Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Janukovyč už láká Gazprom i Západ

  • ukrajina-plyn-system
Vítěz ukrajinských prezidentských voleb a předák dosud opoziční Strany regionů Viktor Janukovyč hodlá po nástupu do čela státu vytvořit konsorcium pro řízení systému transportu zemního plynu, v němž hodlá třetinový podíl nabídnout ruskému Gazpromu, třetinu ponechá ukrajinskému Naftogazu a zbytek západoevropským zákazníkům.

Vznik konsorcia by prý Rusku umožnil zrušit výstavbu plynovodů South Stream a Nord Stream, které se budují právě kvůli tomu, aby Moskva předešla vleklým problémům s tranzitem plynu přes Ukrajinu. Pokud by Rusko oba plynovody dobudovalo, snížilo by podle Janukovyče objem plynu posílaného přes Ukrajinu o 50 až 60 miliard kubíků. „Zůstaneme pak se svou plynovou soustavou jako pes na slámě," prohlásil Janukovyč.

Ukrajina je jednou z hlavních tranzitních zemí ruského plynu mířícího do Evropy. V roce 2008 tudy proteklo 119 miliard kubíků a loni 75 miliard. Kapacita ukrajinské plynové soustavy je přitom projektována na 142 miliard kubíků.

Ruský plynovod Nord Stream, jehož první větev by měla být uvedena do provozu v roce 2011, počítá s kapacitou 55 miliard kubíků plynu ročně. South Stream, který podle plánů odstartuje v roce 2015, počítá s kapacitou 63 miliard kubíků.

Zatímco ale Janukovyč už spřádá plány, jak rozmotat už tradiční problémy se zemním plynem, premiérka Julia Tymošenková stále odmítá uznat svou porážku v prezidentských volbách a hodlá výsledky voleb napadnout u soudu. „Legitimitu Janukovyčova vítězství nikdy neuznám," prohlásila prý na zasedání svého politického bloku BJUT. Část jejích spolustraníků, mezi nimiž je i místopředseda ukrajinského parlamentu Nikolaj Tomenko, už ale prý oznámilo, že porážku přijímá a že BJUT odchází do opozice. Tomenko ale dodal, že vzniká „morální a společenská otázka kolem legitimity nově zvolené hlavy státu".

Delegace OBSE, která na volby dohlížela, přitom ale hlasování označila za ukázkové demokratické volby, čímž Tymošenkové zpochybnění voleb značně ztížila.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře