Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Mulla Umar: Vítězství Talibanu je na spadnutí (a další afghánské střípky)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • kabul-bank
Oddíly talibů si v boji proti pokračující okupaci země vedou mimořádně dobře a jejich vítězství je „blízko", prohlásil v poselství na závěr ramadánu šéf Talibanu mulla Umar.

Oslovil také přímo Spojené státy a Bílému domu vysvětlil, že během devíti let války nedokázal naplnit své cíle, a proto je nejvyšší čas, aby skoncoval se svou „neústupnou" politikou. Dodal, že požaduje, aby mezinárodní síly souhlasily se svým okamžitým a bezpodmínečným odsunem, neboť tento krok je v nejlepším zájmu všech.

Mulla Umar byl de facto hlavou Afghánistánu v letech 1996 až 2001, tedy do útoku USA. Od té doby se skrývá, údajně kdesi v Pákistánu, ale nikdo nikdy ho neviděl. Dává  o sobě znát jen vcelku častými prohlášeními.

Co už ale viděla spousta lidí, byli afghánští policisté, kteří obušky surově mlátili dav vládních úředníků, ale i svých kolegů snažících si vybrat z účtů v Kabul Bank své mzdy. Run na banku trvá už týden. Vláda sice slíbila, že všem klientům budou peníze vyplaceny, nicméně středeční nárůst fronty zájemců o výběr už ji přiměl k reakci. „Je konec ramadánu, potřebujeme k oslavám peníze na jídlo, oblečení a cukroví," vysvětloval marně jeden ze zmlácených příslušníků afghánského letectva. „Tvrdili nám, že otevřou všechny pobočky banky, ale to byla lež." Kabul Bank, k jejímž akcionářům patří mimo jiné i bratr afghánského prezidenta, se brání, že k zavření poboček dostala příkaz od Centrální banky.

Na náladě v zemi určitě nepřidá ani to, že americká armáda v Afghánistánu vyšetřuje dvanáct svých příslušníků, kteří pro zábavu zabili tři náhodně vybrané civilisty a uřezali jim prsty coby trofeje. Mělo se tak stát v provincii Kandahár. O co je veselejší je pak zpráva, že asi čtvrtina tlumočníků, které americké armádě v Afghánistánu „dodává" soukromá firma, neumí žádný z jazyků, jimiž se v Afghánistánu mluví... Podle bývalého zaměstnance „dodavatelské" firmy kontrakt na „tlumočníky" dosahuje sumy 1,4 miliardy dolarů.

 

Facebook komentáře