Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rusko varuje před narůstajícím rizikem jaderné války

  • bomba
Nebezpečí lokálního ozbrojeného konfliktu podél ruských hranic vybuchujícího v plnou jadernou válku se zvyšovalo společně s rozpadem Sovětského svazu, řekl v úterý ruský náčelník štábu. Generál Nikolaj Makarov řekl ruské veřejné komoře, že je zde nebezpečná úroveň nedůvěry s bývalými státy Sovětského svazu hraničícími s dnešním Ruskem.

Možnost lokálního ozbrojeného konfliktu se dramaticky zvýšila podél celého perimetru hranic," řekl Makarov. „Nemohu vyloučit, že za určitých okolností by mohly lokální a regionální ozbrojené konflikty přerůst v plnou válku, možná dokonce s jadernými zbraněmi."

Makarov zmínil trvalé pronikání NATO směrem k ruským hranicím jako jeden z klíčových důvodů zvýšené úrovně nedůvěry v regionu.

„Téměř všechny země bývalé Varšavské smlouvy se staly členy NATO a pobaltské státy, kdysi součást SSSR, se také přidaly k alianci," řekl generál.

Moskva často kritizovala západní vojenský blok, že bere zpět svá slova o nerozšiřování k zemím bývalého sovětského bloku.

„V době stažení se z východní Evropy slíbil generální tajemník NATO, že SSSR si můžou být jisté, že se NATO nebude rozšiřovat mimo své tehdejší hranice," řekl premiér Putin. „Takže kde je teď? Zeptal jsem se jich [zástupců NATO]. Neměli co říct. Podvedli nás tou nejsprostší cestou."

Makarov byl optimistický ohledně nové smlouvy START podepsané Medveděvem a Obamou.

„Předchozí smlouva START byla vadná, ale byly zde pokusy o její rozšíření," řekl. „Nová smlouva START je první smlouva, se kterou jsme spokojení."

Ohledně plánovaného amerického obranného raketového systému plánovaného pro východní Evropu ruský generál řekl, že nová smlouva START dává Moskvě flexibilitu pro nová obranná opatření.

Překlad článku Border Alert: Nuke war risk rising, Russia warns

http://rt.com/politics/makarov-nuclear-russia-nato-575/

zdroj: http://www.freepub.comehere.cz/vsechno/rusko-varuje-pred-narustajicim-rizikem-jaderne-valky

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře