Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Bílý dům naštval Brazílii i Turecko

  • Turecký premiér mění svou zemi v důležitého mezinárodního hráče
Poté, co Turecko s Brazílií dojednali s Íránem obohacování jeho uranu ve třetí zemi, USA oznámily, že pokročily v otázce uvalení sankcí na Teherán, bez ohledu na cokoli, a že do Rady bezpečnosti posílají návrh příslušné rezoluce.

Tento postoj „nenadchl" ani Turecko, ani Brazílii. Byť jsou oba státy blízkými spojenci USA a nestálými členy Rady bezpečnosti OSN, brazilští činitelé už oznámili, že se diskusí o sankcích proti Íránu ani nezúčastní. Turecko se zdá být ještě naštvanější a jeho ministr zahraničí Ahmet Davutoglu varoval, že americký postup „zkazí atmosféru" jednání. Turecký premiér Recep Erdogan k tomu navíc poznamenal, že postup USA vážně poškozuje důvěryhodnost Rady bezpečnosti OSN, obzvlášť vzhledem k tomu, že její stálí členové mají přetékající arzenály jaderných zbraní a chtějí trestat Írán za jaderný program mírový.

Důvody, proč je Bílý dům z dohody s Íránem tak rozčarovaný, možná trefně popisuje německý deník Süddeutsche Zeitung, který nynější iniciativu Turecka a Brazílie přirovnává k někdejším podobným akcím Hnutí nezúčastněných zemí, v jehož čele stáli indický prezident Džaváharlál Nehrú, egyptský prezident Násir a jugoslávský vůdce Josip Broz Tito, kteří usilovali o to stát se alternativou americké a sovětské hegemonii v dobách studené války. „Paralely mezi dneškem a tehdejší dobou nejsou zcela přesné. Lulova Brazílie, která převzala vůdčí roli při jednání s Teheránem, nikdy nebyla členem Hnutí nezúčastněných, zatímco Turecko je členem NATO a usiluje o vstup do EU. Obě země ale spojuje, že jsou nestálými členy Rady bezpečnosti OSN a mají podporu Indie, Indonésie, Malajsie, Nigérie, Keni, Argentiny a dalších členů. Rusko a Čína, které mají v radě právo veta, v Teheránu přítomny nebyly, ale ani tyto země si nepřejí konsolidaci amerických pozic na Blízkém východě. A dokonce i ministr zahraničí Egypta, jinak čistě amerického klientského státu, pomáhal s přípravou jednání v Teheránu."

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře