Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Sankce USA a Západu posilují ruskou ekonomiku

Dr. Jamal Wakim

Podle zprávy agentury Bloomberg dosáhl ruský vývoz ropy v letošním roce nejsilnějšího růstu ve srovnání s předchozími sedmi lety, a to navzdory západním sankcím.

Zdá se, že západní sankce uvalené na ruskou ekonomiku po zahájení ruské speciální vojenské operace na Ukrajině nedosáhly svého cíle - uvrhnout Rusko do ekonomické krize, a tím i do krize sociální, která vyvíjí tlak na ruské představitele, aby se podřídili americkému a západnímu diktátu.

  • sankce-usa-a-zapadu-posiluji-ruskou-ekonomiku

Růst ruské ekonomiky

Podle zprávy vydané Mezinárodním měnovým fondem prokázala ruská ekonomika nečekanou imunitu a odolnost vůči západním tlakům tím, že přesměrovala svůj vývoz, zejména ropy a plynu, ze západních zemí, které na ni uvalují sankce, do zemí, které na ni sankce neuvalují, v čele s Čínou, Indií a Brazílií. To přispělo k obnovení aktivity ruské ekonomiky ve třetím čtvrtletí a čtvrtletí roku 2022 a očekává se, že toto zlepšení výkonnosti ruské ekonomiky bude pokračovat i v roce 2023. Ruská ekonomika využila vysokých cen ropy a plynu na světových trzích ke zvýšení svých příjmů a dosažení více než dvouprocentního tempa růstu v letošním roce, a to při vysoké substituci dovozu tím, že se spoléhá na produkty z místního trhu.

Podle zprávy agentury Bloomberg dosáhl ruský vývoz ropy v letošním roce nejsilnějšího růstu ve srovnání s předchozích sedmi lety, a to navzdory západním sankcím. Podle agentury činil vývoz ropy během prvních tří týdnů letošního dubna přibližně 1,9 milionu barelů denně (nejvíce od roku 2016), a to navzdory oznámení Moskvy, že sníží těžbu ropy o 500 000 barelů denně v reakci. na pokus skupiny sedmi průmyslových zemí omezit ceny ruské ropy.

Prostřednictvím Turecka se Rusku podařilo dosáhnout na nové trhy s ropou v severní Africe, včetně Maroka, Tuniska a Libye. Rusko také zvýšilo objem vývozu ropy do zemí Latinské Ameriky, zejména do Brazílie. Brazilský dovoz ropy z Ruska představoval v dubnu 53 % celkového brazilského dovozu ropy ve srovnání s loňským rokem, kdy ruský dovoz ropy do Brazílie činil pouze 0,2 % celkového brazilského dovozu ropy.

Současně ruský průmysl v posledním měsíci vzrostl o 1,2 % ve srovnání s dubnem 2022 a o 13,4 % ve srovnání s únorem. Nejvyšší tempo růstu zaznamenalo odvětví hutního průmyslu s tempem růstu 30,4 procenta, dále odvětví elektroniky a počítačů s tempem růstu 22,5 procenta a elektrických zařízení s tempem růstu 21,5 procenta. To bylo doprovázeno výrazným poklesem míry inflace za letošní rok, neboť index inflace v dubnu zaznamenal 3,15 procenta oproti 10,99 procenta v únoru, přičemž je třeba poznamenat, že je to poprvé od roku 2020, kdy index inflace klesl pod 4 procenta. Odborníci očekávají, že míra inflace v nadcházejících měsících opět vzroste na 5 až 7 %, ale do roku 2024 opět klesne pod 4 %.

Důvody neúspěchu západních sankcí

Spisovatel Frank Vogl přičítá příčinu neúspěchu amerických a západních sankcí proti ruským oligarchům, kteří podporují prezidenta Vladimira Putina, zájmu mnoha západních bank o recyklaci ruských peněz a neschopnosti amerických a západních úřadů těmto recyklačním operacím zabránit. Jako příklad uvádí, že estonská Danske Bank v roce 2018 recyklovala ne méně než 235 miliard dolarů patřících ruským podnikatelům a v důsledku těchto recyklačních operací získala obrovské provize.

Pokud jde o spisovatele Kennetha Rogoffa, ten neúspěch západních sankcí ochromit ruskou ekonomiku přičítá tomu, že tyto sankce jsou mnohem mírnější než sankce uvalené na Írán nebo Severní Koreu, zejména proto, že nezahrnovaly uvalení sankcí na třetí stranu. Autor poukazuje na to, že pokud Západ uvalí sankce na třetí stranu obchodující s Ruskem, zvýší tím sice tlak na ruskou ekonomiku, ale zároveň otočí kolo ekonomické globalizace, což poškodí zájmy USA. Rusko nadále prodává ropu Indii a Číně a nakupuje čerstvé ovoce a zeleninu od sionistické entity. Kromě toho se velké množství ruského zboží vyváží prostřednictvím přebalovacích a přepravních operací, což přispělo ke zvýšení objemu obchodu mezi Ruskem, Tureckem, Arménií, Kyrgyzstánem a Kazachstánem po poklesu objemu ruského obchodu mezi Ruskem a Evropou.

Sankce Západu na vojenské technologie a komponenty omezily ruskou schopnost doplnit zásoby vysoce přesných raket. Stojí za zmínku, že sankce nezabránily Rusku v získání dostatečného množství elektronických čipů, aby mohlo osadit velkou část ukrajinské fronty inteligentními minami. Podle některých odhadů je 30 % ukrajinských území je nyní zaminováno a Rusko toho bylo schopno dosáhnout, aniž by se obrátilo na Čínu s žádostí o vojenskou technologii. USA a Západ zavedly rozsáhlé a komplexní finanční sankce, které se zaměřují i na ruské představitele v čele se samotným prezidentem Vladimirem Putinem. Tyto sankce se však zaměřily především na vývoz ropy a vyňaly velké množství dalšího zboží a výrobků. USA například stále dovážejí ruský uran pro provoz svých jaderných elektráren, které zajišťují 20 % jejich potřeby elektřiny.

Před zahájením speciální vojenské operace na Ukrajině mělo Rusko velké obchodní přebytky, což mu umožnilo nahromadit velké devizové rezervy a v očekávání sankcí, o kterých vědělo, že na něj budou uvaleny ihned po zahájení vojenské akce na Ukrajině, mohlo vytvořit státní investiční fond ve výši přibližně 700 miliard dolarů.

USA a západní země se obávají uvalení sankcí na třetí strany obchodující s Moskvou, protože to může vést ke globální recesi, zejména proto, že mezi obchodníky patří velké ekonomiky, jako je Indie, Čína a Brazílie, a není snadné na ně uvalit sankce, aniž by to mělo negativní dopad na ekonomiky západních zemí, které v současné době trpí důsledky přerušení hospodářských vztahů s Ruskem. Mnoho zemí třetího světa navíc není připraveno přerušit hospodářské vazby s Ruskem. A pokud se západní země uchýlí k možnosti sekundárních sankcí (tj. sankcí vůči třetí straně, která s Ruskem obchoduje), pak podpoří vznik paralelní globální ekonomiky nezávislé na jejich hegemonii, což přispěje k omezení jejich globálního vlivu a poškodí ekonomickou globalizaci, která podle nich představuje hlavní nástroj jejich hegemonie v 21. století.

Překlad CFP!

Zdroj: https://espanol.almayadeen.net/articles/1697677/las-sanciones-estadounidenses-y-occidentales-est%C3%A1n-fortaleci

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře