Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

„Zabiják letadlových lodí“ připlouvá do středomořského operačního prostoru

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Rusko pokračuje v posilování svého operačního svazu ve východní části Středozemního moře: v nejbližších dnech by s k němu měla připojit vlajková loď Černomořské flotily, raketový křižník Moskva. Spolu s tím, je pravděpodobnost zahájení ozbrojených akcí ze strany USA proti Sýrii stále menší. V neposlední řadě tomu pomohly aktivní kroky Ruska v informačním prostoru.

  • zabijak-letadlovych-lodi-priplouva-do-stredomorskeho-operacniho-prostoru

Potřebu války zpochybňovalo hned několik bodů: počínaje nedostatkem přesvědčení o pravdivosti informací o tom, že chemické zbraně opravdu použila Asadova vojska a konče ekonomickými důvody. Velice významné místo v argumentaci však má také faktor přítomnosti ruského námořnictva v regionu. Američtí maloměšťáci se zamysleli, jaké by mohly být následky, kdyby některá z amerických střel s plochou dráhou letu omylem zasáhla ruskou loď. Experti více přemýšlejí o něčem jiném: radiolokátory na ruských plavidlech jsou schopny plně pokrýt vzdušný prostor Středomoří. S přihlédnutím k této situaci neexistují žádné garance toho, že informace získané těmito radary nebude neprodleně předávána do Damašku, což bude znamenat prudký nárůst efektivity PVO a syrské pobřežní obrany.

Je třeba také vyzdvihnout roli ruských médií, včetně televize RT (Russia Today). Aktivní vysílání alternativního pohledu, informování o skutečné podobě a sestavě protivníků režimu Bašára Asada, ve spojení s kvalitním obrazem a dobrými moderátory, dokázalo zlomit zformovaný obraz syrské opozice jako „bojovníků za svobodu".

Syrský konflikt prakticky poskytuje vzácný příklad války, která byla zastavena ještě před svým začátkem především díky úspěšnému informačnímu boji.

Flotila však jedním z aktivních nástrojů politiky zůstala. Informace o vyplutí lodí a místu soustředění ruské flotily dříve jen stěží vzbuzovaly u západních čtenářů takový zájem. Tím více, že nyní se do čela středomořské operační skupiny Ruské námořní flotily postaví raketový křižník Moskva. Plavidla této třídy mají velmi silnou výzbroj, včetně moderních protilodních raket R-1000 Vulkan, a západní tisk je často označuje za „zabijáky letadlových lodí". Už to, že se v některém regionu takovéto plavidlo objeví, je samo o sobě dostatečně pádným argumentem.¨

Hlavním poselstvím Moskvy, které je podepřeno rozmístěnou ruskou středomořskou operační skupinou, spočívá v tom, že ať už začne válku kdokoliv, bude nést za všechny možné následky plnou odpovědnost.

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/2013_09_17/Zabijak-letadlovych-lodi-priplouva-do-stredomorskeho-operacniho-prostoru/

Facebook komentáře