Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

NATO viní Taliban z propagandy

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • talibannavodx
Vedení NATO oficiálně odsoudilo „brožuru o pravidlech a omezeních pro rok 2009", kterou vydal Taliban. Velení ozbrojeného boje proti okupaci v něm vyzývá své bojovníky, aby omezily počet sebevražedných útoků a aby se snažili vyhnout se ztrátám z řad civilistů.
Činitelé aliance tvrdí, že se Taliban v praxi těmito pravidly neřídí a mluvčí NATO generál Eric Tremblay příručku označil rovnou za „určitou formu propagandy". NATO i Taliban se přitom v Afghánistánu snaží snížit počty civilních obětí a získat si tak podporu civilního obyvatelstva na svou stranu.
Obvinění, že příručka je jen „jako", však nutně svádí ke srovnání s opakovanými změnami „pravidel" amerických vojsk v Afghánistánu. Například květnové nálety v provincii Farah, při nichž zahynulo na 140 civilistů, Pentagon vysvětloval tím, že se jednotky přímo na bojišti jeho pravidly neřídí.

Ještě horší pro další okupaci země by pak - z pohledu USA a NATO - bylo, kdyby ona příručka Talibanu nebyla jen propagandou, ale upřímně míněnou snahou omezit civilní ztráty bojů, protože Afghánci se podle všeho bez většího váhání postaví na stranu toho, kdo jim bude ubližovat méně. Neexistují přitom žádné důkazy, že USA či NATO, navzdory opakovaným prohlášením, něčeho takového schopny jsou.
NATO tvrdí, že zhruba 40 procent z obětí Talibanu tvoří civilisté. Statistiku o procentním zastoupení „svých" civilních obětí neuvádí.

Facebook komentáře

Nejčtenější