Ve vědeckých kruzích je všeobecně známo, že u lidí, kteří se nacházejí ve stavu meditace nebo transu, vytváří epifýza větší množství tohoto hormonu. Některé farmaceutické společnosti vyrábějí tzv. melatoninové tablety, které například pomáhají pilotům a letuškám se vyrovnat se změnami časového pásma.

Takzvaná melatoninová hypnotika (někdy také nazývaná hypnotika čtvrté generace) údajně podle vědců nezpůsobují závislost a nastartují přirozenou tvorbu melatoninu (řekl bych, že by se o tom dalo polemizovat). Melatonin má vliv i na stáří, a proto je také nazýván hormonem mládí.

Vědci začínají zjišťovat, že funkce epifýzy by mohla být mnohem hlubší. S epifýzou bylo učiněno bezpočet pokusů.

Vědci ale začínají zjišťovat, že funkce epifýzy by mohla být mnohem hlubší. S epifýzou bylo učiněno bezpočet pokusů. Při jednom z těchto pokusů bylo zjištěno, že kdyby člověk přišel o obě oči a anatomická část v přední části šišinky by byla vystavena světlu, tajemný orgán by mohl reagovat na podněty podobně jako naše oči.

V souvislosti s epifýzou vědci také zjistili, že používání slunečních brýlí může narušit příjem a výdej hormonů v této žláze. Americká dermatoložka Patricia C. McCormack říká: ,,Omezte nošení slunečních brýlí, protože sluneční brýle omezují světlo putující z očí do epifýzy. Brýle a kontaktní čočky vás okrádají o energii tím, že blokují určité ultrafialové paprsky, které putují přes oči do šišinky mozkové.“

Americký badatel Roy Mankowitz říká: ,,Stinnou stránkou nošení slunečních brýlí je, že to zasahuje do částí endokrinního systému (žlázy s vnitřní sekrecí), jehož součástí je i epifýza, která reaguje na světlo. Fungovaní epifýzy plně nechápeme, ale z toho, co víme, bychom si s ní neměli zahrávat.

Některé duchovní tradice říkají, že kdysi dávno používal každý člověk třetí oko. Toto oko bylo viditelné a spočívalo uprostřed obočí, u kořene nosu. Časem však člověk začal duchovně upadat a jeho schopnost používat tento orgán se vytratila.

V tradici Východu i Západu se epifýza odedávna spojovala s duší a představivostí. Dokonce i řecký anatom Herofilus, který žil ve 4. století před Kristem, tvrdil, že epifýza kontroluje tok myšlenek. Učenci novověku předpokládali, že je sídlem obrazotvornosti a díky ní má naše duše i mysl vliv na fyzické tělo.