Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Čína prohlubuje své spojenectví s Ruskem a vydává varování světu

Čínský ministr zahraničí ujistil svůj ruský protějšek, že oživení dvoustranných vztahů je legitimním právem Číny a Ruska. Oba národy jsou v hledáčku Pentagonu. 

V souvislosti s válkou na Ukrajině Čína oznámila, že je připravena prohloubit své vztahy s Ruskem na všech úrovních, a důrazně varovala svět: jakýkoli pokus o zablokování pokroku obou národů nebude nikdy úspěšný, uvedl ve čtvrtek nejvyšší pekingský diplomat Wang I.

Wang v telefonátu svému ruskému protějšku Sergeji Lavrovovi sdělil, že je legitimním právem Číny a Ruska realizovat svůj rozvoj a oživení, uvádí se v prohlášení čínského ministerstva zahraničí.

  • cina-prohlubuje-sve-spojenectvi-s-ruskem-a-vydava-varovani-svetu

Prohlášení přichází ve stejný den, kdy prezident Si Ťin-pching kuriózně ujistil, že Čína "je připravena spolupracovat se Spojenými státy na nalezení správné cesty, jak spolu vycházet na základě vzájemného respektu, mírového soužití a spolupráce v nové éře, která bude prospěšná pro obě strany".

Si, který minulou neděli získal bezprecedentní třetí funkční období v čele Komunistické strany Číny (KS Číny), to uvedl v poselství, které bylo přečteno na výroční slavnostní večeři Národního výboru pro americko-čínské vztahy (NCUSCR) v New Yorku a které v Pekingu vysílala státní televize CCTV.

Čína a Rusko, obranné výzvy pro Spojené státy
Současně byl zveřejněn dokument Pentagonu, který odhaluje novou obrannou strategii a v němž se uvádí, že Čína je "nejzávažnější" výzvou pro bezpečnost USA v nadcházejících desetiletích, zatímco Rusko představuje "akutní hrozbu".

Čína "představuje nejrozsáhlejší a nejsystémovější výzvu, zatímco Rusko představuje akutní hrozbu jak pro životně důležité národní zájmy USA v zahraničí, tak na území USA," uvádí americké ministerstvo obrany v dokumentu, který stanovuje vojenskou strategii pro nadcházející roky.

"Největší a nejvážnější výzvou pro národní bezpečnost USA je [čínská] nátlaková a stále agresivnější snaha přetvořit indo-pacifický region a mezinárodní systém tak, aby vyhovoval jejím zájmům a autoritářským preferencím," uvádí se v nové strategii, která byla poprvé zveřejněna v souvislosti s novou jadernou strategií USA.

Tvrdí, že čínská rétorika vůči Tchaj-wanu, na jehož svrchovanost si činí nárok a slibuje, že jej v případě potřeby získá zpět silou, je "destabilizujícím" faktorem, který hrozí chybným odhadem a ohrožuje mír v regionu.

Nová strategie USA "se snaží zabránit dominanci Číny v klíčových regionech a zároveň chránit území USA a posilovat stabilní a otevřený mezinárodní systém", dodává Pentagon, který však upřesňuje, že "konflikt s Čínou není ani nevyhnutelný, ani žádoucí".

"Akutní" hrozba ze strany Moskvy se podle dokumentu "nejnověji projevila novou nevyprovokovanou invazí na Ukrajinu".

Překlad CFP!

Zdroj: https://www.ambito.com/mundo/china/profundiza-su-alianza-rusia-y-lanza-una-advertencia-al-n5569340

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Dana Matoušová 2022-10-28 16:07
Prosím, když už tak "upevňuje", "posiluje", ne prohlubuje přátelství. Čeština dostává na frak ze všech stran :-)
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře