Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Nejlepší chasbara: dobrovolníci vše zařídí a zadarmo

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Izraelský ministr pro „veřejnou diplomacii a otázky diaspory" Juli Edelstein nedávno důkladně vysvětloval PR problémy a soustředil se na posilování izraelské propagandy, což je břímě stále více kladené na bedra dobrovolníků:

„Pracujeme na vytvoření infrastruktury našich přátel a spojenců po celém světě, v židovských a křesťanských komunitách, ale ještě nejsme hotovi. Je založena na dobrovolnících a profesionálech (kteří budou koordinovat předávání přesných informací)." Postěžoval si, že jeho ministerstvo „veřejné diplomacie a pro otázky diaspory" je sužováno rozpočtovými škrty, nicméně že se snaží prosazovat své ambiciózní iniciativy na dobrovolnících.

„Jsme v 21. století, a to znamená, že věci, které nejsou oficiálně nazývány chasbara, bývají ve skutečnosti tou nejlepší chasbarou. Jsme v situaci, kdy jsou informace pocházející z vlády, od státu nebo ministerstev vnímány jako méně spolehlivé a jako propaganda," řekl.

„Existuje přitom mnoho věcí, které mohou udělat jen dobrovolníci. Mohou psát na Facebook, Twitter, na blogy nebo rozesílat e-mailů přátelům, v čemž jim nemůže nic konkurovat. Nejlepší věci, které lidé mohou dělat, nejsou o penězích, ale o tom, že dělají věcí správným způsobem." Edelstein v této souvislosti zmínil operační středisko na svém ministerstvu, které vedou právě dobrovolníci ve spolupráci s tajemníkem úřadu ve snaze udržet nepřetržité kontakty s diasporou.

Edelstein jasně konstatoval, že klíčové prvky státní chasbary zařizují „dobrovolníci a profesionálové", a to zejména prostřednictvím médií jako je Facebook a Twitter. Klíčové je přitom to, že tyto „infrastruktury" nemají být vnímány jako že pocházejí od vlády.

To připomíná další nedávný článek z Haarecu, který záměr šířit propagandu prostřednictvím těchto „předvojových skupin" oznamuje zcela explicitně: „Ministerstvo zahraničí hodlá použít předvojové skupiny k šíření chasbarových (tedy public relations) zpráv s cílem ovlivnit přední politiky, osobností, které v Evropě utvářejí veřejné mínění, a novináře. Cílem je vytvořit veřejný diplomatický kanál, který už kdysi používalo ministerstvo zahraničí, jehož poselství nenese „otisky prstů" izraelské vlády, uvedl zdroj."

A tak se na bedra dobrovolníků prostě hodí úsilí popřít třeba choulostivá témata masakru v mezinárodních vodách, spolupráce Izraele s režimem apartheidu nebo třeba vykázání Izraelců z madridské gay parade.

Tak, chasbaristé, vstáváme! Je pondělí ráno! Makat!

 

Facebook komentáře