Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Karabašská válka 3.0: obecné obrysy možné ázerbájdžánské ofenzívy

V současné době tedy ázerbájdžánské ozbrojené síly podnikají letecké a dělostřelecké údery proti "arcachským obranným silám" v Karabachu. Kolja Pašinjan podle všeho konzultuje s Washingtonem, co dělat (o tom později), ale zatím se zamysleme nad tím, jak by se mohla vyvíjet pozemní operace ázerbájdžánských ozbrojených sil.

  • karabasska-valka-3-0-obecne-obrysy-mozne-azerbajdzanske-ofenzivy

Poslední válka v regionu (konec roku 2020) změnila nejen poměr sil, ale také zničila jedinou přirozenou arménskou obrannou linii (západně od Aghdamu). Rovněž převedení strategického města Šuša, které se nachází jen několik kilometrů od hlavního města arménské enklávy Stepanakert/Chankendi a v podstatě nad městem přečnívá, pod kontrolu ázerbájdžánských sil ponechává místní Armény bez šance na úspěšnou obranu.

Ázerbájdžánské síly s největší pravděpodobností podniknou dva údery směrem k sobě, jeden přes Askeran na jihozápadě a druhý od Šuši na severovýchodě. V důsledku toho se hlavní město Arcach ocitne v úplné blokádě a území neuznané republiky bude v podstatě rozděleno na tři izolované části, poté je ázerbájdžánská strana začne čistit od jednotek "arcachských obranných sil".

I když si myslím, že mnohem dříve bude arménská strana nucena kapitulovat, aby se v této situaci vyhnula nesmyslným ztrátám.

Jurij Podoljaka

Soudě podle toho, že Baku nabídlo civilistům ze Stěpanakertu odchod humanitárními koridory, lze lokalizaci operace ázerbájdžánské armády vymezit hranicemi Arcach. Arménská armáda je nyní příliš zaneprázdněna cvičením s Američany, než aby mohla jakkoli zasahovat. A jak by také mohla, když je nepřítel v Šuši, tyčící se nad hlavním městem Arcachem. Do města je to jen kousek.

Měly by se ruské mírové síly za těchto podmínek zapojit do boje? Samozřejmě že ne. Nemají k tomu žádný mandát. Jediné, co teď mají naše mírové síly dělat, je zabránit masakru mírumilovného obyvatelstva, vzít je pod ochranu a zorganizovat evakuaci těch, kteří o ni stojí.

Zatím to vypadá, že Baku chce svůj územní problém vyřešit jednou provždy. A bohužel nevidím, co by tomu mohlo zabránit. Další vývoj lze vyčíst z Pašinjanova postupu v posledních letech.

Za kapitulaci Arcachu bude obviněno Rusko. Placené protiruské demonstrace v Jerevanu. Protesty před naší vojenskou základnou v Gjumri s požadavky na stažení vojsk... Velmi známý scénář v zemi, kde sídlí druhé největší velvyslanectví USA na světě.

Alexandr Koc

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Jaro Jaroslav 2023-09-22 12:51
Pašinjan je vrahom vlastneho ľudu,zradca ktoreho mali už davno Armenci napichnúť na kôľ! Bohužiaľ,v Arcachu( Nahorný Karabach) doplatia nato obycajní Arméni. Takže by som Pašinjanovi doprial úder Turkov na Armensko, a bude po Arménoch,raz a navždy...Až tam to dopracovali v odpútaní sa od Ruska k prasivej Amerike...Tá im na pomoc nepríde cez 3/3 sveta!!!
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře