Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Bílému domu se dohoda o íránském uranu vůbec nelíbí

Mluvčí Bílého domu Robert GibbsBílý dům hněvivě odmítl oznámení, podle něhož Írán přistoupil na plán Turecka a Brazílie, aby obohacoval svůj uran ve třetí zemi, a mluvčí Bílého domu Robert Gibbs slíbil, že se jeho šéf bude dál pokračovat v tlaku na uvalení sankcí proti Teheránu.

Někteří američtí činitelé dohodu označili za pouhou hrátku, další dodal, že je to „příliš málo a příliš pozdě", a to i přesto, že je nynější ujednání prakticky tímtéž, co po Íránu samy USA požadovaly posledního půl roku.

V každém případě se nyní ale zdá, že navzdory proklamovanému úmyslu to bude mít Bílý dům s protlačováním sankcí zase o něco těžší. Situace je pro Obamu o to nemilejší, že zatímco si dále osvojuje v této otázce právo veta, nová dohoda Íránu, Turecka a Brazílie se Ameriky prakticky netýká. Podle ní totiž Írán předá 1200 kilo svého nízkoobohaceného uranu Turecku s předpokladem, že se na jeho obohacení budou podílet Rusko s Francií. Pokud ne, bude uran z Turecka vrácen zpět do Íránu.

Otázkou je, jak budou Spojené státy Írán za projevenou ochotu k mezinárodní spolupráci dál trestat, nicméně munice k tomu už se chystá. Západní diplomaté už začali poukazovat na to, že oněch 1200 kilo uranu je málo, protože před šesti měsíci měl Írán k obohacení v zahraničí o pár kilo uranu víc. Vypadá to na pohled jen jako slovní cvičení, nemusí jím ale vůbec být. Pokud totiž bojechtivým silám seberete argument k útoku, děsně je to vytočí, a Írán takto neprovokuje rozhodně poprvé...

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře