,
tak ty se eliminuji. I auto opravuji pri zavade,
nekupuji si nové!!!!
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře