Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

PRÁVO: Jsem Hitler

Tři Češi před časem přeložili do češtiny projevy Adolfa Hitlera a vydali je knižně. Státní zastupitelství je obžalovalo a pak je tři roky soudili. V pátek soud rozhodl, že nebyl spáchán trestný čin.

 

  • pravo-jsem-hitler

Je to správné a moudré rozhodnutí. Ne že bych snad schvaloval Hitlerovy myšlenky, ale chci mít možnost se s nimi podrobně (a svobodně) seznámit. Z toho, co o Hitlerovi vím, je mi už teď jasné, že to budou hloupé žvásty a čiré zlo. Ale kdyby mi někdo zakazoval si ty žvásty přečíst, choval by se úplně stejně jako islamističtí teroristé, kteří vyvraždili redakci Charlie Hebdo. Chtěl by omezovat mou svobodu.

Každý, kdo vyznává heslo “Jsem Charlie Hebdo”, by měl proto dnes otevřít šampaňské a vyjít na náměstí s trasparentem “Jsem Hitler”. Vůbec ne proto, aby podpořil nacismus. Proto, aby podpořil svobodu šířit jakékoli myšlenky a jakékoli názory. Pokud totiž francouzským karikaturistům přiznáváme právo dělat si legraci z Mohameda, musíme vydavatelům přiznat právo vytisknout knihu plnou blábolů muže s knírkem. Svoboda projevu je nedělitelná: buď je, nebo není. Už z principu nemůžeme mít svobodu říkat, psát a vydávat “jen něco”, respektive jen to, co se nám líbí. Zesměšnění islámu ano, Hitler ne? To je přece logický nesmysl.

Nežijeme ve svobodné společnosti

Tady se ale dostáváme na tenký led. Paragraf 260 trestního zákona doslova říká: “Kdo podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, rasovou, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.” Logický závěr zní: nežijeme ve svobodné společnosti.

Islamističtí teroristé považovali za “zrůdné” myšlenky a karikatury redaktorů Charlie Hebdo. My považujeme za zrůdné myšlenky nacismu. Jde tedy jen o perspektivu. Oni chtějí zakazovat karikatury a trestat jejich původce, my chceme zakazovat myšlenky Adolfa Hitlera a trestat každého, kdo je propaguje. Princip je stejný. Dnes se naštěstí ukázalo, že šíření myšlenek nerovná se jejich propagace. Naše svoboda je zase o kousek širší – paradoxně díky Hitlerovi.

Hodný strejda?

Podle mého osobního názoru by měl být paragraf 260 zrušen. Každý by měl mít svobodu ztrapnit se a vyřadit se ze slušné společnosti idiotským tvrzením, že Osvětim neexistovala a Hitler že byl “hodný strejda”. Opakuju, že si to nemyslím a celá předchozí věta mi přijde krajně nevkusná, zrůdná a zlá. V očích muslimů celého světa se ale úplně stejně ztrapnili a vyřadili ze slušné společnosti karikaturisté z Charles Hebdo.

Tak co? Jste taky Hitler jako já? Nebo je podle vás svoboda slova dělitelná?

(Autor je redaktorem webu www.g.cz)

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 damirr@volny.cz 2015-02-28 13:11
Článek docela dobrý.
"Podle mého osobního názoru by měl být paragraf 260 zrušen. Každý by měl mít svobodu ztrapnit se a vyřadit se ze slušné společnosti idiotským tvrzením, že Osvětim neexistovala a Hitler že byl “hodný strejda”. Opakuju, že si to nemyslím a celá předchozí věta mi přijde krajně nevkusná, zrůdná a zlá. V očích muslimů celého světa se ale úplně stejně ztrapnili a vyřadili ze slušné společnosti karikaturisté z Charles Hebdo."
Ještě bych dodal, že v Osvětimi měli vlastní poštu, knihovnu, nevěstinec i venkovní bazén, ale to se tak nějak nehodí zdůrazňovat.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře