Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Ruský poslanec žádá zákaz distribuce Windows 10 do doby prověření, že nejde o špionáž

Hodnocení uživatelů:  / 8
NejhoršíNejlepší 

Poslanec Státní dumy za Komunistickou stranu požaduje, aby Úřad generálního prokurátora zkontroloval Microsoft Corporation a její nový operační systém Windows 10 kvůli špionáži a během testování zakázal jeho distribuci. Poslanec Vadim Solovjov má podezření, že nový operační systém Microsoft Corp. je v rozporu s ruskými zákony o ochraně osobních údajů.

 

Celý minulý měsíc ruská a zahraniční média psala o neobvyklých podmínkách použití systému Windows 10. Přijetím těchto podmínek uživatel skutečně dává vývojářům v Redmondu práva nakládat s veškerou jeho osobní korespondencí a důvěrnými informacemi, které mohou být jen v počítači. Vývojáři si naopak vyhradili právo sbírat všechny informace  a předávat je policii, zpravodajským agenturám a různým inzerentům.

  • rusky-poslanec-zada-zakaz-distribuce-windows-10-do-doby-provereni-ze-nejde-o-spionaz

 

Náměstek Solovjov vidí tuto situaci jako nepřijatelnou a poslal ruskému generální prokurátoru Juriji Chaikovi žádost o vyhodnocení nového produktu společnosti Microsoft a prověření jeho souladu se zásadami ochrany podle ruské legislativy.

V souladu s Dohodou o užívání, operační systém automaticky sbírá a ukládá historii navštívených webových stránek uživatelem, hesla na webové stránky, názvy přístupových kódů, kterými se uživatel připojuje a hesla k nim. Kromě toho systém ukládá na serveru firmy souřadnice uživatele,  fragmenty poštovní korespondence a SMS, datové hovory, data z adresáře a další osobní údaje klienta. Společnost, na základě licenční smlouvy, si vyhrazuje právo poskytovat informace z osobní korespondence a další osobní údaje, shromážděné od uživatele,  zvláštním službám na požádání, jakož i zveřejňovat a používat získané informace i jinými způsoby dle  libosti, “ říká člen parlamentu ve své žádosti.

Podle ruských zákonů mají právo na sběr a zpracování osobních údajů občanů mají pouze ti  provozovatelé, kteří jsou vedeni ve zvláštním rejstříku a zveřejňovat takové informace nesmí, s výjimkou případů stanovených zákonem. Zákon také nařizuje zpracovávat a uchovávat osobní údaje občanů Ruské federace pouze na území Ruska. Všechny tyto požadavky jsou v přímém rozporu se skutečnostmi, které má Microsoft zapsané v licenční smlouvě k systému Windows 10.

„Nejen, že společnost sama přiznává, že nezaručuje důvěrnost získaných informací, ale jako veřejný provozovatel služby spojené s osobními údaji takto v současné době i funguje. A podle toho je šíření systému Windows 10 na území Ruské federace nelegální. Navíc, vzhledem k tomu, že mnoho ruských státních struktur používá operační systém Windows, může dojít k úniku utajovaných informací zahraničním zpravodajským službám. Ve skutečnosti se jedná o špionáž,“ – uvedl dále poslanec .

Žádost je adresována generálnímu prokurátorovi Juriji Čajkovi  a je v ní žádán o kontrolu produktu společnosti, stejně jako o „přijetí vhodných opatření k blokování internetového zdroje, ze kterého je možné stáhnout tento software před přijetím konečného rozhodnutí o jeho přijetí na ruský trh, stejně jako vydání varování pro výkonné a legislativní orgány Ruské federace o používání software na svých zařízeních.

Video Windows 10 – více zde

Stránky dále citují anglického webového vývojáře Jonathana Porta, který na svém blogu rozhořčeně napsal: „Jsem velmi překvapen zjištěním, že systém sbírá tolik osobních údajů. Všechna výchozí nastavení na displeji jsou ke shromažďování osobních údajů. Systém chce ukládat historii a shromažďovat aktuální informace i o místě pobytu uživatele a data mohou být použita nejen společností Microsoft, ale i „důvěryhodnými partnery“. Jsem si jist, že většina lidí si spustí toto nastavení tak jak je, bez jakékoliv představy o tom, kolik osobních údajů tím dá k dispozici. Se stejným úspěchem jsem ale mohl přemístit svůj počítač do sídla společnosti Microsoft a oni mohli jen stát a dívat se mi přes rameno „– Jonathan Porta popisuje bezpečnost Windows 10 – zde.

Použitý zdroj: zde 

http://aeronet.cz/news/rusky-poslanec-zada-zakaz-distribuce-windows-10-do-doby-provereni-ze-nejde-o-spionaz/

Facebook komentáře