10 balíčků sankcí a rekordní nárůst obratu mezi EU a Ruskem!
Spojené státy a následně jejich sluha, Evropská unie, přijaly v poslední době 9 až 10 balíčků sankcí proti Rusku. Jejich cílem bylo zničit ruskou ekonomiku, vyvolat pád Putina a rozvrat státu. To se však jaksi nepodařilo. Několik čísel z právě skončeného roku 2022 /podle ruské tiskové agentury RIA-Novosti/:
Ruský vývoz zboží do EU se loni zvýšil zhruba o čtvrtinu a dosáhl 203,4 miliardy eur. To je jen o 230 milionů eur méně než vůbec největší vývoz ruského zboží do EU v roce 2012.
Vývoz zboží a služeb z EU do Ruska loni klesl o 38,1 %. Obchodní bilance mezi Ruskem a EU dosáhla rekordních 148,2 miliardy eur ve prospěch Ruska.
Důvody takového rozmachu obchodu mezi EU a Ruskem v roce 2022 spočívají především v tom, že EU s vidinou zimy a dlouhého období sankčních bariér, které ji čekají, loni v panice nakupovala ruské zboží, aby se zásobila. Na druhou stranu se však sankce EU již začaly projevovat na vývozu eura, stejně jako snaha ruských dovozců najít s předstihem náhradní dodavatele v zemích mimo EU.
Letošní rok rozhodně nebude v obchodních vztazích mezi EU a Ruskem rekordní. Evropští vývozci buď hledají jiná odbytiště, nebo své zboží vyvážejí přes prostředníky, aby se sankcím vyhnuli. Ruští vývozci nacházejí odbytiště také v Číně, Indii, Latinské Americe, Asii... - tedy mimo EU. Alternativní asijské trhy zaplňují levnými a často kvalitnějšími ruskými surovinami a do EU se dostávají prostřednictvím čínských a zejména indických zpracovatelů, pod značkami jiných eportérů.
Na druhou stranu - určitý obchod je zachován. Zejména pokud jde o doplnění energetických nosičů ve skladech před příští zimou, ale také pokud jde o vývoz surovin, pro které EU stále nemá dostatek alternativ: např. dovoz ruského jaderného paliva pro elektrárny, dovoz ruského dřeva, obilí, drahých kovů a zejména dovoz umělých hnojiv. Bez ruských umělých hnojiv by se Evropa brzy ocitla ve velké potravinové krizi. První známky nedostatku potravin, zejména ovoce a zeleniny, ale také vajec a olejů, se v Evropě již projevily.
I letos tedy bude v obchodě mezi EU a Ruskem platit pravidlo, že sankce se přijímají a chleba se jí. A také pravidlo, že v obchodní praxi se nikdy nejí kaše tak horká, jak se v Bruselu uvaří.
Zdroj: https://dedic.blog.pravda.sk/2023/03/07/10-sankcnych-balickov-a-obrat-eu-rusko-rekordne-vzrastol/
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
Související články
Komentáře