Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Cenzura v Novinkách.cz aneb Novinky omezují tlachání v Názorovém fóru

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Vážená redakce,

nevím, zdali jste zaregistrovali nové „opatření“(v platnosti dva dny) na diskusním fóru na Novinky.cz – nově může každý registrovaný uživatel vložit do Názorového fóra pod každým článkem jen dva příspěvky. Jelikož jste o tomto na svých stránkách nepsali, a nezdá se mi nepravděpodobné, že jste to opravdu nezachytili, domnívám se, že tak (ne)činíte z profesionální solidarity.

  • cenzura-v-novinkach-cz-aneb-novinky-omezuji-tlachani-v-nazorovem-foru

Jistý si ale nejsem.

 Nicméně, chtěl bych vás požádat, jestli byste byli ochotni  zveřejnit tento můj dopis, případně napsat svůj vlastní článek. Rád bych, aby se eventuálně vyjádřili i diskutující na Vašem fóru.

Zde je můj názor:

 Je mi naprosto jasné, že si Novinky mohou na svém portálu „dělat co chtějí“, a zavádět opatření, jaká uznají za vhodné. Ale nevím, do jaké míry je z celospolečenského hlediska v současné době vhodné a únosné omezovat na diskuzních fórech počet vložených názorů a následně ještě posuzovat tematickou hodnotu příspěvku, a případně (pokud nevyhoví představám cenzora) ho mazat. Připomíná mi to chování RUDÉHO PRÁVA v „dobách své největší slávy“. A paradoxem je, že toto „opatření-omezení“ zavedli ve chvíli, kdy tam probíhaly diskuse pod články s tématikou Ukrajiny.

V okamžiku, kdy se zvedla vlna nevole ze strany přispívajících diskutérů  a ozvali se formou příspěvku, začali jejich připomínky (jež neobsahovaly jediné nekonvenční nebo vulgární slovo) tvrdě cenzurovat, mazat a jednotlivce blokovat s odůvodněním, že tyto nejsou k tématu.

Zaráží mě už skutečnost, že „někdo“ dokáže posuzovat tematickou hodnotu jednotlivých názorů. Pokud je totiž člověk člověkem, tak nebude nikdy zcela objektivní. A navíc tam zřejmě o tomto rozhodují jednotliví „cenzoři“, kteří jsou kdoví jakého vzdělání a kdoví jaké společensko-politické orientace.

Jako svůj důkaz pro Vaše vlastní posouzení Vám přepošlu e-mailovou komunikaci, kterou jsem s nimi osobně vedl kvůli mému zablokování. A to ještě upozorňuji, že komunikovat se mnou začali (milostivě byli ochotni mi odpovědět) až v okamžiku, kdy jsem jim napsal, že s tímto jejich jednáním chci na veřejnost.

Mou hlavní otázkou je, co je to vlastně za „diskuzi“, pokud nesmím diskutovat. Jestliže napíšu názor, a někdo na mě reaguje, tak mám jen jednu možnost mu odpovědět. A přitom nejde o nějaké „napadání“, ale já jsem rád, pokud na můj názor někdo odpoví, a já mám takto jakousi zpětnou vazbu.

A přijde mi doslova jako sarkastické, pokud se diskutuje pod jejich článkem o totalitních manýrech na Ukrajině a oni do toho začnou nejen cenzurovat názorový obsah příspěvků, ale začnou korigovat i jejich počet.

A jejich další argument, že mnozí přispěvatelé jsou nespokojení s přebujelým tlacháním…no tak co k tomu říci ? Jak může někoho znepokojovat množství příspěvků  v dané diskusi? Přece čtu, jen co uznám za vhodné a co mi vyhovuje ! Nevěřím, že dostali jedinou stížnost tohoto druhu.

Opravdu, s takovouto praxí jsem se v porevoluční době na veřejných diskusních fórech ještě nesetkal. Je to středoevropská rarita.

Samozřejmě, že kdokoli může namítnout, že na Novinky nemusím chodit. Jistěže nemusím. Určitě se dá žít plnohodnotný život i bez Novinek J, ale člověk někdy žasne. Přece já bez nich opravdu budu, ale oni beze mne, resp. bez čtenářů, NEBUDOU. Krásně to vystihují slavné verše Viktora Dyka: „Opustíš-li mne, nezahynu. Opustíš-li mne zahyneš…

Nevím, je to čistě můj názor, ale netuším, jakým způsobem může omezení počtu příspěvků „zpřehlednit“ diskuzi ???

Zde dokládám komunikaci s „cenzorem“, abych dokreslil, jakým tónem s Vámi jsou ochotni (pokud vůbec) diskutovat:

=========================================================

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Re: Zablokování uživatelského účtu

Včera 25. 2. 2014, 11:41:45

Komu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Já:

Žádám o citaci konkrétního ustanovení Vámi zmíněných pravidel, které jsem porušil. Už se to stalo vícekrát, vícekrát jsem Vás žádal o zdůvodnění, a nikdy se tak nestalo. Pokud mi ani tentokrát nepodáte vysvětlení, obrátím se na vyšší místa Vaši redakce. A tentokrát toho nenechám, a půjdu až třeba ke generálnímu řediteli nebo do Štrasburku pokud se z Vaší strany nedočkám jakékoli odpovědi !!!

---------- Původní zpráva ----------
Od: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Komu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Datum: 25. 2. 2014 11:32:18
Předmět: Zablokování uživatelského účtu

VaseNazory (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)

blokace

Dnes 26. 2. 2014, 9:05:35

Komu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Já:

Dobrý den, v reakci na váš příspěvek v diskuzi:

„Včera jsem Vás žádal ( a nebyl to první případ) o odpověď (zdůvodnění zablokování). Pokud ani dnes žádná odpověď z Vaší strany nepřijde, tak se opravdu obrátím na vedení redakce, případně na vyšší místa a konkurenční média. A myslím to naprosto vážně. I v té nejhlubší totalitě se totiž jakákoli perzekuce postiženému zdůvodní. Třeba nepravdivým nesmyslem, ale zdůvodní !!“

Redakce:

Blokace byla ve článku „Obvinění je vykonstruované, zopakoval Nečas po výslechu“ za příspěvek „Nedávejte už tomu Mackovi ty mínusy. On z toho pak mívá orgasmus...))“  konkrétně za diskuzi mimo téma. redakce

From: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. [mailto:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Sent: Wednesday, February 26, 2014 9:13 AM
To: VaseNazory
Subject: Re: blokace

Já:

Nemohu souhlasit, že to bylo mimo téma. Toto se konkrétně u tohoto člověka (nicku) týká všeobecně jakéhokoli tématu. Přece nechce Vy osobně rozhodovat do jaké míry je můj příspěvek tématický nebo ne !!! A mimochodem, tento příspěvek jsem uvedl ještě ve chvíli, než jste zveřejnili Vaše "nová pravidla". Do té doby (a v době podání mého příspěvku bylo absolutně běžné a možné vyjádřit svobodně jakýkoli svůj názor. Vážně nevím, co si od Vašeho současného jednání slibujete !!!

---------- Původní zpráva ----------

VaseNazory (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)

RE: blokace

Dnes 26. 2. 2014, 9:41:48

Komu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dobrý den, opakovaně vkládáte příspěvky mimo téma. Pokud v tom budete pokračovat, bude vám účet zablokovaný na stálo.

 

Zde je otisk jejich článku uveřejněný dne 25. 2. 2014 v 12:56 hod.:

Novinky omezují tlachání v Názorovém fóru

Redakce Novinek i mnozí přispěvatelé Názorového fóra se už delší dobu potýkají s problémem, který lze označit jako přebujelé tlachání či chatování, které jde daleko za rámec stanovených pravidel.

Nově bude moci každý registrovaný uživatel vložit do Názorového fóra pod každým článkem jen dva příspěvky.

Závěrem bych chtěl dodat, že jsem Vašim stálým příznivcem, a žádám Vás jako demokratické médium velkého společenského významu, jestli byste mi nevyšli s mou prosbou vstříc.

Přeji hodně pracovních úspěchů redakci i Vám osobně.

Se srdečným pozdravem   

František Wagner

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře   

#1 la.tejn@seznam.cz 2015-11-26 21:45
Novinky se chovají nedemokraticky a nečestně před týdnem mne blokly za příspěvek , který podle mne neodporoval pravidlům diskuse, na žádost o amnestii nereagují, ale je velmi zajímavé , že včera tzv. blokly Pavla Hnízda z Volyně, který dnes tj.26.1.2015 vesele tlachá(provokuj e) na diskusi jsou to velice podivné praktiky NOVINEK a jejich redaktorů+ cenzorů.S prominutím mi to připomíná STB a GESTAPO, vím o čem mluvím , protože díky takovým lidem se dostal do koncentračního tábora můj dědeček!
Tak se ptám je toto médium demokratické!?
Poznámka: Pavel Hnízdo je zřejmě fiktivní osoba a provokace redakce, je to od "redaktorů" nehodné slušného člověka ani hyeny se tak nechovají (a to křivdím hyenám) jsou to ubožáci a duševní mrzáci, ale bohužel takovým to nevadí!

Facebook komentáře