Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vítězem voleb zřejmě Janukovyč, Tymošenková porážku neuznává

  • janukovic-viktor
Podle výsledků exit polls u volebních místností a dalších průzkumů se vítězem prezidentských voleb na Ukrajině stal šéf opoziční Strany regionů Viktor Janukovyč.

Dvě hodiny před uzavřením volebních místností pro něj podle průzkumů hlasovalo 49 procent voličů, zatímco pro jeho soupeřku, dosavadní premiérku Julii Tymošenkovou 46 procent. Podle průzkumu provedeného pro televizi ICTV pro Janukovyče hlasovalo 50 procent voličů a pro Tymošenkovou 45 procent. Také další tři průzkumy konstatují vítězství Janukovyče.

Julia Tymošenková už ale prohlásila, že svou porážku neuznává s tím, že údaje z exit polls jsou „jen nějaká sociologie". Vyzvala přitom své stoupence, aby bojovali za „každý hlas a každý protokol o hlasování". Šéf volebního štábu Tymošenkové přitom oznámil, že jeho tým bude od Ústřední volební komise dostávat průběžné výsledky sčítání hlasů a bude si je sčítat souběžně sám.

V ulicích Kyjeva proudí davy stoupenců obou kandidátů a o stavu chaosu svědčí i skutečnost, že ministerstvo vnitra odmítlo splnit příkaz prezidenta Viktora Juščenka, aby jeho speciální oddíly během voleb chránily budovu Ústřední volební komise. Podle mluvčího ministerstva velení speciálních sil nevidí žádnou nutnost budovu nějak obzvláště chránit. Policie místo toho zesílila ochranu vládních budov v Kyjevě, přičemž na tuto akci vyčlenila půl druhého tisíce policistů.

K tomu všemu Julia Tymošenková, která se za dobu svého působení v hospodářských a politických funkcích na Ukrajině stala nejen miláčkem Západu, ale i jednou z nejbohatších osob v zemi s více než miliardou dolarů na kontech, pohrozila, že v případě falšování voleb znovu vyvede své voliče na náměstí a zopakuje Oranžovou revoluci. Příležitosti ke zpochybnění voleb se určitě najdou, posloužit může třeba i sobotní podivný případ Gruzína, kterého policie zatkla na Tymošenkové předvolebním shromáždění s pistolí v kapse. Do voleb se vložili i anarchisté, kteří do jednoho z volebních okrsků v Kyjevě naházeli dýmovnice s tím, že oba kandidáti jsou nepřátelé lidu. „Pokud existuje kapitalismus, žádné demokratické volby možné ani nejsou," podotkli ve svém prohlášení členové Autonomního odporu.

Oficiální výsledky by měly být oznámeny v pondělí, tím ale celý cirkus kolem voleb nejspíš neskončí. Není tak jasné, kdy si zbídačení a politickým zmarem uondaní Ukrajinci na chvíli vydechnou, natož že by třeba zjistili, že v čele jejich státu stojí někdo, komu jde opravdu o jejich blaho a ukončení vleklé krize.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře