Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Udělejte cokoli, abyste se před gaunery ochránili!

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • sarah
V Česku je lepší při přistižení zloděje se nechat třeba zmrzačit, než skončit na několik let v kriminále třeba za to, že jste zloději přerazili hnáty. -----------------------------------------------

"Udělejte cokoli, abyste se ochránila", uslyšela mladá Sarah ze sluchátka tísňové linky. Bez váhání poslechla a zloděje zastřelila.

 

V Americe se okamžitě stala statečnou hrdinkou, kterou národ oslavoval a média si ji hýčkala. U nás by ji čekaly tvrdé výslechy, obvinění z úmyslného zabití či vraždy, popřípadě rasismu, vazba, finanční úhrada nákladů zdravotní pojišťovny, úhrada pozůstalé rodině, které zabila tatínka - jediného živitele rodiny. Musela by zaplatit pohřebné, utrpěnou psychickou újmu pozůstalým, veškeré náklady na právníky a náklady soudu a byla by odsouzena k několikaletému trestu v kriminále. Samozřejmě že by šla sedět mezi ty, před kterými se bránila.

Vyjmenovávat pohnuté osudy přepadených lidí, kteří se dokázali ubránit a byli za to odsouzeni k nepodmíněným trestům nemá cenu, protože článek by byl zbytečně dlouhý. Proto vám připomenu pouze ty případy, kterým se nemohla vyhnout ani naše média. V roce 1994 byl na ulici přepaden pěti útočníky Miroslav Chvojka se svou ženou Janou. Brutálnímu útoku agresivní přesily se bránil svou zbraní a jednoho útočníka zastřelil. Útočníky soudce osvobodil a pana Chvojku poslal na pět let do kriminálu. V roce 1996 čtyřiačtyřicetiletý Oldřich Svoboda z Brna přistihl zloděje v garáži, jak se právě chystá ujet s jeho autem. Pan Svoboda nezaváhal a za ujíždějícím autem vypálil dvě rány, z nichž jedna zloděje zasáhla. Ten zranění přežil s trvalými následky. Soud odsoudil zloděje k podmínce a pana Svobodu k měsíčním splátkám ve výši 2800 Kč, které musí zloději platit do konce života. V roce 2004 tehdy sedmasedmdesátiletý důchodce Oldřich Doskočil z Plzně na své chatě postřelil samostřílem do stehna jednoho ze zlodějů, kteří mu pravidelně několikrát do roka chatu vykrádali. Ukradli mu i invalidní vozík jeho dlouholeté družky. Soudy se táhli několik let, než se soudce rozhodl vzhledem k jeho vysokému věku mu trest neudělit.

Takovýchto smutných příběhů, kdy jsou na tom lépe útočníci a zloději  než jejich oběti, jsou u nás bohužel už stovky. Možná čtenář namítne, že takových článků už četl mnoho a stejně se nic nevyřešilo. Proto navrhuji, aby nám naši zaměstnanci, které tak štědře ze svých daní platíme - naší poslanci, názorně předvedli, jak se má občan v modelových situacích zachovat tak, aby nepřekročil zákony, které sami schválili. Když jsou schopni každoročně zašantročit desítky miliard korun, tak by určitě zvládli uvolnit několik milionů korun na právnickou osvětu pro nás občany, budoucí potenciální oběti těchto hajzlů, kteří budou usilovat o náš majetek, zdraví a životy.

Opravdu nám nemůže ministr spravedlnosti JUDr. Jiří Pospíšil zařídit v hlavním vysílacím čase čtvrhodinku vysílání, věnovanou jedinému tématu? Jak si má běžný občan ochránit svůj majetek při kontaktu se zlodějem. Jak se mají občané účinně bránit útočníkovi či více útočníkům, ozbrojeným a zfetovaným kreaturám, kterým je všechno jedno. Jak dodržovat zákony, které jste pro nás vymysleli a přitom se ubránit několikrát trestaným zlodějům, vrahům, sexuálním násilníkům a další sebrance, která neuznává žádné hodnoty a morálka slušného člověka je jim cizí. Opravdu bych rád viděl instruktážní film, jak nepřijít o majetek, zdraví, případně život, jak zabránit znásilnění své ženy či dcery feťákem s AIDS a přitom neriskovat dlouholetý kriminál.

Když už České televizi platím koncesionářské poplatky, tak bych raději viděl místo přihlouplých reklam a stupidních seriálů raději pořad, který by pomohl milionům slušných lidí v této republice. Bohužel pro nás občany při dnešních zákonech nejde natočit instruktáž, jak dodržovat zákony a přitom se účinně bránit gaunerům. Něco takového jednoduše natočit nejde, aniž by to nebyl science fiction pro naivní.

Věřím, že našim vládním činitelům nedělá žádný problém schvalovat takové zákony, když mají oni i jejich rodiny 24 hodin ochranku za zadkem. Ale co my občané? O nás politici mají zájem pouze při volbách, kdežto gauneři po celý rok.

Právní úprava v USA: Američané považují právo ochrany osob a majetku za svaté. Pokud člověk vstoupí na cizí pozemek a překonal při tom překážku nebo nerespektoval jasně viditelné upozornění a neuposlechl výzvu majitele k opuštění místa, může majitel použít střelnou zbraň. Zde platí jasné a respektované pravidlo - můj dům, můj hrad.

Jak je to u nás v Česku? Český právní řád zná pouze případy krajní nouze a nutné obrany. To znamená, že vnikne-li člověk na váš pozemek a i přes vaši výzvu se nemá k odchodu, nesmíte použít zbraň. Byla by to nepřiměřená obrana. Má-li v ruce nůž a chystá se vás napadnout, vystřelíte na něj, tak jste použili neadekvátně zbraň a bude vám to u soudu přičtěno k tíži, jelikož útok ještě nepočal.

Strašně moc ti Sarah Dawn McKinleyová závidím, že žiješ  v zemi, která přijala takové zákony, umožňující se účinně a beztrestně bránit gaunerům.

Facebook komentáře