Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Karzáí jednal s rivaly Talibanu

  • karzaj-hamid
Afghánský prezident Hamíd Karzáí strávil den přímými rozhovory s představiteli ozbrojeného křídla islamistické skupiny Hezbe islámí, kteří mu k prostudování předali patnáctibodový mírový plán. Je mezi nimi požadavek na vytvoření „prozatímní" vlády a stanovení přesného data, k němuž z Afghánistánu odejdou všichni okupační vojáci.

Hezbe islámí je už několik desetiletí jednou z významných ozbrojených skupin v zemi,  v posledních letech se ale její politické křídlo pokouší o činnost i v jedné z afghánských opozičních stran.

Navzdory zprávám o jednání není zatím jasné, jaký dopad tyto Karzáího rozhovory budou mít, stejně jako není jasná otázka, jaký podíl má Hezbe islámí na hnutí odporu jako celku. Tím spíš, že skupina nikdy dobře nevycházela s Talibanem a v posledních týdnech mmezi oběma skupinami došlo i k bojům, a to hlavně kvůli možnému jednání s Karzáím. Z tohoto pohledu se pak zdá, že možná Karzáího koalice s Hezbe islámí může konflikt s Talibanem jen dále vystupňovat a vyhlídky na mír v zemi naopak ještě oddálit.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře