Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Čína se od Ruska poučila. Méně účtů v zahraničních bankách

Vnitřní předpis Komunistické strany Číny se zaměřuje na zahraniční majetek vysoce postavených úředníků. Kromě snížení závislosti Číny na zahraničí je to také nástroj k upevnění pozice Si Ťin-pchinga před podzimním sjezdem strany.

Deník Wall Street Journal nedávno informoval, že Komunistická strana Číny vnitřním předpisem znemožní kariérní postup členům strany, kteří osobně nebo prostřednictvím svých rodinných příslušníků vlastní významný majetek v zahraničí.

Důvodem je především snížení rizika uvalení sankcí ze strany Západu, jako tomu bylo v případě ruských oligarchů po invazi na Ukrajinu.

  • cina-se-od-ruska-poucila-mene-uctu-v-zahranicnich-bankach

Toto opatření zapadá do širší snahy Číny o soběstačnost a nezávislost na mezinárodním (především západním) politicko-ekonomickém systému. K tomuto účelu slouží i čínský alternativní systém pro přeshraniční mezibankovní platby CIPS neboli "digitální jüan", který Čína může využít k urychlení "dedolarizace" světových finančních trhů.

O tom, že v případě čínských elit by bylo co sankcionovat, svědčí například zpráva Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů z roku 2014, která odhalila masivní využívání offshorových společností například na Cookových ostrovech nebo Britských Panenských ostrovech. Podle tehdejších odhadů získali bohatí Číňané jen v letech 2000 až 2014 od země 1 až 4 biliony dolarů. Mezi odhalenými klienty byl tehdy i Si Ťin-pchingův švagr nebo syn bývalého premiéra Wen Ťia-paa.

Zároveň však výše zmíněné nařízení slouží jako další z řady nástrojů, jimiž Si Ťin-pching upevňuje své postavení v mocenské hierarchii strany. To je ostatně v současné době důležitější než kdy jindy, neboť se blíží říjnový 20. sjezd KS Číny, na němž by měl Si obhájit post generálního tajemníka, a porušit tak pravidlo dvou funkčních období zavedené několik let po smrti Mao Ce-tunga. Si již v roce 2018 prosadil změnu ústavy, která toto pravidlo legislativně zakotvila.

zdroj: https://sinopsis.cz/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře