Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Afghánci a Američané „dobyli“ prázdné město

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • afghos-armada
Guvernér provincie Kandahár Túrjalaj Wísa přijel o víkendu do městečka Mihladžát, aby tam oslavil vojenské „vítězství" nad Talibanem a ujistil obyvatele, že „naše bezpečnostní síly vás už nenechají na holičkách. Odteď jste v bezpečí."

Potíž byla jen v tom, že Wísa pronášel svůj projev více méně ke svému vlastnímu doprovodu, neboť prakticky všichni z 60 tisíc místních obyvatel z města uprchli už týden předtím v očekávání bojů amerických a afghánských vojáků s taliby.

„Dobytí" prázdného města je přesto vydáváno za bod obratu, v němž prý afghánská prokázala své schopnosti a Američané se omezili jen na podpůrnou roli. Afghánské úřady tvrdí, že bylo zajato značné množství bojovníků Talibanu a k tomu že nedošlo ke ztrátám na životech civilistů, nicméně místní obyvatelé popisují jinou realitu. Jednotky NATO totiž prchající vesničany zatýkaly po stovkách, aby zabránili v „útěku" Talibanu, jehož muži ale byli podle vesničanů z oblasti pryč už dávno předtím.

Dalším nutným krokem k dokonání tohoto „vítězství" bude přesvědčit obyvatele Mihladžátu, aby se do svého vylidněného - ale zato důkladně zaminovaného -- města vrátili a hráli roli šťastných zachráněných. Ti prý to ale odmítají a prozatím dávají přednost životu uprchlíků ve městě Kandahár.

A když už byla řeč o „bodu obratu", letošek se už na počátku září stal z hlediska počtu zabitých amerických vojáků nejsmrtelnějším za celou afghánskou válku. Jen za poslední čtyři dny jich bylo zabito nejméně 22, čímž se letošní celkový počet dostal už na 322. Za celý rok 2009 jich přitom v Afghánistánu zahynulo „jen" 317, což už ale sám o sobě byl dvojnásobný počet oproti předcházejícím rokům.

 

Facebook komentáře