Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ukončení sankcí nestačí: je třeba nahradit americký řád založený na jeho pravidlech.

V článku publikovaném v Al Mayadeen English autor komentuje roli, kterou sankce hrají při udržování zemí "v šachu" nebo "v souladu" s vizí Washingtonu pro svět... Koneckonců, proč si špinit ruce, když můžete svého protivníka izolovat až k hladomoru?

Svět viděl, jak hrozné mohou být sankce vedené Spojenými státy. Krutost sankcí pod vedením USA nelze bagatelizovat - od blokování životně důležitých léků až po úplné zablokování těžce vydělaných peněz soukromých osob.

Vezměme si například případ Sýrie, kterou začátkem letošního roku postihlo strašlivé zemětřesení. Ztratily se tisíce životů, škody se odhadují na miliony dolarů a sankce uvalené na zemi téměř znemožnily získat pomoc. Ve skutečnosti se trosky stále ještě odklízely, když USA zavedly nové kolo sankcí, a to zejména proto, aby zabránily ostatním zemím normalizovat vztahy se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Neexistuje dostatek slov, která by popsala, jak zločinné to může být.

  • ukonceni-sankci-nestaci-je-treba-nahradit-americky-rad-zalozeny-na-jeho-pravidlech

Sankce hrají specifickou roli při udržování zemí "v šachu" nebo "v souladu" s představami Washingtonu o světě. Pokud se země rozhodne od této vize odchýlit, může jí být podle tohoto "řádu založeného na pravidlech" zmrazen majetek, zablokován obchod a další. Jsou pravděpodobně největší americkou zbraní: hladoví lidé a ničí ekonomiky bez jediného výstřelu. Koneckonců, proč si špinit ruce, když můžete svého protivníka izolovat, dokud nezemře hlady?

V posledních letech sílí volání po ukončení těchto sankcí. Stále více lidí si uvědomuje schopnost Washingtonu vyhladovět obyvatelstvo. Vyvrací se tvrzení, že sankce "cílí pouze na jednotlivce", protože ve skutečnosti poškozují nevinné lidi. Jedná se o kolektivní trest.

Výzvy k ukončení sankcí sdílejí nejen země, proti nimž jsou sankce namířeny, ale také protiváleční aktivisté po celém světě. Vezměme si například Kubu: zemi, kterou Spojené státy jednostranně blokují již více než 60 let. Kuba má nejen podporu většiny světových lídrů ve svých výzvách ke zrušení blokády a nezákonných sankcí, ale těší se i všeobecné podpoře mírových aktivistů, především nastupující levice v západním světě.

Společný postoj k těmto hrozným sankcím je krok správným směrem. Stále více lidí si uvědomuje, že jednostranné a nezákonné sankce uvalené především USA jsou nespravedlivé a nátlakové. Výzvy k jejich ukončení je třeba přijmout. Ukončení sankcí bez řešení jádra problému by však bylo strategickou chybou.

I kdyby byly sankce zrušeny, v současném rámci světové politiky by to znamenalo začlenění do ekonomického systému vedeného a ovládaného Washingtonem. Sankce by byly zrušeny, ale stále by to byla hra Washingtonu. Jedná se o rámec, který má pouze usnadnit vládu vládnoucí třídy USA. Umožňuje "nezávislost", ale opět pouze za předpokladu, že země zůstane v rámci "řádu založeného na pravidlech" vytvořeného Washingtonem a pro Washington.

Země by se měly dočkat nejen zrušení sankcí, ale měly by mít možnost hledat a vytvářet globální rámec pro obchod, který nebude závislý na Washingtonu nebo dolaru.

Rusko ukázalo světu, že je docela dobře možné žít mimo rámec Washingtonu. Po speciální vojenské operaci v roce 2022 bylo Rusko vystaveno sankcím v dosud nevídaném rozsahu. Cílem sankcí bylo zcela izolovat Rusko, rozbít ruské trhy a učinit z Ruska "vyvrhele" na světové scéně.

To se zjevně nepodařilo. Rusko se sankcím vyhnulo a vytvořilo alternativní hospodářskou politiku, která není závislá na Západě. Ironií je, že tytéž země, které následovaly politiku USA a zablokovaly se vůči Rusku, nakonec stejně platí za ruské zboží. Evropské země, které sankcionovaly ruský plyn, ho nakonec stejně kupovaly od Indie.

Kdyby Rusko nenašlo zadní vrátka, sankce by ruskou ekonomiku rozdrtily. Možná by speciální vojenská operace rychle skončila ruskou porážkou. Ale odmítnutí začlenit se do stávajícího rámce, který napsala, vnutila a chránila vládnoucí třída USA, bylo hlavním klíčem k jejímu úspěchu.

Sankce mohou být a jsou poraženy. Ve stále více multipolárním světě se díky diplomacii a obchodu založeném na vzájemném respektu a vzájemném prospěchu stávají sankce neúčinnými. Spolu s tím bude hrát důležitou roli také de-dolarizace. Země, které byly hospodářsky drancovány USA - jako například Irák - se dolaru zcela vzdávají. Saúdská Arábie koketuje s myšlenkou obchodovat v čínském jüanu, což by mohlo znamenat konec amerického petrodolaru.

Dokonce i americké politické elity přiznávají, že země, které se vyhýbají dolaru, činí sankce neúčinnými: Marco Rubio připouští, že tento trend způsobí, že sankce budou během několika let zbytečné.

Ukončení sankcí je samozřejmě čistým pozitivním výsledkem. Pomůže zachránit životy, vytvořit pracovní místa a přispěje ke společné prosperitě. Sankce podněcují chaos a nepořádek, což je přesně ten kontext, který Washington potřebuje k napadání států, provádění státních převratů a delegitimizaci demokraticky zvolených světových vůdců.

Abychom dosáhli svobodnějšího a spravedlivějšího světa, musí nakonec hrozba sankcí, zejména jednostranných a nezákonných, které Washington běžně uvaluje, zcela skončit. Jediným způsobem, jak zajistit, aby sankce nebyly účinné, je opustit současný globální ekonomický rámec, který je vytvořen pro vládnoucí třídu USA a je jí určen.

K tomu je třeba přijmout alternativní globální ekonomiku. Je třeba odmítnout integraci se současným "řádem založeným na pravidlech" a vytvořit rámec vzájemného respektu. Všechny trendy ukazují, že se jedná o sílící globální trend, a pokud tomu tak je, pak by měl naštěstí pro jednou Marco Rubio pravdu: sankce by se staly neúčinnými.

Překlad CFP!

Zdroj: : https://espanol.almayadeen.net/articles/1714336/poner-fin-a-las-sanciones-no-es-suficiente--el--orden-basado

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Pepan 2023-06-27 11:58
Právě ty tzv sankce jsou o pravdě pořekadla " kdo jinému jámu kopá, sám do ni padá ". Je jen dobře, že se tak stalo, neb národy jenž byli stále z USSA v transu se začali probouzet a přemýšlet protože jim začalo být jasné, že to co se dnes týká druhých se zítra může dotknout i jich samotných. Zaplať pánbů dostali rozum a s USSA hegemonií končí, nebude zas až tak dlouho trvat a za zelené žabí kůžičky si nic nekoupí ani amíci sami, chce to jen čas aby se stačili ostatní zbavit bezcenného papíru.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře