Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Tanec kolem Livie

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Poslední týdny se řeší spor mezi Hradem a Strakovou akademií. Spor vcelku malicherný, kde se jedna strana kasá na druhou, a začaly létat ze strany ministra zahraničí Karla Schwarzenberga i výhrůžky typu - Jestli nebude po mém, shodím vládu.

  • tanec-kolem-livie

Jde skutečně jen o post velvyslankyně na Slovensku, kterou má zájem prosadit president Zeman nebo je ve hře ještě něco jiného? Jde skutečně jen o to, že, (jak je podsouváno, dosazením Live Klausové Zeman splácí dluh z voleb)?

Nebo se tady děje ještě něco, nač media nedohlédnou, či spíše dohlédnout nechtějí?

Jako obvykle, je za Bé správně.

Zvykové právo, na které se odvolává ministr zahraničí, že on je tím guru, který velvyslance navrhuje a president a premiér souhlasí a podepisují je sice obvyklé, nikoli však zákonné a ústavní. V tomto sporu tahá ministr za kratší konec provazu a já jen doufám, že skutečně není tak nevědomý, aby neznal Ústavu ČR. To by totiž bylo fatální a na okamžitý odchod bez poct z Vlády ČR. Jenže ono zvykové právo má své nesporné výhody. Slíbit kamarádíčkovy lukrativní post někde na zajímavé ambasádě v líbivé a bezproblémové destinaci, no to je přece úplatek jako hrom! A, že je to vždy něco za něco, to si uvědomuje snad každý.

Karel Schwrzenberg má proti Livii Klausové několik výhrad. Dvě z nich jmenoval. Věk a skutečnost, že není žádoucí, aby ambasador měl politické zkušenosti. O věku se dá s úspěchem diskutovat. Že o tom hovoří právě kníže, je docela úsměvné. Jeho druhý argument je již z kategorie lží a drzosti. Můžu jmenovat řadu příkladů, kdy panu ministrovy politická praxe nevadila a nevadí. Za všechny – Petr Gandalovič, jeden z nejhorších ministrů zemědělství – velvyslanec v USA. Kandidát knížete Alexandr Vondra je taktéž politikou velmi upatlaný. Jenže, tam to jaksi nevadí, otázkou je proč.

Rozpad vlády a předčasné volby. Kolikrát jsme to z úst Karla Schwarzenberga již slyšeli! Namátkou – kauza Čunek, -„neodstoupí – li Čunek, odstoupím já!“ Nic se nestalo. Neuspěji – li v prezidentské volbě, odejdu. A mezi těmito dvěma několik dalších. Nějak se to knížecí „Odcházení“ protahuje.

Pokud skutečně na základě žabomyší války o jeden velvyslanecký post TOP 09 se svým předsedou v čele opravdu položí vládu a budou vyhlášeny předčasné volby, nu, tak budou. Nic nového pod českým slunce. Vše již tady jednou bylo. Jen by si měl aktér uvědomit, že tuto skutečnost mu již nikdo neodpáře. A bude on tím viníkem a nikdo jiný. Ostatně, není tak jisté, že i kdyby došlo k rozpadu současné vlády, budou předčasné volby. I to již tady totiž jednou bylo. A dostali jsme díky Paroubkovu vládnímu shozu tu nejhorší úřednickou vládu, která v novodobé historii ČR kdy byla – Fischerovu. Ale tak daleko zřejmě paměť knížete nesahá a souvislosti mu asi vinou věku unikají. Stejně, jako mu zřejmě uniká, že i Havel a Klaus si navrhovali své velvyslance a ministr zahraničí souhlasil, vždy šlo o vzájemnou dohodu. A najednou by to mělo vadit? Takže zpět na začátek, není ve hře opravdu nic jiného, než jedna dáma na jednom postu na Slovensku?

zdroj:http://www.zrcadleninovedoby.cz/?e=181

Facebook komentáře