Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Amerika musí proti Rusku zahájit vlastní informační válku, tvrdí bývalý náměstek Obamovy diplomacie

Zajímavou sebereflexi v otázce podcenění vojenské síly Ruské federace a její odhodlanosti vrátit se do pozice světové velmoci číslo dvě předvedl na konferenci „Nová vláda, obrana a bezpečnost“ bývalý druhý muž americké diplomacie a současný profesor na Harvardské univerzitě Nicolas Burns.

  • amerika-musi-proti-rusku-zahajit-vlastni-informacni-valku-tvrdi-byvaly-namestek-obamovy-diplomacie

„Prezident Obama udělal chybu, když podcenil Rusko,“ přiznal v panelové diskuzi na dotaz z pléna Burns, když byl tázán, jak je možné, že se Američané v roce 2014 posmívali Rusku, že je obrem na hliněných nohou (ta samá slova v roce 1941 na adresu SSSR pronesl Adolf Hitler - pozn. redakce) a už o tři roky později ho nazývali největším bezpečnostním rizikem na planetě.

„My všichni jsme ho podcenili. Nechceme s ním jít do války, ale prosím, ať je NATO silné u vás, v Polsku a v Pobaltí,“ přednesl americký apel Burns na prorektora CEVRO a bývalého velvyslance České republiky ve Washingtonu Tomáše Pojara. Ten konstatoval, že ačkoliv se bezpečnostní situace na hranicích Evropy za posledních 10 let výrazně zhoršila, patří Česká republika stále mezi nejhorší země v rámci NATO z pohledu výdajů na obranu a investice do modernizace vybavení armády. „Musíme se dokázat postarat sami o sebe,“ pronesl na konferenci Pojar.    

Exnáměstek ministerstva zahraničí Obamovi administrativy Burns zároveň připomněl hrozící opakování ruské vojenské síly a odhodlanosti, které se v minulosti podle něj projevilo například v různých státech NATO a EU útocích na prozápadní média nebo masivním kyberútokem na Estonsko před 10 lety. „Musíme být stejně silní, jako oni. Musíme se také pustit do informační války,“ přitvrdil ve svých vyjádřeních Burns. Ruský prezident Putin je podle něho výborný stratég. „Oni nás testují. Vědí, že nás vojensky nebo hospodářsky porazit nemohou, ale jejich diplomaté a hackeři se velmi snaží a jsou výkonní,“ uvedl Burns. „Proto musíme být asertivní a sofistikovaní. Musíme se naučit říkat nahlas svou pravdu. Musíme být silnější než Rusové nejen vojensky, ale psychologicky,“ dodal bývalý druhý muž americké diplomacie Nicolas Burns.

zdroj:http://www.securitymagazin.cz/zpravy/amerika-musi-proti-rusku-zahajit-vlastni-informacni-valku-tvrdi-byvaly-namestek-obamovy-diplomacie-1404058264.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře