Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Břetislav Olšer: Když se upálí sedm buddhistů, je zle, 44 sebevražd dětí je OK...?

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 
  • budhismus
Doba je zlá; plná stresu, deprese a sociálních nejistot, plná lidí bez práce a rostoucí brutální kriminality. Podle nejnovějších informací Dětského fondu OSN (UNICEF) umírá hlady v oblasti Afrického roku každých šest minut jedno dítě. Jinde zase statisíce dětí žízní a na epidemie chorob, jež u nás vymizely před půl stoletím.

Jak je to možné, když pravidelné donorské konference posílají miliardy dolarů na pomoc nejchudším. Jaké asi jsou zákonitosti "černé díry", v níž beze stopy mizí nemalé peníze? Třeba i pro pocit globální marnosti a beznaděje se pro dobrovolný odchod ze života loni rozhodlo v průměru jeden milion osob, z toho na 1502 Čechů. Počet sebevražd roste ve světě už třetí rok po sobě. Muži jsou při pokusech o sebevraždu třikrát „úspěšnější" než ženy, každých 40 sekund jedno úmrtí. V průměru téměř 3 000 lidí denně spáchá sebevraždu.

Mentální poruchy (částečně deprese nebo abusus různých látek) se podílejí na sebevraždách ve více než 90ti procentech, ačkoliv na tento způsob smrti může mít vliv i celá řada socioekonomických, rodinných a individuálních krizových situací jako je ztráta milované osoby, nezaměstnanost a podobně. Pak zazní: Vox populi, vox dei. A co je nám do toho? Máme svých starostí dost. Černý, žlutý, rudý... Též nám nikdo nic nedá. Máme je adoptovat n dálku, posílat peníze na jejich vzdělání, když jsou tak daleko? Jak se dozvíme, že přijdou tam, kam mají...?Máme svých sebevražedných smrtí dost. A k tomu vykouříme nejvíc cigaret, vypijeme nejvíc piva a alkoholu, spořádáme nejvíc pervitinu...

Je to smutný příběh, ale nemůže být nic tragičtějšího, než fakt, že jen loni odešlo u nás dobrovolně ze světa 44 dětí a mladých lidí do 19 let. Ročně tak spáchá sebevraždu pět až deset dětí do 15 let věku a asi 40 ve věku 15 až 19 let. Sebevraždy jsou třetí nejčastější příčinou úmrtí dětí. Jestliže v průměru EU připadají čtyři sebevraždy dětí a mládeže na 100 tisíc obyvatel, pak v Česku je to přes sedm případů. Vysvětlení neexistuje. Nebo snad ano...? Podle toho, co jsem zaslechl v ostravském Běláku, lze mluvit o vysvětlení. Jak jinak může dopadnout následující puberťáci za školou...?

"Ty vole, co bych poslouchal ty idioty ve škole. Znám, kurva, borce, co umí tak akorát psát a číst a vydělávají miliony. Stačí v tom jen umět chodit. Nač by mi, vole, byla nějaká zasraná maturita," kasal se mladík s kapucí přes hlavu na dětské skluzavce v parku. Mohl mu být čtrnáct, cigáro mu viselo z koutku úst jako vlkovi z ruské pohádky o zajíci.

"Ty vole, a víš kdo vůbec byl ten cyp, co tvrdil: Učit se, učit se, učit se? Přece ten zločinec Lenin. A co z toho měl, stejně chcípl, kurva jedna, na syfl," mutoval tomu s kapucí do noty další skřet v plandavých džínách, s šiltovkou na holé lebce. "Buzerovat se nenechám. To si mohli dělat bolševici kdysi. Dnes je svoboda. Na nějaké šprtání jim seru..." kasal se puberťák na dětském hřišti.

Podle ministerstva zdravotnictví je počet českých sebevražd dětí vyšší, než je průměr v dalších státech EU. K nejčastějším motivům sebevražd dětí patří problémy v rodině, ve škole či počínající trable s láskou, četným způsobem je oběšení a u dívek otrava léky. Co čekat od státu alkoholiků, narkomanů a bezdomovců, kde se každé druhé manželství rozvádí...? Obecně je třeba za vším vidět nefungující nebo rozpadlou rodinu, psychiatrická onemocnění, poruchy vývoje osobnosti, poruchy chování, poruchy příjmu potravy, bulimie, mentální anorexie, šikanování... Mentální poruchy (částečně deprese nebo abusus různých látek) se podílejí na sebevraždách ve více než 90ti procentech, ačkoliv na tento způsob smrti může mít vliv i celá řada socioekonomických, rodinných a individuálních krizových situací jako je ztráta milované osoby, nezaměstnanost a podobně. Sebevraždy u nás tvoří skoro dvě procenta celkového počtu úmrtí.

Na svůj život si však sahají také v jiných zemích, zvláště v posledních několika letech. Krize, inflace, bezvýchodné situace a sociální bída ovládají jsou dnes globální. Nejvíce sebevražd připadá na Švédsko, Litvu, Rusko, Lotyšsko, Estonsko, Maďarsko, Dánsko, Finsko, Japonsko, Ukrajinu, ale i Švýcarsko – tedy převážně východní a severní státy. Naopak méně sebevražd je evidováno směrem na jih a západ – v Portugalsku, Španělsku, Anglii, Řecku, Gruzii a v Arménii. Tyto rozdíly se vysvětlují délkou slunečního svitu a komfortností ekonomicko-společenských poměrů. Jak říkal Eichmann, tisíc zabitých jsou kruté počty, milion je pouze statistika.

Ovšem stres, bezvýchodná životní situace a pocit smrtelného ohrožení se netýká islámských sebevražedných atentátníků, které žene za smrtí touha stát se mučedníkem. Smysl jejich konání je dán fanatickým vymýváním mozků, takže obětující se osoby paradoxně touží umírat, zatímco většina duševně zdravých lidí prahne žít co nejdéle. Ta první část populace na sobě odpaluje nálož s tím, že se v mžiku poté ocitne v ráji, kde bude mít, nač pomyslí. Té zbývající majoritě světa zůstává jen chimérická představa posmrtného života. Agnostikům je to většinou vše lhostejné, proto na sobě neodpalují nic...

Statistiky OSN a přidružené Světové zdravotnické organizace jsou neúprosné. Američané jsou na tom se svojí psychikou podstatně hůř, není Američana, který by neměl svého psychoanalytika... Podle Centra pro kontrolu nemoci a prevenci USA spáchá ročně sebevraždu přes 30 000 Američanů. Čím dál víc tak činí kvůli ztrátě práce a finančním potížím. Jenom v Kalifornii jejich počet loni vzrostl o dvě stě procent. List USA Today uvedl, že linka pomoci a prevence proti sebevraždám loni zaznamenala o půl milionu telefonátů více, než v roce 2007. Ve Spojených státech tak stoupá počet sebevražd hlavně kvůli ztrátě zaměstnání a tíživé finanční situaci.

V posledních měsících vzrostl počet nezaměstnaných Američanů na 4,7 miliónu, tedy nejvíce od roku 1967... Osobní zbraně jsou někdy zásadním východiskem z duševní krize... Po USA a Jemenu je v zemi tisíce jezer třetí největší množství zbraní na světě. Země lovců se nezapřou. Na sto obyvatel připadá ve Finsku 56 především loveckých pušek, v čele tohoto žebříčku jsou USA s 90 zbraněmi na sto obyvatel a Jemen s jednašedesáti na sto občanů... Loni spáchalo v US Army sebevraždu 130 vojáků. Jejich psychika nedokázala vzdorovat hrůzám, které prožili během válek ve Vietnamu, v Perském zálivu, Afgánistánu a Iráku. Většinou si zvolili smrt zastřelením...

Britský speciál Vietnamská válka otevřeně píše o všech neduzích tohoto nesmyslného konfliktu. Ve Vietnamu padlo přes 58 tisíc Američanů, na dva tisíce je jich dodnes nezvěstných další tisíce zemřeli, aniž by opustili kasárna. Neunesli hygienické podmínky, nejhorší klima planety a neodolali malárii, choleře, tyfusu, moru a dalším infekčním chorobám. Ti, kteří se vrátili do Spojených států, trpí dodnes těžkými neduhy, když se dostali do ovzduší nakaženého americkými 72 milióny litry jedovatých defoliantů.

Přes 42 000 vojáků US Army proto trpí poruchami zraku, téměř tři tisíce jich zcela osleplo. Přes 4 660 vojáků US Army z Vietnamu mělo amputovány obě nohy, 20 965 jich přišlo o nohu nebo ruku, další asi tři tisíce živoří do dnešních dnů v psychiatrických ústavech, mnoho spáchalo sebevraždu...

A co čeká generaci dnešních adolescentů? Kdy si též oni sáhnou na život, který není počítačový a nemá sedm životů. Bohužel, pouze virtuálních. Připomenu svůj šokující zážitek z internetové kavárny, kam jsem zavítal, když nám v domě měnili okna a já nemohl zapnout počítač... Internetová kavárna kousek od Bělského lesa v Ostravě.

"Ty vole, do prdele, dávej si pozor. Je za dveřmi, musíš ho zabít. Jo, kurva, je zabitej, mrtvej, na maděru..."

"Ty pičo, ten komand var konkvir je bomba, do prdele, já to žeru... Jedině tiberium vars..."

(Pro angličtináře uvedu správný text: Command and Conquer - Tiberium wars...)

"Máme tady brutální a brutálně hardwarově náročnou akci Crysis. Je to originální akční nářez..." vysvětloval mi rozpačitě mladík v roli zřizovatele herny. "Pořádných sekaček, kde by jeden hrdina kosil stovky protivníků, na PC moc není. Samurai Warriors 2 je to pravé ořechové..."

"Ty vole! Do týhle hry sem tak zažranej, že mě od počítače nikdo nedostane! Do prdele! Pro mě je to srdcová záležitost... ta "call of duty" je lepší hra než třeba pán prstenů a než kantrstrike..."

"Tak ho už sundej, no tak ho zabij, neser se s ním, vole...Bodej, bodej, nebo tě sejme, Jak ho bodneš do ledviny, nesmíš nůž vytahovat, jinak to ten hajzl přežije..."

Inu, když se v Číně upálí sedm buddhistických mnichů a mnišek za rok, je to proti lidským právům, když v Česku spáchá sebevraždu 44 dětí a mladých lidí, a přes dva tisíce se o sebepoškození pokusilo, je politování hodná situace, daná stavem demokratické společnosti, která je svobodnější než za totality a to s sebou přináší rovněž více banánů a automobilů, ale i sebevražd dětí...

Upozornění: Tento blog není pro hlupáky jako Lobo - obchodník s mozky a obr Kolodej... Není to totiž o Marušce Kudeříkové, která se nenechávala osahávat v kině...

 

zdroj:http://olser.blog.idnes.cz/c/232577/Kdyz-se-upali-sedm-buddhistu-je-zle-44-sebevrazd-deti-je-OK.html

Facebook komentáře

Nejčtenější