Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Sergej Lavrov: Útoky na ruské občany jsou útokem na Rusko

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov dnes poprvé otevřeně prohlásil, že Moskva bude pokládat útoky na ruské občany za útok na Rusko.

  • sergej-lavrov-utoky-na-ruske-obcany-jsou-utokem-na-rusko

 „Když budeme vystaveni útoku, pak na něj odpovíme“, řekl Sergej Lavrov v interview pro ruský anglojazyčný kanál Russia Today.

Sergej Lavrov poskytl interview v angličtině a bylo to v podstatě přímé provolání k veřejnosti EU a USA, bez účasti americké administrativy a evropských vlád.

http://rt.com/news/154212-lavrov-russia-will-defend-itself/

Toto interview ukazuje, že Moskva se víc nehodlá smiřovat s celou spoustou lží, zkreslování politiky Ruska, s provokacemi kyjevských úřadů a s intrikami Obamovy administrativy u svých hranic.

Před tím Sergej lavrov nikdy nehovořil o událostech na Ukrajině tak kategoricky a rozhodně. Jak řekl Sergej Lavrov, Amerika přenáší vinu na jiného, obviňuje Rusko z událostí na Ukrajině. Podle slov Lavrova už Rusko nehodlá snášet poškozování svých zájmů nebo útoky na své občany:

-Když budeme vystaveni útoku, pak na to samozřejmě budeme reagovat. Když budou porušeny naše zákonné zájmy, když budou bezprostředně porušeny zájmy ruských občanů, jak tomu bylo v Jižní Osetii, pak nevidím jiné východisko kromě odpovědi v souladu se všemi normami mezinárodního práva.

Zmínka o Jižní Osetii je spojena s kavkazskou válkou z roku 2008, a není to spojení náhodné. V noci ze 7. na 8. srpna roku 2008 začala gruzínská vojska ostřelovat osetinské hlavní město. Mezi hlavními cíli si vybrali základnu ruských mírových sil nedaleko Cchinvalu, která se nacházela v Jižní Osetii na základě dohody Ruska, Gruzie a Jižní Osetie z roku 1992. Režim Saakašviliho dohodu porušil, bylo zabito 12 ruských vojáků, 150 bylo zraněno. Moskva uskutečnila operaci „přinucení k míru“, která skončila naprostou porážkou vojsk Saakašviliho.

Sergej Lavrov se netajil tím, že trpělivost Moskvě došla, když začalo být definitivně jasné, že „kyjevský protektorát“ bezprostředně řídí Washington:

-V průběhu návštěvy viceprezidenta Josepha Bidena v Kyjevě ve dnech 21. – 22. dubna kyjevské úřady oznámily, že obnovují protiteroristickou operaci. Rozhodnutí o zahájení operace přijali v Kyjevě po tom, co sem zavítal ředitel CIA John Brennan. Ten byl v Kyjevě 13. dubna. Nemám proto důvod k tomu, abych nevěřil, že USA řídí tuto show.

Sergej Lavrov odmítl jako lživá obvinění adresovaná Rusku, že se údajně podílí na nepokojích na východě Ukrajiny a že Moskva připravuje agresi proti Kyjevu.

-Ruská vojska se nacházejí na ruském území. Rusko vyhovělo žádosti o uspořádání inspekce v rámci tak zvaného Vídeňského dokumentu z roku 2011 a Smlouvy o otevřeném nebi, inspektoři navštívili oblasti, kde jsou rozmístěna vojska účastnící se cvičení, a vykonali pozorovací lety nad těmito oblastmi. Nikdo z nich – ani Američané, ani Ukrajinci, ani Evropané – nenašli důkazy účasti Ruska ve vojenské činnosti ohrožující Ukrajinu.

Sergej Lavrov také řekl, že Ukrajina je pouze jedním z projevů neochoty Ameriky ustoupit v geopolitické bitvě. A bylo by dobře, kdyby se USA naučily myslet nejen na svoje geopolitické zájmy, ale nezapomínaly i na práva prostých lidí.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2014_04_23/Sergej-Lavrov-Utoky-na-ruske-obcany-jsou-utokem-na-Rusko-4006/

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře