Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Anarchistický 1. máj v Praze

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Československá anarchistický federace (ČSAF) zve do Prahy na sobotu 1. května na tradiční Anarchistický 1. máj. Stejně jako v předešlých letech i letos se anarchisté a anarchistky přihlásí k tradici 1. máje coby dne všech námezdně pracujících a nenechají se odradit tím, jak tento den zneužili a zneužívají stoupenci totalitních ideologií.

Anarchistická připomínka 1.máje opět půjde ke kořenům, které se váží k boji za osmihodinovou pracovní dobu a jsou spojeny s myšlenkami anarchistů, kteří byli popraveni v důsledku chicagských událostí roku 1886.

Anarchistický 1. máj začne ve 12:00 na náměstí Republiky v Praze. Následný pochod bude ukončen na Střeleckém ostrově, tedy na místě, kde se konala v roce 1890 první prvomájová demonstrace v Praze a kde se i v posledních dvou desetiletích konala většina anarchistických prvomájových shromáždění. Po skončení akce proběhne přesun na MAY DAY festival, který již třetím rokem pořádá Antifašistická akce na Císařské louce.

V letošním roce má akce ČSAF podtitul „Za práci, co není děvka prodejná!" Ve svém prohlášení organizace uvádí: Chceme ve Svátek práce poukázat na podstatu námezdní práce, kterou zcela záměrně přirovnáváme k prostituci. Není totiž velký rozdíl mezi tím, když někdo nabízí své tělo za účelem placeného sexu, který není radostí a rozkoší, nýbrž rutinou a způsobem přežívání, a tím, když někdo nabízí své ruce či mozek za účelem námezdní práce, která taktéž není radostí, nýbrž rutinou a způsobem přežívání.

Členové a členky ČSAF chtějí právě v tento symbolický den poukázat na to, jak je práce v kapitalistickém systému z valné většiny člověku odcizenou činností, jež je vykonávána v silně autoritářském a hierarchickém prostředí, a velmi často její ohodnocení zdaleka neodpovídá vynaloženému úsilí. Proti konceptu námezdní práce staví anarchisté a anarchistky koncept práce svobodné, kterou jedinou má podle nich smyl skutečně oslavovat.

 

 

Facebook komentáře