Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

BOUŘE VE SKLENICI VODY, NEBO POČÁTEK KONCE FIALOVÉ PĚTIKOLKY?

NEDĚLNÍK ADAMA B. BARTOŠE (143) BOUŘE VE SKLENICI VODY, NEBO POČÁTEK KONCE FIALOVÉ PĚTIKOLKY?

Do dnešního nedělníku se mi, přiznám, nechtělo. Sobotu jsem strávil v Příčovech, kde bylo mimochodem krásně (o tom možná jindy), v neděli jsem odpočíval a dnes – lenošil. Po propršených dnech jsem si konečně užíval sluníčka. V Příčovech ho bylo až moc, ale tam jsem si nemohl dovolit relaxovat. Až dnes jsem měl volněji, a tak jsem se oddal jeho paprskům. Četl jsem si a nechal se dobíjet energií ze slunce.

Pak jsem si uvědomil, že už je pondělí a že jsem nejenže nestihl vydat nedělník v neděli (jak je mým zlozvykem), ale nestihl jsem to ani před týdnem. Tehdy jsem si to ještě omluvil tím, že je léto a všichni jsou na dovolených, tak i já mohu občas nějaký ten nedělník vypustit, ale vypustit dva? Honem jsem přemýšlel, o čem bych psal a jestli vůbec mám. Došlo mi, že je 21. srpen a že v médiích hlavního proudu nejspíše probíhají rusofobní orgie ještě nechutnější než v běžný den. Mám k tomu něco napsat? honilo se mi hlavou…

  • boure-ve-sklenici-vody-nebo-pocatek-konce-fialove-petikolky

Pak jsem si ale řekl, že to zásadní k srpnu 1968 už napsal Vladimír Čermák ve své knížce Operace Srpen 1968 a myšlenku na původní téma svého nedělníku jsem zase rychle zamítl.

A tak mi to zase chroupe v kebuli. O čem tentokrát? Minule jsem psal o poměrně kontroverzním tématu (o lajnách na nebi větších než Brno), tak by to dnes chtělo něco na odlehčení (i když v Brně svým způsobem zůstaneme). Jedno téma – pravda – mi v týdnu v hlavě utkvělo. Respektive absurdnost této zprávy. Slyšel jsem to v autě a nechápal, co na tom politici a média řeší. Pavel Blažek (ODS) se setkal se Zemanovým lobbistou Martinem Nejedlým, tedy přesněji, přišel na jeho narozeniny. U koaličních partnerů ODS z toho byla zpráva dne, protože schůzku odsoudila Topka či Piráti. Prý je to neetické, za hranou apod.

Nemám sebemenší chuť se ODS Petra Fialy jakkoli zastávat, ale všichni přece vědí, jakou má Pavel Blažek přezdívku, jakou má pověst (v Brně a nejen v něm), co je vlastně zač apod. Myslím, že oba pánové se k sobě hodí jako vejce k vejci. Asi se dobře znají už delší dobu, hádal bych. A co jsem slyšel, Don Pablo je větší zvíře než nějaký Nejedlý, takže když už bychom měli být spravedliví, nevím, kdo se čím ušpinil – zda Blažek Nejedlým, nebo Nejedlý Blažkem (i když je tento zrovna ministrem spravedlnosti – ostatně, jak může být někdo jako Blažek ministr spravedlnosti, to mi taky hlava nebere). Ani o jedno, ani o druhé tu ale nyní nejde.

Jde totiž o to, že nebýt Blažka, nebyl by Fiala premiérem, nebyla by pětikoalice u moci a proto by si Piráti a Topka měli dát pozor na to, co říkají, protože bez Dona Pabla by seděli v opozičních lavicích. Blažek byl ten, kdo přivedl Fialu k Zemanovi, kdo mezi nimi zprostředkoval několik schůzek, které vedly k překvapení, které jsme už pod dojmem dalšího vývoje skoro zapomněli. Zeman, který byl vždy vykreslován jako podporovatel Babiše (a opačně – Babiš podporovatel Zemana), dal Babišovi po volbách velmi rychle sbohem a začal si náramně rozumět s Fialou. Jeden to skoro nechápal, jak se tito dva najednou tak rychle sblížili. Zeman, který vždy ostře odmítal útoky pražské havlérky a rád si pravdoláskaře mazal na chleba, najednou – zničehonic – dává vládu do rukou představiteli svých pomyslných ideových nepřátel. Trochu za to mohl Babiš, který – v té době na smrt nemocného – Zemana už odepsal, spočítal si, že bez Zemana premiérem nebude a začal (příliš předčasně) vyklízet Fialovi pozice. Zeman, který je velice pomstychtivý, to pak Babišovi pěkně spočítal.

Hlavní podíl na tom ale má už řečený Don Pablo, který jednak Fialu „vodí“ (oba jsou z Brna) a který ho tudíž „přivedl“ i k Zemanovi. Proběhlo pár schůzek s prezidentem a bylo jasné, že Fiala bude premiérem. Koaliční partneři by měli brněnskému politikovi líbat ruce, že se díky němu ten hovadský spletenec dostal k lizu a ne mu okopávat kotníky, nota bene, když jde jen o takovou prkotinu, jako to, že jeden jde k druhému na narozeninovou párty nebo dokonce, jak Blažek tvrdí, že šlo jen o náhodu, kdy se oba ocitli v jednom podniku a Blažek prý neodešel dostatečně rychle pryč, když si Nejedlého všimnul.

Svatá prostoto! spráskl by jeden ruce – co ti blázni zase řeší? Vypadá to na pěknou okurkovou sezónu, když se z něčeho takového dělá kauza. Zkrátka, tohle vše mi proletělo hlavou, když jsem tu zprávu slyšel v autě a pak jsem to hodil za hlavu.

Co se ale nestalo. Bouře ve sklenici vody přerostla (nebo alespoň hrozí přerůst) v dokonalý tajfun v akváriu. Milion chvilek, který zabalil fidlátka poté, co se Babiš nestal premiérem (a nejspíše i poté, co jeho představitel zdefraudoval peníze spolku), se najednou aktivizoval a přesně tuto aférku si vzal jako záminku k uspořádání demonstrace. Prý ne proti vládě, ale proti Pavlu Blažkovi určitě – aby prý ho Fiala z vlády odstranil. No, to určitě. Fiala, odjakživa podržtkaška, bude odstraňovat někoho, kdo ho do vysoké politiky (a poté i za Zemanem) doslova dotlačil a protlačil. A tohle, co vám tady píšu (jak to tehdy bylo), když to vím já, zcela určitě vědí nejen koaliční partneři, ale musí to vědět i pošahanci z Milionu chvilek. Blažek je duchovním otcem pětikoaliční vlády a najednou se proti němu staví vládní politici a dokonce i neziskovky?

A tak mne tak napadá, zda to celé není ještě trochu jinak. Možná jsme svědky začátku konce Fialovy vlády, která je stejně – co si budeme povídat – závislá na geopolitické situaci. USA obracejí a vypadá to, že se snaží rychle vycouvat z konfliktu na Ukrajině. To nemůže zůstat bez odezvy u proamerických vlád v Evropě, které všechno vsadily na boj proti Rusku, na podporu Ukrajiny, na údajnou porážku Putina. Polská vláda, slovenská, českou nevyjímaje. Ti, co hodně nainvestovali do boje proti Putinovi, zůstanou jako pověstný „kůl v plotě“ poté, co se Amíci mezitím přeorientovali na jiného nepřítele, na Čínu. Čína bude teď hlavní nepřítel.

Je to vlastně vtipné. Pročínský poradce pročínského prezidenta Zemana kompromituje šedou eminenci Hňupovy vlády. Pokud tohle Američané přímo nevymysleli, určitě se toho rádi chopí. Hňup posloužil, Hňup může jít. Jeho chráněnec se paktuje s pochybnými existencemi napojenými na Čínu. Panečku!

Ta první zpráva o tom, jak se zhulenec Bartoš (šéf Pirátů) nad schůzkou Nejedlý-Blažek pohoršoval, mi přišla jen trapná. To, že se do toho nyní zapojuje Milion chvilek, už ale začíná zavánět mnohem vážnějšími procesy. Něco se začíná dít a vláda, která má podporu jen dvou procent lidí, se může v brzku poroučet. Jsme přece banánová republika, kde procesy řídí Amíci (že jsme zároveň protektorátem Německa, které je samo protektorátem USA, s tím není v rozporu). Nebo mi snad budete tvrdit, že to je jinak?

Takže nakonec se – i když velkým obloukem – k tomu 21. srpnu přece jen dostanu. Fialova vláda pořádá tradiční a pravidelné orgie protiruské nenávisti k tomuto historickému datu. Letos jí ale asi nebude příliš veselo. Ukrajinská ofenzíva selhala, Ukrajina nebude vítězem, USA prchají hasit požár s Čínou, rovněž Soroš balí v Evropě kufry. Vypadá to, že ten, kdo měl být poražen – Putin a Rusko – tak úplně poražen nebude. Vypadá to, že Hňup, který vyhlásil válku Putinovi, asi Putina vysíláním svých signálů neporazil. A v České republice se začínají spouštět procesy na jeho odstavení. Kurňa – a zrovna na 21. srpna. To je pech, co? To si bude muset Péťa dát lajnu, jak mají v Brně ve zvyku…

Tím vším neříkám, že je vyhráno. Jeden Hňup odejde, jiný přijde. Rajchl je podle mne připravován jako záložní plán, k alternativě jsem ho ani na chvíli neřadil. Jen chci zdůraznit, co jsem tu už několikrát psal – v ČR se procesy vždy mění až podle toho, co se děje celosvětově, mezi mocnostmi. A mezi mocnostmi se toho teď děje hodně, takže se nedivme, kdyby to odskákala i ta naše zpropadená vláda. Škoda by to samozřejmě nebyla, ba naopak, ale ani na chvíli nepochybujte, že se už chystá náhrada, která nejenže nebude lepší, ale jak to tak bývá, bude ještě horší…

Navzdory tomu všemu vám přeji krásný závěr léta…
Adam B. Bartoš

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Malíř 2023-08-30 17:00
Kéž by to byla pravda...jinak za 34 let to bylo zde po konci dané vlády vždy ještě horší, bohužel,, čili kam to může zajít raději neuvažovat.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře