Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

BRICS se rozšiřuje o pět zemí z Afriky a Blízkého východu

BRICS je zkratkovité označení hospodářského uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky. V roce 2024 se do uskupení připojilo dalších 5 členů: Egypt, Etiopie, Írán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Pozvána byla i Argentina, ale nově zvolený prezident Javier Milei nakonec přihlášku stáhnul.

  • skupina-brics-se-rozsiruje-o-pet-zemi-z-afriky-a-blizkeho-vychodu

Skupina rozvíjejících se zemí BRICS se s příchodem roku 2024 rozrůstá o pět členských států z Afriky a Blízkého východu. Počet členů skupiny se tak zdvojnásobí na deset. Vedle stávajících členů Indie, Číny, Jihoafrické republiky, Ruska a Brazílie začínají v BRICS působit i Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Írán, Egypt a Etiopie. Pozvánku pro vstup do skupiny dostala i Argentina, která ale nakonec členství odmítla.

Pětice nových členů dostala pozvánku do skupiny BRICS po srpnovém summitu. Podle prohlášení vyslance Jihoafrické republiky při BRICS Anila Sooklala z konce prosince se zástupci všech pěti zemí už zapojili do diplomatických jednání skupiny. To podle diplomata ukazuje, že s členstvím v BRICS skutečně počítají, napsala agentura Bloomberg.

Argentina, která pozvánku do seskupení rovněž po srpnovém summitu dostala, nakonec vstup odmítla. Bylo to jedním z prvních rozhodnutí nového ultraliberálního prezidenta Javiera Mileie, který se chce více orientovat na Spojené státy. Milei některé členy BRICS, například Čínu či Rusko, kritizoval za to, že nerespektují práva jednotlivců.

O vstup do skupiny BRICS má zájem až 30 zemí. Agentuře TASS to řekl na konci prosince ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Právě Rusko, které se po svém útoku na Ukrajinu a následných západních sankcích snaží ve světě snižovat vliv západních zemí, přebírá předsednictví skupiny po Jihoafrické republice a uspořádá letos každoroční summit BRICS.

Rozšířením o pět států vliv skupiny podle německé stanice Deutsche Welle vzroste. Skupina vznikla v roce 2009 a někteří analytici v ní viděli sdružení států takzvaného globálního Jihu. Některé země ji vnímají jako alternativu zavedeným mezinárodním institucím, kde mají silné slovo západní státy. Před rozšířením skupina sdružovala státy, v nichž žije na 40 % světového obyvatelstva. V zemích, o které se sdružení rozšířilo, žije zhruba 360 milionů lidí.

Zdroj: https://www.investicniweb.cz/skupina-brics-se-rozrusta-o-pet-zemi-z-afriky-blizkeho-vychodu

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 miroslav petr 2024-01-02 16:46
83%planety se sjednocuje. Evropa a USA páchají zcela dobrovolně harakiri a dnešní lžinenávistníci tomu ještě tleskají. dokonce mi dnes řekli, že okradení důchdců jim nevadí,i když sami jsou důchodci.chocho loušku...
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře