Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Wikileaks zveřejní další video: Hněv z Farahu

  • video-bagdad-wikileaks
Zatímco se Obamova administrativa snaží vypořádat se s videem, na němž američtí vojáci v Bagdádu zabíjejí dva reportéry agentury Reuter´s a několik dalších Iráčanů, webová stránka Wikileaks.org oznámila, že v dohledné době zveřejní další video, které tentokrát bude ukazovat mnohem krvavější americký útok.

Počátkem loňského května americké letouny bombardovaly několik domů ve vesnici Abdal Basír Chán v afghánské provincii Farah. Podle afghánských údajů tehdy Američané zabili až 140 civilistů.

Pentagon nejprve tvrdil, že jsou zprávy o masakru smyšlené a že civilisty dopředu povraždil Taliban, který pak jejich těla naskládal do domů a následně nalákal americkou armádu, na ně zaútočila. Později Pentagon přiznal 26 obětí svého náletu, nicméně zdůraznil, že se „nikdo nikdy nedozví" přesný počet lidí, kteří tehdy zahynuli. Dodal přitom, že piloti neměli ani potuchy o tom, že se v oblasti nacházejí civilisté.

Není zatím jasné, co je na videu, jehož zveřejnění Wikileaks připravuje, nicméně záběry z minulého týdne jasně vyvrátily tvrzení americké armády, že zaměstnanci Reuter´s byli zabiti „v boji". Ten se ale neodehrál, jen posádky dvou amerických vrtulníků zaútočily na skupinu lidi, která šla pokojně po ulici.

Centrální velení americké armády trvá na tom, že video bylo „vytrženo z kontextu", ministr obrany Robert Gates prohlásil, že je video „nešťastné", ale dále tvrdí, že se vojáci chovali správně a že celý incident nezhorší americkou image ve světě.

Od zveřejnění videa zájem o Wikileaks prudce narostl, a to nejen mezi internetovou komunitou. Pracovníci webu jsou stále více sledováni a jednoho z jeho dobrovolníků už policie zatkla a držela 21 hodin.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře