Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Janukovyč už láká Gazprom i Západ

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • ukrajina-plyn-system
Vítěz ukrajinských prezidentských voleb a předák dosud opoziční Strany regionů Viktor Janukovyč hodlá po nástupu do čela státu vytvořit konsorcium pro řízení systému transportu zemního plynu, v němž hodlá třetinový podíl nabídnout ruskému Gazpromu, třetinu ponechá ukrajinskému Naftogazu a zbytek západoevropským zákazníkům.

Vznik konsorcia by prý Rusku umožnil zrušit výstavbu plynovodů South Stream a Nord Stream, které se budují právě kvůli tomu, aby Moskva předešla vleklým problémům s tranzitem plynu přes Ukrajinu. Pokud by Rusko oba plynovody dobudovalo, snížilo by podle Janukovyče objem plynu posílaného přes Ukrajinu o 50 až 60 miliard kubíků. „Zůstaneme pak se svou plynovou soustavou jako pes na slámě," prohlásil Janukovyč.

Ukrajina je jednou z hlavních tranzitních zemí ruského plynu mířícího do Evropy. V roce 2008 tudy proteklo 119 miliard kubíků a loni 75 miliard. Kapacita ukrajinské plynové soustavy je přitom projektována na 142 miliard kubíků.

Ruský plynovod Nord Stream, jehož první větev by měla být uvedena do provozu v roce 2011, počítá s kapacitou 55 miliard kubíků plynu ročně. South Stream, který podle plánů odstartuje v roce 2015, počítá s kapacitou 63 miliard kubíků.

Zatímco ale Janukovyč už spřádá plány, jak rozmotat už tradiční problémy se zemním plynem, premiérka Julia Tymošenková stále odmítá uznat svou porážku v prezidentských volbách a hodlá výsledky voleb napadnout u soudu. „Legitimitu Janukovyčova vítězství nikdy neuznám," prohlásila prý na zasedání svého politického bloku BJUT. Část jejích spolustraníků, mezi nimiž je i místopředseda ukrajinského parlamentu Nikolaj Tomenko, už ale prý oznámilo, že porážku přijímá a že BJUT odchází do opozice. Tomenko ale dodal, že vzniká „morální a společenská otázka kolem legitimity nově zvolené hlavy státu".

Delegace OBSE, která na volby dohlížela, přitom ale hlasování označila za ukázkové demokratické volby, čímž Tymošenkové zpochybnění voleb značně ztížila.

 

Facebook komentáře