Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Dmitrij Medveděv: Rusko potřebuje silnou a stabilní Ukrajinu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Rusko je připraveno rozvíjet vztahy s Ukrajinou, nikoli však se skupinou lidí, kteří uchvátili moc a porušili ústavu a další zákony svého státu. Na Fecebooku to napsal ruský premiér Dmitrij Medveděv.

Zdůraznil, že přestože „autorita Viktora Janukovyče je prakticky mizivá“, přece jen je stále ještě legitimním prezidentem.

  • dmitrij-medvedev-rusko-potrebuje-silnou-a-stabilni-ukrajinu
  • Dmitrij Medveděv

Autonomní republika Krym a jihovýchodní oblasti Ukrajiny, které nepodporují novou vládu, dál bojují za svá práva. Na stranu obyvatel a místních úřadů přecházejí i příslušníci bezpečnostních orgánů. Milice v Charkově si k uniformě připíná georgijevské stužky jako symbol ochrany města před radikály a konfrontace s novými úřady. A na Krymu už přes pět tisíc ukrajinských vojáků odpřisáhlo věrnost obyvatelům autonomie.

Předseda Nejvyššího sovětu Krymu Vladimir Konstantinov už před tím prohlásil, že vedení poloostrova se Kyjevu nepodřizuje. Podle jeho slov se budou nové vztahy s ústřední vládou budovat na základě výsledků referenda, na kterém se bude rozhodovat o otázce změny statutu Krymu z autonomního na státní. Události, které se nyní odehrávají na poloostrově, svědčí o tom, že ve skutečnosti se Krym stává stále víc nezávislým, soudí ukrajinista Bogdan Bezpalko:

-Kyjev měl pouze jednu možnost urovnat situaci – přistoupit na federalizaci, souhlasit se všemi regionálními vedoucími činiteli, kteří se dostali k moci v Charkově a na Krymu, s jedinou podmínkou: aby jejich regiony dál zůstaly součástí Ukrajiny. Nová ukrajinská vláda se ale chová velice tvrdě a tím provokuje regiony k dalším akcím, jejichž cílem je posílení jejich samostatnosti.

Jak prohlásil místopředseda ruské vlády Arkadij Dvorkovič, Moskva počítá s co nejdřívější stabilizací situace na Ukrajině, protože pouze v tomto případě se dá počítat s tím, že Kyjev vrátí prostředky za poskytnutou pomoc. Teď je ale v ukrajinské ekonomice mimořádně těžká situace, soudí ekonom Pavel Něfidov:

-Máme-li srovnávat ekonomiku Ukrajiny s nemocným člověkem, pak teď potřebuje lék proti bolesti a teprve pak může být zahájeno léčení. Teď je nezbytná skutečně rychlá pomoc. A musí ji poskytnout ti, kdo podporují kyjevskou vládu. A pokud jde o „následující léčení“, tady všichni přiznávají, že bez Ruska se tato otázka vyřešit nedá. Nebo se dá vyřešit pouze skutečně obrovskými investicemi, které poskytne Evropská unie, což se jen sotva stane v nejbližší době.

Úřady mnoha ruských regionů začaly sbírat prostředky na pomoc obyvatelům Ukrajiny. Za současných podmínek ale mohou ekonomiku této země zachránit pouze zkoordinované akce všech vnějších partnerů, protože, jak neustále tvrdí ukrajinské úřady, je státní pokladna prakticky prázdná.

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2014_03_03/Dmitrij-Medvedev-Rusko-potrebuje-silnou-a-stabilni-Ukrajinu-2386/

 

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře