Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vladimír Jakunin: "Násilí plodí jen další násilí a nikdy nepřinese mír" - tisková konference prezidenta Světového veřejného fóra "Dialog civilizací" (II. část)

Jako jediné médium v ČR vám přinášíme přepis záznamu tiskové konference prezidenta Světového veřejného fóra "Dialog civilizací" Vladimíra Jakunina ze dne 28.9.2014, ke které došlo na 12. Rhodoském fóru.

 

  • vladimir-jakunin-tiskova-konference-prezidenta-svetoveho-verejneho-fora-dialog-civilizaci-ii-cast

Otázka: Kdo je Vladimír Jakunin? Politik, byznysmen, občanský aktivista nebo humanista?

V. Jakunin: Jsem především člověk, který se snaží myslet pozitivně a jsem rád, že Bůh (stvořitel) stvořil lidi různé. Nechci tolerovat žádný nátlak na to, abych dělal to, co nechci dělat. Avšak definovat to kým jsem, není na mně, o tom, kdo a co jsem, musí rozhodnout jiní. Já se jen snažím chovat správně a podle mého přesvědčení.

 

Otázka: Jak Vás US sankce ovlivňují ve Vašem každodenním životě ať už profesním nebo osobním.

V. Jakunin: Většinu svého času věnuji své manažerské profesi, tudíž řízení společnosti Ruské železnice. Já v podstatě ani nemám dovolenou, volné víkendy nebo čas na osobní život. Můj volný čas věnuji různým občanským nebo veřejným aktivitám a tyto aktivity sankce nijako nenarušují. Avšak sankce proti mé osobě mi rovněž dávají více možností vyjádřit se i na téma sankcí proti Rusku obecně. Takže nejde ani tak o sankce proti mé osobě, jako spíše o sankce proti Rusku a tyto sankce namířené proti Rusku, myslím, v ještě větší míře negativně dopadají na samotnou EU. Je teda namístě se ptát, kdo má z těchto sankcí prospěch, když Rusko a EU to nejsou?  Jinak sankce proti mé osobě nebo Rusku nijako neovlivňují mou práci nebo životní styl, teda kromě takovýchto tiskových konferencí, na kterých musím více reagovat na dotazy novinářů, týkající se sankcí.

 

Otázka: Jak může toto fórum přispět k řešení problému třeba na Ukrajině nebo na Blízkém a Středním východě?

V. Jakunin: Myslím, že více než 400 účastníků, kteří přijeli z celého světa sem na Rhodos, bude rozšiřovat informace o výsledcích jednání na fóru ve svých zemích. Připravujeme i další projekty navazující na toto fórum včetně jednoho projektu, týkajícího se ekologie, nebo sponzorujeme, či spíše přímo se podílíme na vydávání různých publikací a knih... Do našeho fóra jsme zahrnuli i mládežnické fórum, se kterým aktivně delší dobu spolupracujeme. Toto jsou všechno výsledky práce, kterou zastřešuje naše fórum v rámci Světového veřejného fóra „Dialog civilizací“. Na výsledky našeho fóra přímo navazují některé další konference po celém světě například v Bernu, v Šanghaji a na mnoha dalších místech.

 

Otázka: Co si myslíte o situaci v Řecku a jste spokojen s úrovní spolupráce mezi Ruskem a Řeckem v oblasti dopravy.

V. Jakunin: Já nejsem historik, ale pokud se nepletu, tak Řecko splácí dluh již od své první krize, která byla před šedesáti nebo více lety a budoucí generace budou platit dál. Když vezmeme v úvahu, že dluh byl vytvořen evropskými a americkými bankami a ty už své peníze dávno dostaly zpět, tak zjišťujeme, že struktura mezinárodního finančního systému je nastavena tak, že když se jednou stanete dlužníky, tak jimi už zůstanete tak dlouho, dokud budou tyhle banky existovat.

Co se týče projektů spolupráce v dopravě na soukromé i vládní úrovni, tak ta pokračuje. Jak jistě víte, ministr dopravy Řecka se účastnil zahajovacího ceremoniálu našeho fóra, na kterém také přednesl projev.

 

Otázka: V kontextu událostí na Krymu a východní Ukrajině by se mohlo zdát, že „nové“ Rusko má v pláně rozšiřovat se v hranicích bývalého SSSR. Jsou tyto domněnky na místě?

V. Jakunin: Rusko je v souvislosti s Krymem obviňováno z toho, že porušilo mezinárodní právo, ale mezinárodní právo bylo porušeno již mnohokrát předtím. Pravě na dnešním panelu o tom mluvil pan Gusenbauer. Mezinárodní právo bylo porušeno, když byla bombardována Jugoslávie, když byla Jugoslávie rozdělena, v Kosovu pak byla ustavena nějaká administrativa a až pak vyhlášeno referendum. Mezinárodní právo bylo porušeno i v případě intervence v Libyi nebo v Iráku. Mezinárodní právní orgány by měly všechny tyto krizové události posuzovat objektivněji, krizové situace by měly být řešeny na mezinárodních konferencích za účasti všech velmocí a všech zainteresovaných stran a ne se jenom nesmyslně obviňovat z porušování mezinárodního práva, jako v případě současné krize na Ukrajině, která obviňuje Rusko z agrese, protože použití síly-armády proti vlastnímu lidu bez mandátu OSN ze strany nové ukrajinské vlády je taky porušení mezinárodního práva.

Co se „nového“ Ruska týče, tak osobně nevěřím, že cílem dnešního vedení je to, co říkáte, protože kdyby to byla pravda, pak by Rusko bylo do ukrajinského konfliktu zainteresováno přímo vojensky a ne pouze nepřímo formou podpory lidí, kteří musí čelit ukrajinské armádě, jež používá i zakázané zbraně proti vlastnímu lidu a různým bojůvkám, které vraždí a upalují lidi, tak jako v Oděse.

Osobně se domnívám, že mezinárodní společenství by mělo věnovat více úsilí k tomu, aby zjistilo, kdo byli ti snajpeři, co stříleli do lidí na Majdanu, kdo zavraždil 48 lidí v Oděse a kdo ve skutečnosti sestřelil malajzijské letadlo. Vyšetřování této tragédie, bylo příšerně diletantské. Jeden můj přítel, mimochodem šéf IATA, mi potvrdil, že vyšetřovatelé ani nenavštívili místo havárie, že používali jen fotky. Existuje ale třeba oficiální zpráva německé vlády, kde se jasně říká, že neexistuje žádný důkaz o tom, že by letadlo sestřelilo Rusko, nebo se na jeho sestřelení nějako podílelo. A i přesto některé oficiální prozápadní média a západní představitelé hned po tragédii tvrdili, že za sestřelením stojí Rusko. Poté co pravda vyšla najevo, se nikdo za svá tvrzení neomluvil, nikdo nic nedementoval. A to je velice nebezpečné. I propagandistická kampaň by měla mít jisté hranice, a jestli je nemá, jedná se již o informační válku.

 

Otázka: Jak již všichni víme, USA začaly bombardovat ISIL na syrském území. Jaká bude reakce Ruska, když bude toto bombardování rozšířeno i na území ovládané Assadem?

V. Jakunin: Nemůžu mluvit jménem ruské vlády, protože nejsem součástí jeho politického vedení. Nejsem ani prorokem, který by uměl předvídat budoucí události, ale právě dnes byla zveřejněna zpráva o tom, že USA se chystají i na pozemní operaci v Sýrii, což osobně pokládám za extremně nebezpečné, protože vidím za těmito slovy popření minulých vyhlášení o tom, že USA a jeho spojenci nebudou v Sýrii otevřeně vojensky zasahovat. To je přesně případ, kdy by nejen Rusko, ale i evropská a celá mezinárodní komunita měly projevit nesouhlas s takovýmto typem operací. Co se týče bombardování jednotek ISIL, tak dle mého názoru extremismus nelze bombardovat. Někdy totiž bomby můžou zasáhnout i extrémisty, ale často jsou oběťmi i civilisté. USA by se při prosazování svých zájmů ve světě měly snažit alespoň o co nejmenší oběti z řad civilistů. Dnes na plenárním zasedání fóra zaznělo že, násilí plodí jen další násilí a nikdy nepřinese mír.

-------------------------------------------

Tisková konference I. část:

http://www.czechfreepress.cz/tema-tydne/vladimir-jakunin-tiskova-konference-prezidenta-svetoveho-verejneho-fora-dialog-civilizaci-i-cast.html

-------------------------------------------

Vladimír Ivanovič Jakunin (rusky: Владимир Иванович Якунин ; narozen 30. června 1948 v Melenki, Vladimirská oblast) je ruský manažer, ředitel státní společnosti Ruské železnice.

Dne 20. března 2014 vláda Spojených států schválila sankce proti Jakuninovi jako odpověď na údajnou ruskou angažovanost v konfliktu na Ukrajině. Sankce zahrnují zákaz cestování do Spojených států, zmrazení všech aktiv Jakunina ve Spojených státech a zákaz obchodních transakcí mezi americkými občany a podniky, které Jakunin vlastní.

Dne 12.12.2012 byl V. Jakunin v Paříži na Valném shromáždění Mezinárodní železniční unie  jmenován předsedou této Unie.

Jakunin je také prezidentem "World Public Forum - Dialog civilizací", což je mezinárodní nevládní organizace, se sídlem ve Vídni, kterou spoluzaložil s C.Kapurem z Indie a N.Papanikolaosem z Řecka / USA. Světové veřejné fórum (World Public Forum) - Dialog civilizací je iniciativa se záměrem spojovat lidi z různých civilizací, tradic a náboženství. Organizuje se každoročně na ostrově Rhodos.

Vědecká činnost 

V roce 2005 absolvoval obhajobu disertační práce na téma "Rozvojové geostrategie v současném Rusku".  Má rovněž titul Ph.D. z politologie a z obrany. Od roku 2010 je vedoucím Katedry státní politiky MSU Fakulty politických věd.  Je hostujícím profesorem na Stockholm School of Economics.

Společenské aktivity

Je členem či předsedou správních rad a výborů mnoha nadací a organizací, například Rady Dětského fondu, který byl založen v roce 2007 a který poskytuje finanční podporu pro sirotky, handicapované děti, děti s těžkými zdravotními problémy. Jeho firma sponzoruje projekty fondu, mezi něž patří sociální adaptační programy pro sirotky a zdravotně postižené, jakož i pomoc při osvojení. 

Je prezidentem Světového veřejného fóra „Dialog civilizací“ a členem poroty Rhodoského fóra mládeže.

Vyznamenání a ocenění 

V. Jakunin je držitelem mnoha řádů a vyznamenání, například:

Velkého vyznamenání cti ve zlatě s hvězdou za zásluhy o Rakouskou republiku (Rakousko, 2011),

Řádu za zásluhy o Italskou republiku (Itálie, 9. června 2011),

Řádu Svatého Sávy první třídy (srbská pravoslavná církev 17. prosince 2005),

Řádu Svatého hrobu ( řecké pravoslavné církve v Jeruzalémě , 2004) - za mimořádný přínos k dialogu civilizací a národů a Pan-pravoslavné modlitby "Modlete se za mír Jeruzaléma",

Řádu svatého Cyrila a Metoděje (Pravoslavné Církve v českých zemích a na Slovensku, 2009) - pro jeho příspěvek k posílení přátelství mezi národy Ruska, České republiky a Slovenska….

zdroj: Wikipedia

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře