Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

V Evropě se ochladí, Rusko zatáhlo plynový kohout

Rusko včera kvůli eskalujícímu se sporu s Ukrajinou přiškrtilo Evropě export plynu o 60 procent, čímž tento kontinent ‚během hodin‘ uvrhne do energetické krize.


Opakuje se situace z roku 2009? Gazprom v červnu roku 2014 varoval evropské partnery, že Ukrajina může začít krást plyn, jak tomu bylo v roce 2009.
Tehdy Rakousko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Maďarsko, Německo, Řecko, Makedonie, Moldavsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Turecko a Chorvatsko přišly kvůli politice Kyjevu až o 100 % dodávek ruského plynu přes Ukrajinu. Rakousko, Itálie, Polsko až o 90 %. Česká republika o 75 %, Francie o 70 %.

  • v-evrope-se-ochladi-rusko-zatahlo-plynovy-kohout


Minulý rok v červnu jsme zde na CFP upozorňovali, že situace se může opakovat a to také díky nešťastné sankční politice vůči Rusku.

Vladimir Putin ruskému státnímu energetickému gigantovi Gazprom nařídil, aby přiškrtil dodávky na Ukrajinu a přes ní, což podle Daily Mail probíhá uprostřed obviňování, že jeho soused si ucucává ruský plyn, aby si ho ukradl. Vzhledem k těmto „tranzitním rizikům pro evropské spotřebitele na ukrajinském území,“ zavřel Gazprom export plynu do Evropy o 60%, čímž se tento kontinent „během hodin“ propadne do energetické krize.

Snad by to mohlo vysvětlit včerejší explozi cen zemního plynu (a ropy), přičemž plynárenské společnosti na Ukrajině tohle přiškrcení dodávek potvrdily; a šest zemí ohlásilo úplné zavření dodávek ruského plynu. EU zuří, že tohle náhlé odříznutí některých jejích členských zemí je „zcela nepřijatelné,“ ale CEO Gazpromu Alexej Miller později dodal, že Rusko plánuje přesunout naprosto všechny průtoky přes Ukrajinu na trasu přes Turecko; a ruský ministr energetiky Alexander Novak jednoznačně konstatoval: „Toto rozhodnutí už bylo přijato.“

Plynové společnosti na Ukrajině včera ráno řekly, že Rusko dodávky pro ně úplně zavřelo.

Už šest zemí ohlásilo úplné uzavření dodávek ruského plynu přes Ukrajinu, což je prudká eskalace hádek o energii, která Evropu ohrožuje zrovna s nástupem zimy.

Bulharsko, Řecko, Makedonie, Rumunsko, Chorvatsko a Turecko ohlásily, že k nim byly zastaveny dodávky plynu z Ruska přes Ukrajinu.

Jak uvedl Bloomberg, Gazprom redukoval dodávky přes Ukrajinu po sporech s touto sousední zemí o ceny a dluhy, které v uplynulém desetiletí mrazivého počasí už dvakrát rozvrátily dodávky od EU.

„Tranzitní rizika pro evropské spotřebitele na ukrajinském území pořád zůstávají,“ řekl Miller v e-mailovém prohlášení. „Nemáme jinou volbu“ kromě plánované trasy Tureckého proudu, řekl.

„Už jsme své evropské partnery informovali a teď je to na nich, aby uvedli do chodu nezbytné infrastruktury vedoucí z řecko-turecké hranice,“ řekl Miller.

Rusko svoji image přesunem do Turecka nepoškodí, protože to bylo vždy spolehlivým dodavatelem plynu a nikdy své závazky neporušilo, řekl dnes v Moskvě reportérům po schůzce s Ševčovičem ruský ministr energetiky Alexander Novak.

„Rozhodnutí jsme už provedli,“ řekl Novak. „Diverzifikujeme a odstraňujeme rizika nespolehlivých zemí, které v posledních letech vyvolávaly evropským spotřebitelům problémy.“

Dodávám, že obchodně nespolehlivá EU- odmítnutý projekt Jižní proud dostala od ruského medvěda pořádnou facku.

http://www.zerohedge.com/news/2015-01-14/russia-cuts-ukraine-gas-supply-6-european-countries

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 m.babun@post.cz 2015-01-15 21:39
Je třeba pozorně číst zdroje, než zveřejním nesmysl:-(. Rusko aktuálně žádné dodávky nekrátí, článek na Daily Mail je update starého článku. Update se týká plánu Ruska převést veškerý tranzit z Ukrajiny do Turecka do roku 2017. Díky takovýmhle chybám ztrácejí alternativní média věrohodnost.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře