Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Je čas začít mluvit s Ruskem

Ačkoli Kreml tvrdí, že byl vždy ochoten jednat, zdá se, že v poslední době z Moskvy přicházejí nové signály. Obnovené kontakty naznačují vítanou změnu tónu.

Navzdory riziku eskalace na úroveň nepředstavitelnou od dob studené války zůstaly komunikační kanály mezi Washingtonem a Moskvou na rozdíl od kubánské krize přerušeny. Gideon Rachman v nedávném článku ve Financial Times píše, že "zatímco někteří by se mohli domnívat, že se děje více tajné diplomacie, než se zdá, ti, kteří by to měli vědět, naznačují, že s Kremlem existuje jen málo otevřených kanálů".

Existují však jemné náznaky, že linie mohou být a pokud nejsou osvětleny, tak slabě září. Rusko sice tvrdí, že bylo vždy ochotné jednat, ale zdá se, že v poslední době z Moskvy přicházejí nové signály.

  • je-cas-promluvit-si-s-ruskem

26. října Vladimir Putin vyzkoušel nový komunikační kanál a poslal Zelenskému vzkaz prostřednictvím prezidenta Guineje Bissau Umaro Mokhtara Sissoco Embala. "Byl jsem v Rusku s prezidentem Putinem," řekl prezident. Poté sdělil, že Putin "mě požádal, abych vám vyřídil to, o čem jsme mluvili a co považuje za velmi důležité. Chce a myslí si, že by mezi vašimi dvěma zeměmi měl probíhat přímý dialog."

Nebyl to první pokus ruského prezidenta. 30. září Putin vyzval Kyjev, aby se "vrátil k jednacímu stolu". Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov 11. října v reakci na tureckou nabídku zprostředkovat rozhovory mezi Ruskem a Západem odpověděl, že Rusko je takovému návrhu otevřeno a je "připraveno jednat se Spojenými státy nebo s Tureckem o způsobech ukončení války".

Téhož dne Lavrov prohlásil, že "pokud bude učiněna nabídka na setkání Putina a Joea Bidena na okraj summitu G20, Moskva ji posoudí". Ještě téhož dne turecký ministr obrany Hulusi Akar po rozhovoru s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu prohlásil: "Je důležité urychleně vyhlásit příměří, aby se zabránilo dalším ztrátám na životech a obnovil mír. Byla zdůrazněna stabilita v regionu a s potěšením bylo konstatováno, že došlo ke společnému porozumění ohledně příměří."

O deset dní později turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že Putin se zdá být "otevřenější k jednání".

Washington ani Kyjev na příval nabídek nereagovaly. Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj se odvolal na dekret zakazující jednání s Putinem. A "američtí představitelé odmítli myšlenku dotlačit Ukrajinu k jednacímu stolu".

Zelenskij na Putinův vzkaz reagoval odmítnutím zahájit rozhovory, dokud Rusko neuzná území, hranice a bezpečnost Ukrajiny. Ministerstvo zahraničí odmítlo Lavrovovo prohlášení, že Moskva je ochotna jednat s USA o způsobech ukončení války, jako "pozérství" a odpovědělo, že Washington má "velmi malou důvěru", že Lavrovova nabídka je upřímná.

V reakci na tvrzení, že by Moskva zvážila setkání Putina a Bidena na okraj summitu G20, Biden v rozhovoru pro CNN uvedl, že "nevidím žádný důvod se s ním nyní setkávat", a zdůraznil, že "nemám v úmyslu se s ním setkat". Biden pak odmítnutí rozhovorů rozšířil i mimo USA a řekl: "Takže nejsem připraven, ani nikdo jiný není připraven jednat s Ruskem o setrvání na Ukrajině, o zachování jakékoli části Ukrajiny atd."

Američtí představitelé nejenže vyloučili setkání Bidena s Putinem na G20, ale dokonce připravují plány, jak zajistit, aby se oba prezidenti nesetkali na chodbě nebo na společné fotografii.

Přestože Bílý dům trvá na tom, aby komunikační kanály zůstaly uzavřené, objevily se další hlasy. Třicet členů Bidenovy strany ve Sněmovně reprezentantů zaslalo prezidentovi dopis, v němž ho vyzvali, aby zahájil "aktivní diplomatický tlak a zdvojnásobil úsilí o nalezení realistického rámce pro příměří". Signatáři zašli tak daleko, že uvedli, že je "povinností Spojených států vážně prozkoumat všechny možné cesty, včetně přímé spolupráce s Ruskem".

Přestože Bílý dům žádost o dopis odmítl, jeho znění představovalo významnou změnu tónu na Kapitolu. Podle deníku Washington Post to bylo poprvé, kdy demokraté porušili jednotnou notu podpory boje proti Rusku a otevřeně se vyslovili pro vyjednávání. Na nátlak však zástupkyně Pramila Jayapalová, vůdkyně Progresivní frakce, jejímiž členy byli všichni signatáři, dopis stáhla. 

Přestože Bílý dům žádost o dopis odmítl, jeho znění představovalo významnou změnu tónu na Kapitolu. Podle deníku Washington Post to bylo poprvé, kdy demokraté porušili jednotnou notu podpory boje proti Rusku a otevřeně se vyslovili pro vyjednávání. Na nátlak však zástupkyně Pramila Jayapalová, vůdkyně Progresivní frakce, jejímiž členy byli všichni signatáři, dopis stáhla.

Zatímco někteří demokraté ve Sněmovně psali Bidenovi, ministr obrany Lloyd Austin telefonoval s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu. Ačkoli se hovor mohl zaměřit na opatření k zabránění náhodným střetům mezi americkými a ruskými letadly a loděmi v Pobaltí, Pentagon uvádí, že "ministr Austin zdůraznil důležitost zachování komunikačních linek v probíhající válce proti Ukrajině". Podle ruských zpráv oba diskutovali o "aktuálních otázkách mezinárodní bezpečnosti, včetně situace na Ukrajině".

O dva dny později Šojgu Austinovi zavolal a oba spolu znovu hovořili poté, co se tak nestalo od 13. května. Austinová podruhé "potvrdila hodnotu pokračující komunikace uprostřed nezákonné a neoprávněné války Ruska proti Ukrajině".

Austin nebyl jediný, kdo se Šojguem hovořil. Šojgu 23. října hovořil také s představiteli Francie, Turecka a britským ministrem obrany Benem Wallacem a vyjádřil "přání deeskalovat tento konflikt". Dodal, že "Spojené království je připraveno pomoci", pokud "Ukrajina a Rusko budou usilovat o řešení války". Stejně jako dopis Bidenovi, i komentáře britského ministra obrany představují potenciálně významnou změnu tónu.

Předseda sboru náčelníků štábů generál Mark Milley 24. října poprvé od května hovořil s náčelníkem ruského generálního štábu Valerijem Gerasimovem. Oba vrcholní generálové se údajně dohodli, že budou "udržovat komunikaci otevřenou".

Ačkoli tyto kontakty zdaleka nejsou jednáním, představují první drobné otevření uzavřených komunikačních kanálů. Tato otevření jsou doprovázena prvními náznaky vyjednávání nebo pomoci při vyjednávání ze strany USA a Spojeného království. Jsou malé. Spolu s přibývajícími signály z Moskvy, že by mohla být ochotna jednat, však mohou představovat první naději na změnu tónu.

Překlad CFP!

Zdroj: https://espanol.almayadeen.net/news/mediosinternacionales/1643692/hora-de-hablar-con-rusia

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 nowak 2022-11-04 12:51
Milé Rusko, jak dopadlo Československo před téměř 90 léty?
Jak dopadl Sovětský svaz pár let po nás?
Lze vůbec s nějakým "ĎÁBLEM" podepsat mír?
Rusko, jsi na nejlepší cestě ztrestat ZLO na Zemi, mysli na Jidáše Iškajrotského, byl by z něj někdy poctivý člověk?
Navíc, máš. Boží požehnání a to. Západ ztratil svou politikou Sodomy Gomory.
Dotáhni to do konce, ať stojíš hrdě s hlavou vztyčenou a tvá noha rozdrtila hlavu Drakovi.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře