Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Strašící tanečky kolem zprávy MAAE o Íránu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • jaderny-iran
Nejnovější zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) o Íránu, která „unikla" do médií, vyvolala haldu spekulací, byť text sám toho zase až tolik neříká. Asi nejpřesněji její obsah přitom vyjádřila CNN titulkem „Írán dál obohacuje uran".

Z tohoto faktu, který byl všem znám dopředu, ale západní média během chvíle vytvořila strašáka a britský The Telegraph už zakrátko hlásal, že Írán je „těsně před získáním jaderné zbraně", protože zpráva MAAE konstatuje, že Teherán pokračuje v produkci nízko obohaceného uranu a tak jeho zásoby tohoto materiálu, vcelku pochopitelně, rostou.

Další storky zase vyjadřují „obvyklé obavy", včetně té, že si MAAE stěžuje, že Írán vetoval některé z navržených inspektorů, na což má ovšem podle regulí agentury plné právo.

Bílý dům si také pospíšil, aby zprávu MAAE označil za „znepokojivou" a prohlásil, že je důkazem, že se Írán blíží „kapacitě k výrobě jaderných zbraní", byť obsah zprávy tomu nijak nenapovídá.

Teherán si přitom jen postěžoval, že zpráva není tak objektivní, jak tomu bývalo v dobách, kdy MAAE vedl Muhammad Baradej, nicméně konstatoval, že i tak zpráva v plné míře potvrzuje, že Írán dodržuje pravidla MAAE.

Vzhledem k tanečkům kolem zprávy o Íránu je příznačné, že před pár dny USA, Británie, Kanada a další země odmítly možnost, že by inspektoři MAAE mohli navštívit také jaderná zařízení v Izraeli, neboť by se pak půda MAAE prý mohla proměnit v „politické bojiště". Bude zábavné sledovat, v co se asi tak půda MAAE promění dnes, kdy má být zveřejněna zpráva MAAE o Sýrii.

 

Facebook komentáře

Nejčtenější