Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

O čem se nemluví: 53. výročí německé invaze 21. srpna 1968 na území svrchovaného státu ČSSR  

Hodnocení uživatelů:  / 14
NejhoršíNejlepší 

Německá okupace za druhé světové války

Všichni zhruba známe historii okupace ČSR Německem v době druhé světové války.

Dne 29. září 1938 byla zástupci Anglie, Francie, Německa a Itálie dojednána tzv. mnichovská dohoda, na základě které muselo do 10. října Československo postoupit pohraniční území obývané němci Německu.

Následně ale již 1. října překročily německé vojenské jednotky hranici ČSR a vstoupily na dotčené území a 2. října vstoupila také polská vojska na Těšínsko

 

  • o-cem-se-nemluvi-53-vyroci-nemecke-invaze-21-srpna-1968-na-uzemi-svrchovaneho-statu-cssr

Dále během října a listopadu téhož roku odevzdalo Československo ještě část severní Moravy a severozápadníhoního Slovenska Polsku a dále část jižního Slovenska a téměř polovinu podkarpadské Rusi Maďarsku.

14. března 1939 byl vyhlášen Slovenský štát a došlo k odtržení Slovenska.

15. března 1939 byl Německem obsazen zbytek republiky a vznikl Protektorát Čechy a Morava.

Cizí armády pak okupovaly ČSR po celou dobu druhé světové války až do 11. května 1945, kdy sovětské, československé, polské a rumunské jednotky vyčistily naše území od posledních německých a maďarských vojáků.

Návrat v srpnu 1968

V noci z 20. na 21. srpna 1968 německé jednotky, spolu s jednotkami dalších států v rámci Operace Dunaj, opětovně překročily československé hranice a zahájily invazi.

Z dnešního pohledu tedy tehdejší ČSSR napadly následující státy: Německo, Polsko, Maďarsko, Bulharsko  a v rámci Sovětského Svazu také Arménie, Ázerbajdžán, Bělorusko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Gruzie, Kazachstán, Kyrgyzstán, Moldavsko, Rusko, Tádžikistán, Turkmenistán, Ukrajina a Uzbekistán.

Invaze proběhla především na základě rozhodnutí Ukrajince Leonida Iljiče Brežněva, v té době generálního tajemníka ÚV KSSS a předsedou prezidia nejvyššího sovětu SSSR, který k tomu odhodlal po žádosti některých představitelů ČSSR - tzv. zvacího dopisu, předaného mu 3. srpna 1968 v Bratislavě.

Jak to, že je ze všeho obviňováno pouze Rusko?

Zcela nepochopitelně o všech těchto skutečnostech média mlčí a dští síru pouze na dnešní Rusko, jehož role ale nebyla příliš odlišná od role ostatních účastníků.

Snad tento článek pomůže aspoň trochu narovnat pokřivenou veřejnou diskusi.

Facebook komentáře

Nejčtenější