Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Prezident Putin vrací Rusko Rusům. Závidíme...

Avizované změny ruské ústavy, odstoupení vlády a změny na premiérském postu šokovaly všechny předvídatele hlavně na západ od ruských hranic. Vladimír Putin jasně demokratizuje ruský politický systém a stoupenci „hodnot“ a „našeho způsobu života“ marně dumají, jak jej za to ve zcela zaběhnutém duchu „informací“ o Rusku ostouzet.

  • prezident-putin-vraci-rusko-rusum-zavidime

Zatím tak trošku v šoku...

U nás se Českou televizí sjednaní experti z Masarykovy či Karlovy univerzity jaksi vykuleně vyjádřili ve smyslu, že očekávat lze všechno, ale jistě tím ruský prezident míní posílení svého vlastního vlivu na politické dění po ukončení prezidentského mandátu. Nu, možná. Ale jen tak cosipředpokládat je nějak argumentačně - nedomrlé, řekněme.

Pozoruhodně přesně, leč zcela se zavádějícím závěrem se vyjádřil právník Pavel Hasenkopf na serveru Parlamentní listy. Okomentoval tam pět zásadních bodů, kde by se ústavní změny měly nejvíce dotknout politického systému.

Suverenita v pěti bodech.

Za prvé: Nadřazenost ruského práva nad mezinárodními právem. Zde Hasenkopf neříká ani dobře ani špatně, prostě konstatuje, že by vlastně šlo o návrat ke konsensuálním dohodám. No, sláva! Jestliže je Ruskoochotno jednat a dohadovat se s kýmkoli o čemkoli a dohodnuté pak smluvně stvrdit (a smluvené držet, dokud jej druhá smluvní strana jako obvykle nepodvede), je to vynikající systém. Nikdo jej nebude moci bít po hlavě dnes už jen fiktivními „výklady“ MP, které Západ s oblibou nedodržuje hlavně ve vztazích se slovanskými (ale třeba i blízkovýchodními) zeměmi.

Za druhé: Zákaz cizího občanství pro prezidenta, premiéra, hlavy federálních subjektů apod. Povinnost žít na území svého státu. Jak správně „překládá“Pavel Hasenkopf: „Nelze sloužit dvěma pánům současně, nelze sloužit jednomu pánovi na dálku“. Který soudný občan by i u nás toto nepodpořil?

Za třetí: Zahrnout do ústavy základní principy veřejné moci a sjednotit spolupráci mezi státem a samosprávou. Aby– slovy zkušeného právníka – „všichni nedělali všechno, a nic pořádně“. Skvělá zkratka a velmi výstižná. Měl by snad u nás někdo něco proti fungujícímu, suverénnímu státu, který své občany bude chránit?

Za čtvrté: Parlamentarismus. Premiéra i vládu budevybírat parlament, jako u nás. Zde Hasenkopf dedukuje, že tato úprava „může v budoucnu Putinovi přinést mocenské výhody“....? Ano? A jaké? A nevadí ony „mocenské výhody“ u našich poslanců, ministrů a premiéra?

Za páté: Možnost Rady federace sesadit soudcenejvyššího a ústavního soudu za zločiny apod. V podstatě možnost impeachmentu pro nejvyšší soudce. A proč ne? Proč nechránit Ruskou federaci (nebo třeba i Českou republiku?) před vznikem justičních mafií, které si v roli tvůrců i vykladačů gumových paragrafů pak mohou dělat, co chtějí?

Pavel Hasenkopf vlastně své komentující vývody zahrnul celkem do sedmi bodů, ale protože se některé malinko překrývají, zůstaňme u uvedených pěti. Vše podstatné v nich je, všechny citace jsou přesné, žádné parafráze.

Prýto nebude fungovat, dí pra(žský) pra(vicový)trockij...

Každý, kdo Hasenkopfovu anylýzu dočte do konce, se pak může jen podivit, když autor závěrem dospěje k názoru, že: „To nebude fungovat. Sesype se mu (prezidentu Putinovi pozn. aut.) to, jako domeček zkaret“. Jak může inteligentní člověk - na základě své vlastní anylýzy - dospět k fatálně zblázněnému výsledku? Inu -snadno. Díky ideologickým brýlím.

Pan Hasenkopf je totiž např dle Wikipedie řazen k „pravicovým libertariánům“. A poněvadž stoupenci tohotonazírání na svět se netají svým odporem vůči státu, naopak propagují absolutní svobodu a volný obchod (ovšem jen za jimi vytvořených pravidel pozn. aut.), je rázem jasno. Prostě nějaký „přirozený“ chaos bez pravidel, taková ta pseudopravicově zabarvená anarchie, kdy pravá ruka neví, co dělá levá, aby velkoloupežnící mohli hrát zcela mimo kontrolu.

Mají být čeští tuneláři panu Hasenkopfovi vděční...?

Je koneckonců veřejně znám i spor prezidenta Zemana právě s právníkem Hasenkopfem, který skončil u soudu podivným patem. Stručně shrnuto: Hasenkopf protestoval proti nařčení Hradu, že byl spoluautorem zločineckého omilostňování našich veletunelářů prostřednictvím amnestie prezidenta Klause. Prý nebyl, řekl soud. Prý se k ní použily jen některé jeho myšlemky. Prezident Zeman se za svůj veřejný postoj tehdy omlouvat nemusel. Tak ať si to každý přebere po svém...

Naštěstí jen menší část světa se ubírá k myšlenkovým výšinám pana Hasenkopfa, ta větší volí jiné alternativy, třeba i tu demokratickou v podání prezidenta Putina.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře